YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2022 11:29   Güncelleme : 16-04-2022 11:29

SEM EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

SEM EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

Artvin Çoruh Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde(SEM) açılan kurslar ile hem öğrenciler hem de vatandaşlar mesleki becerilerini, teknik becerilerini, var olan bilgi düzeylerini geliştiriyor.AÇÜSEM’de açılan kurslar hakkında bilgiler veren SEM Müdürü Kerem Coşkun, Tıbbi Aromatik Bitkiler Üniversitesi olan AÇÜ’deTıbbi Aromatik Bitkiler eğitimi vererek insanların bu alandan gelir elde edebileceğini söyledi.

Üniversiteler bünyesinde açılan Sürekli Eğitim Merkezleri (SEM), toplumun her kesiminin hayat boyu öğrenim sürecinde yer alması amacıyla eğitim ve öğretim programı, kurs, seminer, sertifika programı ve etkinlikler aracılığıyla hizmet veriyor. Bu kapsamda Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde açılan sürekli eğitim merkezinde çeşitli eğitimler verilerek toplumun gelişmesine katkı sağlanıyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde verilen eğitimler hakkında bilgi veren SEM Müdürü Doç. Dr. Kerem Coşkun, merkezin amacından bahsederek, “Sürekli Eğitim Merkezi'nin en temel işlevi kendi öğrencilerinin dışında bulunduğu bölgedeki halkın bilgi ve beceri noktasındaki taleplerini karşılamak; aynı zamanda bulunduğu bölgenin yerel halkının mesleki becerilerini, teknik becerilerini, var olan bilgi düzeylerini geliştirmeyi amaçlar” dedi.

SEM programları, üniversiteler ile özel sektör, sanayi ve diğer kamu kuruluşları arasında işbirliğine dayalı olarak, ihtiyaç duyulan alanlara öncelik vermek üzere açılıyor. Program Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerinde verilmekte olan eğitimlerin Ulusal, Avrupa ve Uluslararası kalite ve standartlarda verilmesine katkı sağlamak, bu yönde yapılacak her türlü çalışmaya ve projelere destek sağlamayı amaçlıyor.

AÇÜSEM’de verilen kurslardan bahseden Coşkun, “Sürekli eğitim Merkezimizde iş sağlığı ve güvenliği, ilk yardım eğitimi kursu, hem Milli Eğitim'de görev yapmakta olan öğretmenlere yönelik hem de öğretmen adaylarına yönelik masal anlatıcılığı kursu, işaret dili eğitimi kursu, bilişsel anlamda engelleri olan öğrencilere daha fazla yardım edebilmeleri için öğretmenlerin akademik becerilerini geliştirme kursu, engelli olan öğrencilere şu anda güncel olan kurslarımız. Ama bundan önceki dönemde satranç kursu açıldı. Ondada Turan Aksakal öğretim görevlisi kursu o yürütüyor. Çocuklara yönelik ve profesyonel anlamda bu işi ele alıyor. Belli turnuvalara hazırlayacağımız uzun soluklu bir kurs. Kurs alan öğrencilerimiz satranç turnuvalarına katıldılar. Kayak kursu açtık şu anda devam ediyor, onda da Fikri Özkan 7-18 yaş aralığındaki çocuklara eğitim veriyor. Şu andaki yürürlükte olan kurslarımız bunlar. Yine önceki kurslarımızdan tridimax İç mekân tasarımında kullan veya iç mimarların kullandığı mekân tasarımı yapan mobilyacıların kullanabileceği çok işlevsel piyasada aranan bir özellik olan programın kursunu ve Robotik kodlama kursu açtık” diye konuştu.

SEM kurslarının fazla duyulmadığı için talebin yetersiz olduğunu aktaran ve bu eğitimlerin kişilerin gelişimi için önemli adım olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Coşkun, “Kurslarımızı web sitemizde sosyal medya hesaplarımızda duyuruyoruz. Ama Artvin halkı tarafından şu anda pek gündeme gelmiyor. Aslında haberler olsa yani Artvin halkının bu noktada bilgisi olsa bir farkındalığı olsa katılım oranlarımız çok daha yüksek olur. Çünkü Sürekli Eğitim Merkezi'nin en temel işlevi kendi öğrencilerinin dışında bulunduğu bölgedeki halkın bilgi ve beceri noktasındaki taleplerini karşılamak; aynı zamanda bulunduğu bölgenin yerel halkının mesleki becerilerini, teknik becerilerini, var olan bilgi düzeylerini geliştirmeyi amaçlar. Dolayısıyla sürekli eğitim merkezleri üniversite ile halkın kaynaştığı bir araya geldiği önemli bir üniversitenin organı” ifadelerini kullandı.

Artvin Çoruh Üniversitesinin Tıbbi Aromatik Bitkiler İhtisas Üniversitesi olması nedeniyle bu alandan da kurs açıp insanların tıbbi aromatik bitkilerden gelir elde etmeleri noktasında destekleyici eğitimler vereceklerini sözlerine ekleyen Coşkun, açmayı hedefledikleri kurslara da değinerek, “İlerleyen aşamalarda kepçe operatörlüğü kursu açacağız, iş makinesi operatörlüğü kursu, bilirkişilik kursu, yapay zeka kursu açmayı düşünüyoruz. İlerleyen aşamalarda yine drone eğitimi kursu açmayı düşünüyoruz, onların planlaması yapılıyor.  Belli bir takvim sürecinden sonra bunları da halkımızla paylaşacağız. Bir başka önemli benim gördüğüm ve bu Sürekli Eğitim Merkezi'nin aslında çok işler başarabileceği bir alan biliyorsunuz tıbbi aromatik konusu. Sürekli eğitim merkezimizin ben aslında en önemli potansiyelini Artvin halkına yapabileceği en büyük katkı potansiyeli tıbbi aromatik konusunda görüyorum. Bildiğiniz üzere üniversitemiz hem YÖK tarafından hem de Cumhurbaşkanlığı tarafından tıbbi aromatik bitkiler konusunda ihtisas üniversitesi olarak kabul edildi ve bu yönde desteklerde aldı. Bu destekler yavaş yavaş hayata geçmeye başladı. Çeşitli projeler var ve bu projelerin içinde de önemli eğitimler var. Artvin halkını bu projelere dahil etmek ve yerel alanda kalkınmayı sağlamak amacıyla bu projelerde Artvin halkına tıbbi aromatik konusunda eğitimler vermeyi düşünüyoruz. Buradan almış olduğu eğitimler neticesinde üretim yapabileceği ve bunların kolaylıkla maddi karşılığa dönüştürülebileceği bir eğitim süreci olacak. Biz Artvin halkını bu eğitim süreci ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Hızlı okuma kursu açtık, zekâ oyunları kursu açtık yani uygun fiyatlara çok uygun maliyetleri bu çocuklar bu eğitimlerden geçip en azından okullardaki eğitimlerine sınav başarılarına katkıda bulunabilecek eğitimler açtık. Ama hiç başvuru alamadık. Ama bu kurslar ilerleyen aşamalarda tekrar açılacak tekrar biz duyuruya çıkacağız. Artvinli bir vatandaşın Sürekli Eğitim Merkezi şu kursu açmış en azından takip edeyim desin veya bizi tanısın bilsin çünkü tanıtım ve farkındalık çok önemli. Siz ne yaparsanız yapın hangi kursları açarsanız açın ama katılım olmayınca bunlar amacına ulaşmış sayılmıyor.  Esasında hedeflerimize ulaştık mı ulaştık. Şu anlamda ulaştık, açmış olduğumuz kurslara şu anda yine talepler var. Yani ilk seferdeki gibi değil ama yavaş yavaş bilinir hale tanınır hale ve görünür hale gelmeye başladık. Bu hedeflerimize ulaşmaya başladık.  Bu bir süreç işi, yavaş yavaş adım adım ilerlediğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER