YEREL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 11:32   Güncelleme : 06-09-2021 11:32

Servisçiler göreve hazır

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, merkezdeki okul servislerini denetledi.

Servisçiler göreve hazır

Anaokullarında eğitimin başlaması, ilk, orta ve liselerde ise 6 Eylül’de yeni eğitim ve öğretim yılının başlayacak olması nedeniyle okul servislerinde sıkı denetim başladı.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, servis sürücüleri ile bilgilendirme amaçlı toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda, okul servis araçlarında bulunması zorunlu olan donanımlar ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirmede bulundu. Daha sonra okul servis araçlarının yönetmeliğe uygun olarak faaliyet gösterip gösterilmedikleri denetlendi.

Okul servislerinde huzurlu ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla araçlar ve sürücülere yönelik özel denetimler gerçekleştirildi. Denetim kapsamında servis araçları tek tek incelendi. Okul servis araçları yönetmeliği hükümlerine göre yapılan denetimlerde, araç arkası okul taşıt yazısı, dur levhası, otomatik kapı, yangın söndürücü, sabit yan camların güvenirliği, ilk yardım çantası, iç dış kamera, araç takip sistemi, aracın bakım onarım formu ve koltuk sensörünün kurallara uygun olup olmadığı incelendi.

“Göreve hazırız”

6 Eylül’de okulların açılacağından ötürü tüm tedbirlerin alındığından bahseden Artvin 38.Nolu Öğrenci Kooperatif Başkanı Sinan Yavuzdemir, “Bizler Artvin mücavir alanı içerisinde, Belediyeye bağlı öğrenci taşıma ile yetkili yirmi üç araçtan oluşan C plakalarıyız. Belediyenin mücavir alanı içerisinde öğrenci taşıyoruz. Araçlarımız Artvin ve Türkiye genelinde öğrenci taşımaya uygundur ve buna göre dizayn edilmiştir. 2012 yılında pilot bölge olarak seçildik. Bizler Artvin öğrencilerini taşıyacak en kaliteli, konforlu ve güvenilir hizmeti veren C plakalarıyız. Şoförlerimiz devletin istediği her türlü kursları gördü ve Mesleki Yeterlilik belgeleri var. Bizler taşıdığı öğrencileri kendi evlatları gibi gören ve buna bağlı hizmet veren bir kooperatifiz. 6 Eylül’de eğitim, öğretim başlıyor. Öğrenciler okullarını arkadaşlarını, öğretmenlerini özledi. Bizler de öğrencilerin bu özlemlerini güvenli bir şekilde giderebilmesi için tüm tedbirlerimizi aldık. 23 servis araç sahibinin tümü aşılarını oldu. Tüm araçlar dezenfekte edildi. Her aracın içerisinde maske, dezenfektan var. Koltuklar üç nokta emniyet kemerlidir. Araçların temizliği yapıldı ve her çocuk bir koltuğa oturacak şekilde bir düzen oluşturuldu. Sağlık açısından öğrencileri taşımaya her şekilde hazırız” ifadelerine yer verdi.

“Tekrardan kapanma istemiyoruz”

Tekrardan kapanmanın birçok insanı mağdur edeceğini ifade eden Yavuzdemir, kurallara harfiyen uyulması gerektiğini belirtti. Yavuzdemir, “İnşallah bütün okullar bizler gibi gerekli tüm güvenlik önlemlerini alır ve öğrencilerde bu tedbirlere uyarak eğitime devam eder. Okulların tekrardan kapanmasını ya da eve kapandığımız günleri tekrardan yaşamak istemiyoruz. Okulların kapanması demek, sadece servisçinin değil, kantincinin, öğrencilerin, velilerin, satıcıların, kırtasiyecilerin ve birçok alanda birçok insanın mağdur olması demektir. Bununla birlikte özel okullarında, özel okullardaki çalışanlarında, öğretmenlerin de işsiz güçsüz, parasız ve pulsuz kalması demek. Ben bu noktada velilerimizden ve öğrencilerimizden en üst noktada uymalarına güvenlik tedbirlerine maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını rica ediyorum. Hem kendi sağlığımız hem milletimizin sağlığı için kurallara harfiyen uyalım lütfen” diye konuştu.