YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 13:06   Güncelleme : 27-04-2022 13:06

ŞEKER BAYRAMI ŞEKERSİZ GEÇECEK

ŞEKER BAYRAMI ŞEKERSİZ GEÇECEK

Artan şeker fiyatları hem esnafı hem vatandaşı vurdu.

Ramazan Bayramına sayılı günler kala çeşit çeşit bayram şekerleri tezgâhlardaki yerini aldı. Bayram Şekeri, lokum ve kolonya fiyatları geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde arttı. Satışlar 4’te 1 oranında düştü. 

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi bayram hazırlıkları hız kazanırken bayramların olmazsa olmazı şeker ve lokum fiyatları herkesin tadını kaçırıyor. Artan şeker fiyatlarından yakınan esnaf şikâyetlerini dile getirdi. Şeker fiyatları çok yükselmesinin insanların alım gücünü düşürdüğünü söyleyen esnaf, "Kapıya gelip fiyat sorup çıkan çok insan var" dedi.

4 yıldır esnaflık yapan Metin Çetinkaya, “Şekerler önceden ağzımızı tatlandırıyordu şimdi ise ağzımızı ve cebimizi yakıyor” ifadelerini kullandı.

Son bir yıl içinde ki piyasada ki artışların şeker ve lokum alanına da yansıdığını belirten esnaf Metin Çetinkaya, “Aşırı derecede bir artış söz konusu. Bayram geldi, vatandaş gelip fiyat soruyor biz fiyat söylemeye utanır hale geldik. Eskiden vatandaş gelirdi bayramlarda eşe dosta giderken 5 tane lokum alalım, şu kadar şu şekerden, şundan da at derdi. Şimdi bakıyorsun sadece çok yakın eşine dostuna 1-2 tane lokum ve gram işi şeker alıyor. Ne kadar fiyatları uygun tutmaya çalışsak da piyasanın durumu ortada, alım gücü ortada yapacak da bir şey yok” diye konuştu.

Geçen yıl 10 TL’ye sattığım şeker şuan 20 TL, 25 TL’lik şeker şuan 65 TL civarında. Ben dükkânıma geçen sene 100 koliye yakın şeker, çikolata almıştım ki pandemi olmasına rağmen şimdi geçen senekinin çeyreğini aldım. Kısaca satışlarımız geçen senenin çeyreği kadar yok. Bu bayram, bayram şekeri olmadan geçecek” ifadelerini kullandı.

Sariye TOPALOĞLU