YEREL
Giriş Tarihi : 28-08-2021 12:49   Güncelleme : 28-08-2021 12:49

Şehit aileleri ve gaziler için yemek programı düzenledi

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Levent Yavuzdemir, tanışma ve kaynaşma amacıyla şehit ailelerine, şehit yakınlarına ve gazilere yemek programı düzenledi.

Şehit aileleri ve gaziler için yemek programı düzenledi

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Levent Yavuzdemir, Vali Yılmaz Doruk, Hopa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbay, AK Parti Milletvekili Ertunç Erkan Balta günün önemine dair konuşma yaptı. Programın devamında şehitler için Kur’an-ı Kerim okutuldu. Artvin şehitleri ve gazileri konulu slayt gösterisiyle program devam etti.

Şehit yakınları ve gaziler için düzenlenen yemek programına Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Siyasi Parti il Başkanları ve temsilcileri, STK temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Nilda Levent Yavuzdemir, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaparak, “Bildiğiniz üzere ben de bir şehit kardeşiyim. Abiyim Selman Levent 1998 Yılında Bingöl'ün Genç ilçesinde hain bölücü terör örgütüyle girdiği çatışmada şehit düşmüştür. Abimin Al Bayrağa sarılı tabutu geldiğinde küçüktüm ve şehitliğin ne demek olduğu bilmiyordum. Günler geçtikçe acımızla beraber öğrene öğrene büyüdüm. Abimin kabrini her ziyaret ettiğimde ay yıldızlı Türk bayrağının gölgesi altında durdum ve anladım ki 784 bin kilometre olan vatan toprağı şehit ve gazilerimizin fedakârlığıyla kıyamete kadar bölünemeyecek. Ne emeller olursa olsun, ne hain planlar olursa olsun. Türk milleti birlik ve beraberlik içinde, vatan için canini dahi vermeye hazırdır. Bende iki çocuk annesi olarak hem kendi canımı hem de çocuklarımı bu vatan toprağı ve al bayrak için feda etmeye hazırım.  Bugün 26 Ağustos Büyük Taarruzun yıl dönümü. Türk Askeri yıllar süren müdafaa harbinden taarruz harbine 26 Ağustos 1922 Cumartesi gecesi başlamıştır ve dünyada eşi benzeri olmayan bir harekatla 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü Yunan Askerini İzmir'de denize dökmüştür. Bu harekât dünya askeri tarihine Baş Komutanlık Meydan Muharebesi olarak geçmiştir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaş alanında bu harekâtı bizzat kendisi yönetmiştir. Bu vesileyle de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyoruz. Siz çok kıymetli Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimiz. Bu anlamlı günde davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ederim. Sizler her zaman fedakârlık ettiniz. Kimimiz en kıymetli canımız evladımızı vatan için feda ettik, kimimiz ise uzvunu ya da sağlığını vatan için feda etti. Hiçbir maddi ya da manevi bedel bizim acımızı karşılayamaz. Ancak Şehitlik mertebesi ve Peygamber efendimizin komşuluğu acımızı hafifletmektedir. Başta Valimiz olmak üzere bütün kurum amirlerine şehit ailelerimiz ve gazilerimize göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkürlerimizi borç biliriz. Sözlerime son verirken bize bugün no1 ailesi ve Süleyman Yıldırım'a teşekkür ederim” dedi.

Bu aziz vatan için toprağa düşmüş tüm şehitleri rahmet ve minnet ile andığını söyleyen Vali Yılmaz Doruk, “26 Ağustos Malazgirt Zafer Bayramı büyük taarruzun başladığı böyle anlamlı ve önemli bir günde bu programı düzenleyen başta Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Merve Yavuzdemir olmak üzere bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün sizlerle olmaktan duyduğum memnuniyeti de ayrıca ifade etmek istiyorum. Bu aziz vatan için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Devletimizin bekası için bedenlerini ortaya koyan kahraman gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz nice kahramanlık destanlarına imza attılar. Bu vatan kimin diye sorulduğunda şair dizelerinde şöyle demiştir; Vatana sevgiyi ibadet edip, bayrağı kendine emanet edip, en büyük rütbeyi şehadet bilip aşkla toprağa girenlerindir. Bu yüzden bu cennet vatanda ve bu mukaddes topraklarda bin yıldır yaşamamız aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin fedakarlıkları sayesindedir. Bu vatan size minnettardır. Sizler en kıymetli emanetimizsiniz. İnşallah milletçe bu emanete sahip çıkacak, şehitlerimizin ruhunu asla incitmeyecek, gazilerimizi de hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Rabbim vatanımızın selameti, devletin bekası ve milletimizin huzuru için birliğimizi ve beraberliğimizi daim kılsın. Son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’ni de ilelebet payidar eylesin. Bu duygu ve düşüncelerle vatanımızın bağımsızlığı için can veren aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine başsağlığı diliyorum. Vatanın selameti için bedenlerini ortaya koyan kahraman gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

Hopa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbay, “Bugün Merve Başkanımız şehit aileleri ve gaziler için bir yemek merasimi düzenledi. Burada şehit aileleri ve gaziler birbirleriyle tanışarak kaynaşıyorlar. Bu anlamlı programı düzenlediği için Merve Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gazi şehidin yarısıdır. Gaziler olarak yine düşmana karşı savaşmaya hazırız. Şehitlerimiz için Allah’tan rahmet gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Milletvekili Ertunç Erkan Balta, “26 Ağustos zaferlerle taçlanmış Türk milletinin önemli bir ayı ve günüdür. Bu zaferi en içten dileklerimle kutluyorum. Bugün bu güzel organizasyona gelen şehit yakınlarına ve gazilerine ayrıca güzel bir buluşma organize ederek bizleri bir araya getiren Şehit Aileleri ve Gaziler Dernek Başkanı Merve Yavuz Demir’e ve organizasyona destek olan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Hepimiz bu vatanın ve devletin fertleriyiz. Hepimiz bulunduğumuz noktalarda ve mevkilerde elbette ki toplum ve devlet için vazifeler, fedakarlıklar yapıyoruz. Yoruluyoruz, çile çekiyoruz, büyük külfetlere katlanıyoruz ama kimse canını vermiyor. Kimse sağlığını hayatını vermiyor. Şehitlerimiz ve gazilerimiz bu millet ve topraklar için sağlıklarını feda ettikleri gibi canlarını da ortaya koymuşlardır. Bugün ve bugünden sonra sonsuza kadar millet ve devlet olarak şehitlerimize büyük şükran borçluyuz. Onlara karşı vefa borcumuzu kelimelerle ifade etmemiz mümkün değildir. Pek çok şehidimizin cenazesinde bulundum. Ailelerinin kederine şahit oldum. Gazilerimizle tanıştım. Bu toplumda mutlaka herkesin çeşitli sorumlulukları var ve herkes işini, görevini yapıyor ama kimse onlar gibi canını, sağlığını vermek gibi bir fedakârlık içerisinde bulunmuyor. Şehitlere, gazilere ve şehit yakınlarına içimdeki minnet hislerimi ve duygularımı kelimelerle ifade etsem de bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bugün de milleti ve devleti için fedakârlık yapmaya hazır milyonlar var. Ne mutlu ki böyle bir millete mensubuz. Bu fedakarlıklarla bugünümüzü bize bağışlamış olan şehitlerin nesliyiz. 26 Ağustos Çanakkale Zaferi Başkomutanlık meydan muharebesiyle bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimiz ve gazilerimiz en son 15 Temmuz’da bu kahraman ruhu taşıdıklarını en iyi şekilde bütün dünyaya gösterdiler. Yine böyle bir anlayış içerisinde böyle bir millet olduğumuzu dünyanın her zaman göreceğine inanıyorum. Zafer günümüzü tekrardan kutluyorum” dedi.