SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2022 13:36

“Siz Onu Külahımıza Anlatın!”

“Siz Onu Külahımıza Anlatın!”

“Geçen sene 134 liraya alınan ihtiyaç maddelerinin aynısı bu yıl 487 liraya alınabiliyorsa TUİK verileri kimi tatmin eder?”

Saadet Partisi Artvin İl Başkanı Gültekin Soydan, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin inandırıcı olmadığını ve piyasalar ile verilerin uyuşmadığını söyledi.

Saadet Partisi Artvin İl Başkanı Soydan, “Fiyatlar her gün artıp dururken resmî açıklamalar enflasyonun yüzde 84 olduğunu ilan ediyor!Resmî açıklamalar yani TÜİK verileri!Peki, resmî açıklamalar enflasyon yüzde 84 diyor da piyasalar bunu doğruluyor mu?Piyasalar böyle resmî açıklamalar karşısında adeta, "Siz onu bizim külahımıza anlatın" diyor!Zira bütün veriler elde!Geçen sene 134 liraya alınan ihtiyaç maddelerinin aynısı bu yıl 487 liraya alınabiliyorsa TÜİK verileri kimi tatmin eder?” dedi.

“TÜİK verilerine elbette sadece gülüp geçilmiyor.Vatandaş bir cebinden çıkan paraya bakıyor bir de TÜİK tarafından ilan edilen rakamlarabakıyor.Sonra da "hadi oradan, siz bunu bizim külahımıza anlatın" demeye başlıyor.” diyen Soydan,“Bırakın geçen sene yapılan alışveriş ile bu yıl yapılan alışverişi kıyaslamayı devlet tarafındanyapılan artışlara bakın!Devlet kimi vergi ve harçlara yüzde 122 zam yaparken TUIK tarafından açıklanan enflasyonyüzde 84 masalına kim inanır?Belli ki ekonomide ipin ucu kaçmış ve nerede olduğu da tam olarak bilinemiyor. İpin ucunu yeniden ele geçirmek için arayış devam ediyor.Ama ekonomi öyle bir çıkmaz sokağın içine girmiş ki rahat bir nefes alması mümkünolmuyor.Yetkili ağızlar ekonominin geleceği ile ilgili olarak ne kadar olumlu mesajlar verirlerseversinler ekonomi freni patlamış araç gibi yola devam ediyor.Sokaktaki vatandaş her gün yeni bir fiyat artışı haberi ile gözlerini açıyor. Akşama yatağagirdiğinde ise bir başka fiyat artışı haberi ile gözlerini yumuyor. Peki, ekonomide yaşanan bu sıkıntıları aşmak mümkün değil mi? Mümkün elbette! Şayet israftan vazgeçilirse, yatırımlarda üretime öncelik tanınırsa yani ayak yorgana göre uzatılırsa elbette mümkün! Bakın millet her gün yeni bir zamla karşı karşıya kalırken millet bahçelerine gömülen para milyarlarla ifade ediliyor. Millet bahçeleri yapılmasın demiyoruz. Demek istediğimiz böyle bir darboğazdan geçilirken önceliğin millet bahçelerine değil üretime yönelik yatırımlara verilmesi! Sokaktaki vatandaşın önce evi, işi, aşı olsun bahçesi nasıl olsa olur! Devlet yapmasa bile bir yapan mutlaka çıkar! Ekonomide israfa son vermeden olumlu sonuç almak imkânsız gibi bir şey!” ifadelerini kullandı.

Ayla ALKAN

Gündem ArtvinGündem Artvin