YEREL
Giriş Tarihi : 07-11-2022 12:06

“Sektörümüz kısıtlı ve sıkıntılı”

“Sektörümüz kısıtlı ve sıkıntılı”

Borçka’da 22 senedir çiçekçilik yapan Ahmet Deniz Özışık, özel günlerde satışlarda artış olduğunu söyledi. Küçük yerde esnaflık yapmanın zorluğuna değinen Özışık, çiçekçiliğin lükse girdiği için vatandaşların normal zamanda fazla tercih etmediğini belirtti.

Esnaf olarak yaşadığı sıkıntılardan bahseden Ahmet Deniz Özışık, küçük bir yerde çiçekçi olmanın zorluklarından bahsederek, “Nüfus olarak küçük bir yer olduğumuz için onun zorluklarını çekiyoruz. Çok fazla tercih edilen bir sektör değil çünkü lükse giriyor, lükse girdiği için sektör biraz kısıtlı. Yaz dönemi nişan, düğün biraz daha hareketli olmasına rağmen kış biraz daha sakin geçiyor. Bir işi sevmiyorsanız, severek yapmıyorsanız hiçbir işte başarılı olamazsınız. Öncelikle yaptığınız işi sevmeniz gerekiyor. Yapmak zorunda kaldığınız işi de sevmek zorundayız yoksa başarılı olamayız. O yüzden aslında gençlere bu işi öneririm güzel bir meslektir. Esnaf olarak küçük bir bölge olduğu için zorluklarını yaşıyoruz. Sektörümüz kısıtlı ve sıkıntılı. Genel ticari anlamdaki esnafları görebiliyorum hepimiz aynı noktada sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

Çiçeklerin yaz ve kış mevsimine göre çeşitlilik gösterdiğini kaydeden Özışık, “Yaz çiçekleri kış çiçekleri ayrı ayrı oluyor. Genellikle bu yöreye uygun çiçekler almaya çalışıyoruz dayanıklı olması açısından. Yazın yoğunluğu ve kışın yoğunluğu bir olmuyor değişiyor. Kesme çiçek olarak şuan gül, papatya, glayöl ya da bu tip şeyler var. Saksı çiçeği olarak antoryum, orkide, Manyas, begonya, şeflera, kaktüs, sukulent gibi çeşitli çiçeklerimiz oluyor canlılarda. Yapay çiçeklerde değişiyor ama hepsi var” diye konuştu.

Sariye TOPALOĞLU

Gündem ArtvinGündem Artvin