YEREL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 11:33   Güncelleme : 20-06-2022 11:33

SINAVLAR İYİ GEÇTİ

SINAVLAR İYİ GEÇTİ

YKS'de milyonlarca genç üniversite kapısını aralamak için yarıştı. Hafta sonu yapılan AYT ve TYT sınavlarında öğrenciler hayallerini süsleyen üniversitelere gidebilmek için ter döktü.

Artvin’de de 6 bin 517 öğrenci üniversite sınavına girdi. Milyonlarca gencin kaderini belirleyen YKS yapıldı. YKS’de barajın kalkması ise sınavın ilklerinden.

Kentte sınava giren öğrencilerden olan Yaren Özder, sınavın genel olarak iyi geçtiğini söyledi. Özder, “geçen sene de sınava girdim ona göre çok daha iyiydi. Bir yıldır bu sınav için masa başından kalkmadım. Çok emek verdim. Hayalim Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Psikoloji bölümü. Bu yıl kazanacağıma inanıyorum. Benim gibi milyonlarca genç sınava girdi herkesin gönlüne göre olsun” dedi.

Sınav süresinin arttırılmasının avantajlı olduğunu aktaran Özder, “Türkçe soruları eleyiciydi. Süre arttırılmasaydı yetiştirmem çok zor olurdu” diye konuştu.

Sınava giren bir diğer öğrenci Neslihan Gün ise, “Üniversite okuyorum YKS deneyimim vardı fakat farklı bir bölüm okumak istiyorum o yüzden tekrar girdim. Önceki sınavıma göre sorular kolaydı. Stresim daha azdı. Sürenin uzatılması da oldukça avantajlıydı. Borçka’da Yapı Denetim bölümü okuyorum çocuk gelişimi bölümü istiyorum. Bu sene kazanırım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İkinci üniversite sınavı deneyimini yaşayan Gonca Nur Gökdemir ise, “Türkçe zorlayıcıydı ama diğer dersler geçen yıla göre daha kolaydı. Mimarlık okumak istiyorum bu sene kazanacağım diye düşünüyorum. Samsun’da okuyorum orada da devam etmek istiyorum. Bir yıl daha hazırlanmak istemediğim için sevmediğim bölümde okuyorum. Okurken de sınava çalıştım inşallah sevdiğim istediğim hayallerimi süsleyen bölümü kazanırım. Umuyorum ki bu ülkede herkes yeteneklerine göre ülkeye katkı sunabileceği bir bölümde okur” şeklinde konuştu.

Hatice Diler