YEREL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 10:03   Güncelleme : 31-07-2021 10:03

Şimşek Arıları ve Balları

3 yıldır Şavşat Bal Evi olarak hizmet veren Temel Şimşek, bal çeşitliliğine yer veren açıklamalar yaptı.

Şimşek Arıları ve Balları

Şavşat Kafkasör Arısı Bal Üreticiler Dernek Başkanı ve aynı zamanda Şavşat Bal Evi işletmesinin sahibi Temel Şimşek, 3 yıldır göstermiş oldukları Şavşat Bal Evi faaliyetlerine yönelik açıklamalarda bulundu. Yüzde yüz doğal olarak üretimi yapılan balların tekrar ve tekrar alındığını dile getiren Şimşek, önemli açıklamalara yer verdi.

Şimşek, “ 3 yıl önce Şavşat Bal Evi işletmemizi kurduk. Şavşat Bal Evinde yöremize ait ballarımız ve arı ürünleri olarak bal, polen, propolis, arı sütü gibi ürünlerimiz bulunmaktadır. Ballarımız olarak bölgemizde 2 çeşit bal bulunmaktadır. Ballarımız sıvı ballar ve kristalize bal olmak üzere ayrılır. Sıvı ballarımız 1500 rakımın altında yapraklı ağaç çiçeklerinden elde edilen ballardır, kristalize ballarımız ise 1500 ve 3000 rakım arasında ibremut dediğimiz ağaçların altında bitki çiçeklerinden elde edilen ballardır. Bizim iş yerimizde ise yaklaşık 18 çeşit bal bulunmaktadır kestane balı, deli bal, köy balları, yayla çiçek balları. Bunları iş yerimizde Temel Şimşek ve Şavşat Bal Evi markası ile Türkiye’deki tüketicilerimiz ile buluşturmaktayız. Aynı zamanda Şavşat’ımızın Türkiye’nin kuzey doğusunda bir cennet olması nedeni ile Türkiye’de en çok endemik türde bitkinin olması ilçemizde herhangi bir ilaçlamanın olmayışı suni gübrenin kullanılmayışı bunun yanında da atık suların bulunmayışı ve ayrıca ağır sanayinin olmamasından dolayı asit yağmurları olmuyor. Doğada temiz ve berrak sular akıyor, doğamız çok temiz arılarımız ise bu temiz doğa içerisinde organik bal üretmektedirler. Bizde bu organik balları gerek kendi arılarımız gerek ise arıcılarımız vasıtası ile temin ederek tüketicilerimiz ile buluşturmaktayız. Bal bozulmayan tek gıdadır, ballarımızın özellikle insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. 1 yaşından büyük kişilerin tüketmesi gereken bir ürün, 1 yaşından küçüklere bebeklere bal yedirilmemesi gerekiyor.  ” diye konuştu.

Şavşat bal macunu

Şimşek, yaptıkları karışıma yönelik şu açıklamalarda bulundu “ ilçemizde bizim Şavşat bal macunu dediğimiz bal, polen, propolis tozu ve arı sütü ile bir karışım yapıyoruz. Bu karışıma ise Şavşat bal macunu diyoruz ve bu karışım yapıldıktan sonra ağaç yani tahta kaşık ile macunun tüketilmesi gerekiyor. Bu macun bağışıklık sistemini güçlendirmede ve vücuda fayda olarak en fazla etkili ürün Şavşat bal macunudur. Şavşat bal macununun satışını bizim numaramız üzerinden internetten ulaşıp talep edebilirler. Ürünlerimiz gönderilirken kutularına konularak hediye çantaları ile birlikte ürünlerimiz tüketiciye ulaştırılıyor ” dedi.