YEREL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 11:18   Güncelleme : 09-05-2022 11:18

Selin Hasar Verdiği Yol Hâlâ Yapılmadı

Selin Hasar Verdiği Yol Hâlâ Yapılmadı

Murgul'da geçtiğimiz yıl sel nedeniyle hasar alan ilçe çıkış yolu aylardır kapalı. İlçeden çıkış için alternatif olarak kullanılan Murgul'u Borçka ve Damar'a bağlayan yolun bir kısmı ise çökmüş durumda. İlçe sakinlerinin hayatını oldukça güç hale getiren bu durum karşısında vatandaşlar çaresiz yetkililer ise sessiz.

Murgul'da geçtiğimiz yıl Temmuz ayında meydana gelen selde ağır hasar alan ve o günden beri sadece bir kere kullanıma açılan fakat risk teşkil ettiği için tekrar kapatılan içle çıkış yolu vatandaşları çileden çıkardı.

alternatif olarak kullanıma açılan eski yolu çevrede buunan inşaat şirketlerinin kamyonlarının da kullanması ile dere yatağının hemen üstündeki yolu çökertti. Aynı yolu okul servislerinin de kullanıyor olması vatandaşları endişelendirse de başka çareleri yok. yolun çöken kısmını dubalar ile kapatan karayolları ekiplerinin çalışmalara ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor.

Öte yandan belediyeye ait olan ve sel nedeniyle kapatılan yolun ise ne zaman açılacağı merak konusu

Tehlikenin geliyorum diye bağırdığı bu yolun biran önce yapılması gerektiğini söyleyen İYİ Parti Murgul İlçe Başkanı Hüseyin Çelikarslan, "Bu yol son 10 yılda ihalesi yapılan 20 milyon değerindeki Borçka Murgul’u Damar’a bağlayan bir yoldur. Ancak 7 tane müteahhit değişmesine rağmen bu yol halen daha kullanılamadı. En son iktidarın yandaşı olan müteahhit firma almıştır ve yolu yarıda bırakmıştır. Bu 20 milyonun hesabını sormak için iyi Parti millet İttifakı'nın iktidara gelmesini bekliyoruz. Çünkü görünen yolda yapılan betonlar ortada, eksik beton herhalde dozajı daha az yol tamamlanmamış ve bu yolda belediye sınırları içerisinde olduğu için daha önce 2014 ve 2019 yıllarında Murgul'da yapılan devlet yatırımlarını belediye kendine siyasi rant olarak çevirmiştir. Ancak bu dönemde devlette para olmadığından belediye hiçbir yatırımı kendi siyasi ranta dönüştüremedi bu nedenle yollar ortada kalmıştır Murgullular mağdurdur ve bu mağduriyet devam ediyor" dedi.

"Yağmur Alan Bir Bölgede Tedbir Alınmıyor"

"Türkiye'nin en çok yağış alan ili Rize ve Rize'ye yakın olduğu için de Murgul bu yağıştan etkileniyor. 2015 yılının sonbaharında burada bir afet oldu metrekareye 189 kilogram yağmur düştü. Bu bir daha olmayacağı anlamına gelmez." diyen Çelikarslan,"Yağmur alan bir bölgede tedbir alınmıyor. Murgul ilçesini üzerinde damar bölgesinde Eti Bakır A.Ş. şantiye alanı var degobaj yapılıyor orada dökülen toprak taş moloz hafriyatı zamanla yağan yağmurla Murgul’un şehir merkezinden geçiyor. Bu da bizim için büyük bir tehlike arz ediyor. Bir zamanlar Damar’da bir hafriyat patlaması sonucu Murgul’un şehir merkezine kadar taş kaya geldi. Büyük bir tehditle karşı karşıya kaldı. Bunun için diyoruz ki dere ıslahları yapılması lazım. Rant değil vatandaşı göz önüne almak gerekiyor bir toplumda cüzdan vicdanı geçmişse orada sıkıntı vardır. Dileriz ki millet ittifakında önce vicdanlar sonra cüzdan ön planda olacak. Buradaki çökmeyi Artvin'den Cerattepe’den Maden Karadeniz İşletmesine gelen cevherler ve kamyonları gördünüz tek yön olarak geçiyorlar buradan Murgul’un kooperatif kamyonları Hopa'ya Cevher götürürken aynı güzergaha kullanıyorlar. Ayrıca okul servisleri ve vatandaşın Çarşı Mahallesini kullanacağı güzergâhı da geçiş yolları burası olduğu için ne kadar tehlikeli olduğunu görüyorsunuz. Bir an önce yetkililerin bunları göz önünde bulundurması lazım ve bunların yapılması lazım . Yapılması için illa birinin ölmesi mi lazım? Vatandaşlardan her gün şikâyet alıyoruz ve yetkililerden bu yolu yaptırmalarını rica ediyoruz. Dileriz ki önümüzdeki seçimlerden sonra millet ittifakı olarak iktidara gelirsek bu yapılan yolsuzlukların hırsızlıkların hesabı sorulacak. Murgul'da adaleti, iyiliği, kardeşliği, barışı sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

"Rant olmadığı için bu iş bekletiliyor"

Bu tehlikeye sessiz kalmayan CHP ilçe Başkanı Mehmet Durmuş, yolun ihaleye verildiği bilgisini aldığını fakat herhangi bir çalışma yapılmadığını söyleyerek,

"22 Temmuz 2021 yılında heyelan nedeniyle kopmuş olan bu yollar kapatılmıştır, hala bugün yapılan çalışmalarda sonuç elde edilemedi. Yetkililerden bilgi almaya çalıştığımızda 'ihaleye verilmiştir ve yol açılacaktır' diye söylendi ama o günden bugüne kadar yapılan çalışmaları görüyorsunuz bir ilerleme yok. Yolun ne zaman açılacağı belli değil, çalışmaların yetersiz olduğu görülüyor. En büyük sıkıntımız tek yol olması gereken yolda araçların geçmesi ceza yazılması ve okul servislerinin sıkıntı yaşaması. Sıkıntıların dile getiriyorlar Biz de yetkililere sorduğumuz zaman 'ihale yapılmıştır yol açılacaktır' diyorlar. Sıkıntılar yaşamaya devam ediyor bu mağduriyeti en çok öğrencilerimiz ve servis şoförleri yaşıyor. Tek yol olması nedeniyle acil işi olup çarşı merkezden geçmek zorunda olan arkadaşlar ceza yediklerini söylüyorlar. Biz yetkililere ilettik yapacak bir şey yok çalışmalar devam ediyor cevabını aldık maalesef biz de o yolu kullanıyoruz yapılacak bir şey yok diyorlar. Herhalde rant olmadığı için bu iş bekletiliyor, başlamasına rağmen hala daha aynı yerinde duruyor. Bir yıl içerisinde çok kısa bir sürede açıldı tehlike arz ettiği için bir kopma olması nedeniyle yeniden kapatıldı" şeklinde konuştu.

Onarımı Murgul Belediyesine ait olan ve aylardır taş konulmayan yolla ilgili vatandaşlar Belediye Başkanı Hasan Çavuştan açıklama ve icraat bekliyor.

 

HATİCE DİLER