YEREL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 10:26   Güncelleme : 30-07-2021 10:29

Sezonda Son Durum

Yaz sezonunda Pazar esnafının yüzü gülmeye başladı.

Sezonda Son Durum

Şavşat Pazar alanında yer alan esnafların yüzü gülse de en büyük sorunları yol çalışmaları ve trafik akışı olmuş durumda. Yolların yapılan doğalgaz çalışmalarından dolayı bozulması ve de araçların Pazar alanında kurulacak olan tezgahların bölümünü kapatması Pazar esnafına zor anlar yaşatıyordu. Konuya dair esnaflardan Muhammet Yazıcı, yaptığı açıklamalarda içinde bulundukları duruma yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 Yazıcı, “ Benim ürünlerim aslında yerli ürün yani köy ürünlerinin satıldığı yer aslında Şavşat pazarında çoğu Pazar esnafı aynı şekilde köy ürünleri satıyor. Fiyatları olabildiğince uygun tutmaya çalışıyoruz. Ulusal marketlere baktığımız zaman mesela örneğin domates 5,5 civarında biz yerli domatesi 5 liraya veriyoruz. Üreticiyiz ama daima halkında hem tarladaki fiyattan yemesinden yanayız Allaya şükür taleplerde sıkıntı yok müşterilerimizin elimizden geldiği kadar ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Biz üretici olduğumuz için parayla alıyor olsak gelirlerimiz giderlerimizi kesinlikle karşılamaz ama üretici olduğumuzdan dolayı bir sorun yaşamıyoruz. Zamların bizimle ilgisi yok üretici olduğumuzdan dolayı fiyatlarda zam olma durumu ulusala oranla yok tabii ki ama piyasada yapılan genel zamlar bizi de etkiler. Büyük marketlerin veya büyük manavların fiyatı yükseldikçe bizde piyasanın doğrultusunda ona göre satışımızı gerçekleştiririz bunların haricinde bizim şahsi olarak zam yapalım gibi bir kararımız olamaz ” dedi.

Pazar muharebesi

Yazıcı, içinde bulundukları Pazar alanına yönelik şu açıklamaları yaptı “ Belediyenin daha net bir şekilde Pazar alanı şurasıdır diyebileceği bir yer olsa tabii ki biz esnaflar adına ve gelen vatandaşlarımız adına yararlı olacaktır. Şu anki bulunduğumuz alanda Allaha şükür geçiniyoruz fakat Pazar alanının bulunduğu konum bizlerden daha çok vatandaşlarımızı yoruyor. Burada defalarca kez kaza oldu veya yayalar ile ilgili sorunlar dahi oldu. Biz şemsiyemizi tezgahı tam gölgeleyecek şekilde bile kuramıyoruz çünkü ileri koyarsak eğer araçların geçişini kapamış oluyoruz eğer geriye koyarsak da ürünlerimiz zarar görüyor. Bundan dolayı daha güzel sadece Pazar alanı olarak kullanılabilecek bir alanımız olsa bizler ve diğer vatandaşlarımız için çok daha iyi olacaktır umarım konu ile ilgili gerekli çalışmalar yapılır ” dedi.

Doğalgazın artısı

Yazıcı, doğalgaza yönelik olumlu şu açıklamaları yaptı “ Şavşat için bir şey diyemem çünkü burada yaşamıyorum ama Artvin geneli için doğalgazın gelmesi çok büyük artı olduğunu söyleyebilirim. Aslında diğer şehirlere oranla baktığımız zaman geç bile kalınmış olduğunu söyleyebiliriz böyle bir çalışmanın yapılması için fakat sonuç olarak Artvin doğalgazına kavuştu ve hikâye mutlu sonla bitti diyebiliriz. Benim mesela kendi evimde kalorifer var kışın sadece 3 ay çarşıda kaldığımı varsayarsam geriye kalan günlerde evde olmadığım zamanlar bile kalorifer parası ödüyorum mesela ama doğalgaz olduğu zaman biraz daha farklı olur. Gittiğim zaman açar köye döndüğüm zaman kapatırım tabii ki doğalgazın yapılmasının ve bir an önce tamamlanmasından yanayım sadece belirli yerlere verildi şimdilik umarım en yakın zamanda geri kalan yerlere de verilir ” dedi.

Hızlı aşılanma

Yazıcı, aşılamalara yönelik şu açıklamaları yaptı “ Ben şu anda Türk aşısını bekliyorum şahsen inşallah bir an önce çıkar. En kötü ihtimalle mecbur diğer aşılardan vurulacağız. Şu anda aşılanmalar yeterince hızlandı bundan hızlı olması da beklenemez gereken önlemler alınmış şekilde hızla aşılanmalar yapılıyor. Bildiğim kadar 16 yaşa kadarda inmişti aşılanmalar yani devletin bu konuda ekstra yapabileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bayram ve düğünlerin olması aşırı derecede olumsuz etkiledi vakaların halen daha artmaya devam edeceğini biliyoruz. O yüzden kısıtlamaların getirilmesi gerekiyor ” dedi.