YEREL
Giriş Tarihi : 02-06-2022 10:25

Sınav için Değil Çay Toplamak için Ter Döktüler

Sınav için Değil Çay Toplamak için Ter Döktüler

Artvin’de “Çay Hasat Şenliği ve Okullar Arası Çay Toplama Yarışması” düzenlendi

Artvin’in Arhavi ilçesinde düzenlenen “Çay Hasat Şenliği ve Okullar Arası Çay Toplama Yarışması” renkli görüntülere sahne oldu.

Artvin Valiliğinin koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü iş birliğiyle ilçenin Kale Mahallesi’ndeki bir çay bahçesinde

düzenlenen etkinliğe 5 okuldan toplam 15 öğrenci katıldı.

Yarışma öncesinde Vali Doruk ve beraberindeki protokol üyeleri ellerine aldıkları makasla çay toplayarak hünerlerini sergiledi.

Takım ve bireysel kategorilerde yapılan çay toplama yarışmasında öğrenciler kendilerine ayrılan parkurda 10 dakikalık süre içinde en çok çay toplayarak birinci olmak için sıcak havaya rağmen kıyasıya mücadele etti.

Renkli ve çekişmeli görüntülerin yaşandığı yarışmada takımlar kategorisinde birinciliği Nurettin Çarmıklı İmam Hatip Ortaokulu elde ederken, Cumhuriyet Ortaokulu ikinci, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu da üçüncü oldu.

Bireysel kategoride Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Enes Dedekoç 13 kilo 400 gram çay toplayarak birinci olurken, Nurettin Çarmıklı İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Emre Halil topladığı 12 kilo 400 gram çay ile ikinci, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencisi Onur Karameşe de 10 kilo çay toplayarak üçüncülüğü elde etti.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere madalya, kupa çeşitli hediyeler taktim eden Vali Doruk, çayın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli gelir kaynaklarından birisi olduğunu söyledi.

Çayın bölge ülke ekonomisine önemli katma değer sağladığını kaydeden Vali Doruk, “Çay bölgemiz için çok önemli bir mahsul. Çay denince içi ısınmayan kimse yok. Çay denince gülümsemeyen kimse yok. Dünyanın en güzel içereceği çay olsa gerek” dedi.

 Çayın Artvin için önemli bir  gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Doruk, İlimiz genelinde 20 çay üreticimiz var. 90 bin dekar çay ekim alanına sahibimiz. Yıllık yaklaşık 150 bin tona yakın çay hasadı yapıyoruz. İlimizde Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve Borçka ilçemizde çay üretimi yapılıyor. İklim itibariyle ilimizde nitelikli ve kaliteli çay üretimine sahibiz” diye konuştu.

Çay hasadının yerli iş gücüyle yapılmasının milli sermayenin ülkede kalması adına önem arz ettiğini vurgulayan Doruk şu ifadelere yer verdi:

“Çaya bu sene çok güzel bir fiyat açıklandı. Ben buradan çay üretimi yapan vatandaşlarımıza hayırlı bereketli olmasını diliyorum. Çay hasadını olabildiğince kendi iş gücümüzle yapmaya gayret gösterelim. Pandemi döneminde nasıl çayımızı kendimiz topladıysak, şimdi de kendimiz toplayabiliriz. Böylelikle maddi kaynakta cebimizde kalmış olur. Bugünkü etkinliğimizde bir farkındalık oluşturmak istedik. Öğrencilerimizin gayet başarılı olduğunu gördük. Kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah bundan sonra ailelerine de çay toplada yardımcı olurlar”

 Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Neşat Ulutaş ise  çay tarımında farkındalığı ortaya koymak, gelecek nesillere çay tarımını sevdirmek amacıyla bu etkinliğin düzenlendiğini söyledi.

Etekliğe, İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, İl Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran, bazı kurum amirleri, çay üreticileri ve davetliler katıldı.

 

HATİCE DİLER

Haberin Galerisi : Sınav için Değil Çay Toplamak için Ter Döktüler
Gündem ArtvinGündem Artvin