YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 11:09   Güncelleme : 25-05-2021 11:14

Sezonun ilk kirazı pazardaki yerini aldı

Artvin’in Merkez ilçesinin Çimenli köyünde kiraz üreticiliği yapan Rahim Aksoy yetiştirdiği kirazları Artvin Belediye binasının önünde açılan pazarda satışa sunmaya başladı.

Sezonun ilk kirazı pazardaki yerini aldı

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan kirazın sapından yaprağına kadar her şeyinin faydalı olduğunu söyleyen Aksoy, “sağlığımız için kiraz şart” dedi.

Kirazın faydalarından bahseden Aksoy; “ Kiraz yaşlanmayı yavaşlatır ve kalp hastalıkları, kanser, Alzheimer, diyabet ve obezite gibi birçok kronik rahatsızlığa önlemeyi sağlıyor.  Ayrıca, kalp ve sinir sisteminin zayıflaması, görme kaybı, saç dökülmesi, cildin kırışması, libido kaybı,  prostat kanseri gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerini önler.

Kiraz tatlı ve sulu olduğu için severek tüketilen meyvelerden biridir. Birçok kanser türünü engellemesi, uykusuzluğa iyi gelmesi, kolesterolü dengelemesi kirazın faydalarından bazılarıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar. Kirazın faydalarını madde halinde bahsedecek olursam; Vücut direncini arttırır, kas ağrılarına iyi gelir, cilt sağlığına iyi gelir, şeker hastalarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, güçlü bir antioksidandır, alzheimer hastalarına önerilir, kalp sağlığını korur, kansere yakalanma riskini azaltır, uykusuzluğa iyi gelir, kan şekerini dengeler, yağları eritmede fayda sağlar, cildi gençleştirir yaşlanmayı gençleştirir, kas ağrılarına iyi gelir. Daha birçok faydalı özelliği vardır” ifadelerine yer verdi.

Kiraz sapından yapılan çayında çok faydalı olduğunu ifade eden Aksoy; “ Kiraz sapı çayı, böbrek hastalıklarına iyi gelir. Sabah ve akşam içilen kiraz sapı çayı böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Sinir sistemi üzerinde olumlu yönde etkisi vardır, akşamları içeceğiniz bir fincan kiraz sapı çayı rahat uyumanızı sağlar. Stresi giderir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Bağırsakları temizler ve toksitlerin atılmasına yardımcı olur. Kiraz sapı çayı kolesterole de iyi gelir. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır. Karaciğere faydalıdır, kiraz sapı çayı vücutta bulunan fazla sıvıların atılmasını sağlar. Sindirim sistemine faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı kiraz sapı çayının kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir. Kiraz sapı çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon hastalıklarına karşı bünyeyi korur. Diğer bir özelliği de antioksidan özelliğinden dolayı kanı ve cildi temizlemesidir” gibi faydalarının olduğunu belirtti.

Kiraz sapından yapılan çayın yapımının kolay olduğunu ifade eden Aksoy herkesin rahatlıkla yapabileceğini ifade etti. Kiraz sapları kurutulduktan sonra bir kaba bir litre su doldurduktan sonra ortalama bir yemek kaşığı kadar kurutulmuş kiraz saplarını 7  8 dakika kaynatıp soğuduktan sonra içilebileceğini ifade etti.

Kirazın her şeyinin faydalı olduğunu ifade eden Aksoy, kiraz çekirdeğinden yapılan yağlarında ne kadar faydalı olduğunu anlattı: “Doğal olması halinde kiraz çekirdeği yağının da cilt için çok faydası vardır. Masaj yolu ile sürüldüğü takdirde hem yaşlanmayı geciktirir hem de ciltte tonik etkisi sağlar. Aynı zamanda eklem ağrılarının giderilmesi ve iltihapların iyileştirilmesi için de kiraz çekirdeği yağı kullanılabilir. Eski zamanlarda da kiraz çekirdeği yağı, merhem şeklinde kullanılır ve yaralar için de sıklıkla tercih edilirdi. Piyasada doğal olan yağı bulmak da çok önemlidir. Kimyasallar ile hazırlanmış bir kiraz çekirdeği yağı, fayda sağlamak yerine zarar verecektir”

Kiraz yetiştirmek için gereken koşullara da değinen Aksoy; “ Kiraz ağacından net verim elde edebilmek için 10 ile 12 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Ağacın verimlilik süresi ise 20 ile 25 yılları arasındadır.

Kiraz yetiştirmek için çok bölgede olunmaması gerekmektedir. Kış aylarında -20 derecenin altındaki yerlerde kiraz yetiştiriciliği yapmak doğru olmaz. Çiçek açma döneminde ise hava sıcaklığının -2 ve -4 derecenin altına düşmemesi ve yağışın olmaması beklenir.

Kirazın farklı birçok çeşidi vardır. Bu çeşide göre de toprak isteği değişmektedir. Ancak genelleme yapacak olursak kumlu, killi topraklarda kiraz yetiştirmenin mümkün olduğunu ifade etti. Kireç oranının yüksek olduğu kumlu alanlar kiraz üretmek için uygun değildir” ifadelerine yer verdi. 

Son olarak kiraz tüketilirken dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çeken Aksoy, kirazı tükettikten sonra hemen sonra su içilmemesi gerektiğini ifade ederken bu durumun şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açabileceğini ifade etti. Kirazı tam yetişmeden ham haliyle tüketmenin ise isale ve karın ağrısına yol açabileceğini belirtti.