YEREL
Giriş Tarihi : 16-11-2021 11:15   Güncelleme : 16-11-2021 11:15

“ŞİİR YAZMAK ZOR İŞ”

“ŞİİR YAZMAK ZOR İŞ”

O toplumsal kalıpları yıkıp bir kadının neler yapabileceğini insanlara gösteren ve yazdığı ortaya koyduğu eserlerle birçok kişinin duygularına dokunan bir kadın Çiçek Köse.

Artvin’in önemli şairlerinden olan “Dertli Şair” mahlasını kullanan Çiçek Köse, Şairin beklentisi olmaz para söz konusu değildir Sadece yazdıklarımız halkımıza duyurulsun gelecek nesillere aktarılabilsin bizim temennimiz o olur diyor.

Şair Çiçek köse ile yaptığımız söyleşide şairliğe başlaması eserleri ve beklentileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Çiçek Köse ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan öne çıkanlar.

-Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Artvin Yanıklı köyünde doğdum. Köyde büyüdüm Çocukluğum köyde geçti, İlkokulu köyde okudum O zamandan beri şiirleri çok severim. Okullarda un dağıtılırdı eskiden, annelerimiz o unla ekmek yapar gönderirdi. İki çocuk ekmek için kavga etti. İlk şiirimi o zaman yazdım bir ekmek için neden kavga ettiler diye. O zaman öğretmenler benim için derlerdi ki “sen de çok Cevher var” Sonra öğretmen sınıfta okumamı istedi ve çıktım O zaman şiirlerimi dinleyince “Sen şair olabilirsin” dedi. Daha sonra okul zamanı öğretmenler sürekli masaya çıkarır bana şiirlerimi okuturdu.

Okuyan insanların özgüvenli olması normal ama ev hanımı olarak kendinizde Bu cesareti nasıl buldunuz?

Hastanede yatarken bir hemşire ile karşılaştım. Şiir yazdığımı öğrenmiş beni şair bir öğretmenle tanıştırmayı teklif etti. Benim daha ileriye doğru yazmamı sağlamak istediğini söyledi. Bahsettiği kişi de Yalçın Temiz. Hemşire beni tanıştırdı, Yalçın Bey sağ olsun Bana çok yardımcı oldu. “Sen yaz ben senin kitap çıkarmana yardımcı olacağım” dedi. 300 400'e yakın şiir yazdım kendi kitabı ile beraber onları topladı, kitap şeklinde bana teslim etti. O Kitabı baskıya gönderdim. İlk kitabım Gönül Çeşmesi. Bazı şiir yarışmalarına katıldım Gönül Yarası, çiçeğin sevgisi, gibi kitaplarım var Onun dışında birçok antolojide eserlerim çıktı.

Birçok yerden teklif aldığınız halde gitmiyorsunuz Bunun nedeni nedir?

Ben köyde yetiştim, zamanında köydeki kız okumaz, köydeki kız saz çalmaz, şiir okumaz düşüncesi ile yetiştim. Ben şehre gelince kendimi geliştirmek için kurslara katıldım, birçok kursta belge aldım. Benim bu etkinliklere katılmamamın maddiyatla hiçbir alakası yoktur genelde Bunun nedeni çekingenlik, toplumun karşısına çıkmak konusunda çekiniyorum.

Yazdığınız şiirlerden Ezgilendirdiğiniz  şiiriniz var mı türkü ile yakınlığınız var mı?

Okuldayken sesim güzeldi Türkü okuturlardı, köylerde düğünlerde çift jandarmayı okurdum toplantılarda Bazı etkinliklerde şarkılar türküler söyletirlerdi.

 Şiir yazmak zor iş. Dörtlük yazarken bir dizesi kaldı hiçbir şey uyduramadım, onunla 2 ay uğraştım oraya bir dize uydurabilmek için. Şiir insana anında gelir o an kağıda dökemezsek gider, ilhamın saati vakti yok ne zaman geleceği belli değil. Biz yazıyoruz Ama üzerinde durup da ne yaptığıma bakamıyorum başkasını yazma derdim olunca. Bir şiirimi yazmış atmıştım Baktım ki Ömer Yerlikaya o şiirimi almış o kadar güzel düzenlemiş ki kendi şiirim bana o haliyle daha güzel geldi. Normalde dönüp bakmazdım yazdığım bir şiir diye ama Ömer Bey çok güzel incelemiş. Bir gün de Kızım bir şiirimi edebiyat hocasına vermiş” annem yazdı” deyince şiire dair detaylı açıklamalar yapmış öğretmeni sayfa dolusu açıklama olmuş.

 Edebiyat alanında Artvin’den ne bekliyorsunuz?

 Biz şairler fazla bir şey istemeyiz bizim yazdıklarımız kolaylıkla kitap haline alsın bu bize yetiyor Artvin küçük yer kitaplarımız satılmıyor O yüzden satılmasını istiyoruz. Şairin beklentisi olmaz para söz konusu değildir Sadece yazdıklarımız halkımıza duyurulsun gelecek nesillere aktarılabilsin bizim temennimiz o olur.

Ayla ALKAN