YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 13:11   Güncelleme : 27-04-2022 13:11

SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN?

SİZİN KADİR GECENİZ NE ZAMAN?

İl Müftü Yardımcısı Recep ŞAHAN’dan Kadir Gecesi açıklaması. Artvin İl Müftü Yardımcısı Recep Şahan gazetemize yaptığı açıklamada Kur’an’ın hayatımıza indiği her gün, her gece Kadir’dir dedi. Şahan şunları söyledi:

 Kadir Gecesi konusunda çoğumuz ramazanın 27. gecesine odaklandık değil mi? Öyle ya hocalarımız kuvvetle muhtemel o gecedir dediler. Peki Kadir Gecesi neden bu kadar önemli bizim için? Cevap basit. Kur’an’ın bu gece için “bin aydan daha hayırlı”(Kadir 97/ 3) dediğini biliyoruz. Düşünsenize sadece bir gece bir ömre bedel. Tutturduk mu turnayı gözünden vurduk(!) Acaba öyle mi? Sizce Rasûlullah(sav)’in Kur’an’ın inmeye başlaması gibi mühim bir hadisenin gününü/gecesini unutması mümkün müdür? Değil ise neden net bir şekilde şu gecedir buyurmamış o zaman?

O zaman başka noktaya odaklanmak lazım. “Kadir” kıymet demektir. Geceyi kıymetli kılan da şüphesiz Kur’an’dır. İçine Kur’an inmiştir de ondan. Burada Kadir Gecesi niyetiyle ramazanın 27. gecesine odaklanmaktan ziyade gecelerimizin/gündüzlerimizin Kur’an ile kıymetlenmesi mevzuuna odaklanmamız daha kârlı olacaktır sanırım.

Burada sıkıntı şu:  İbadeti, kulluğu belirli gün ve gecelere has kılıp diğer zamanlarda kulluk vazifelerini unutmak. İşte diğer gün ve gecelerdeki “kulluktan uzaklaşma açığını” bu gibi geceleri ihya ile kapatacağına inanmak. “Bir koyup bin almak” gibi. Bir koyup bin alsan bile yapman gereken farzların yerine sayılmayacaktır. Onlardan mutlaka hesaba çekileceksin yani.

Hâlbuki Allah Rasûlü, “Allah’a en sevimli gelen amelin az da olsa devamlı olanıdır” buyurmuştu. Bir gecede 100 rekat namaz kılmak yerine her gece iki rekat namaz kılmak Allah’ın rızasına en uygun olanıdır. Kandil gecelerinde camilerin dolup taşmasının arka planında da bu kısa yoldan az işle çok kâr etme anlayışı olsa gerek. Elbette Allah rızası için yapılan her hayır, her güzel iş, her amel değerlidir ve amel defterimizdeki yerini alacaktır. Lâkin yapmamız gereken farzları -ki yapmamız zorunludur- yapmadan nafilelere sarılarak farzlar noktasındaki açık giderilemez. Misal, beş vakit namaz ile cuma namazını kılmayan bir müslüman kadir gecesini ihya ederek bunların hesabını kapatamaz. Misal kandil gecelerinde 100 rekât nafile kılsan o günün iki rekat sabah namazı yerine geçmez. Bu konu bu kadar mühim.

SENİN KADİR GECEN NE ZAMAN? Kadir gecesine dönecek olursak. “Kadir gecesi ne zamandır?” sualinin cevabı  çok basit. Aslında herkesin Kadir Gecesi farklıdır. Kur’an sana ne zaman iniyorsa o zamandır senin kadir gecen. Kur’an senin hayatına, evine, ailene, sokağına işyerine inmiyorsa; Kur’an buralarda söz sahibi olamıyorsa Kadir Gecesini yakalayamazsın. Kur’an’ın hayatına indiği ger gece, her gün senin için kadirdir, kıymettir.

Kur’an namaz kılınız diyor, sen namazı kılıyorsan; Kur’an oruç tutunuz diyor sen oruç tutuyorsan; Kur’an içki içmeyin-kumar oynamayın diyor, içkiden kumardan uzak isen; Kur’an faiz yemeyin diyor, faizden uzak isen; Kur’an ölçü-tartıda /ticarette hile yapmayın diyor, sen de yapmıyorsan; Kur’an yalan söylemeyin-dedikodu-gıybet etmeyin diyor, bunlardan uzak duruyorsan; Kur’an tesettürü/örtünmeyi farz kılıyor, tesettüre dikkat ediyorsan;Kur’an zekat verin diyor, zekatını veriyorsan, Kur’an   senin gün ve gecelerine inmiş demektir ve sen Kadir Gecesini yakalamışsın demektir. Ama bunlar zor değil mi? Burada din ölünceye kadar hayatın tamamına hükmediyor değil mi? Eh Rabbimiz de zaten bunu istemiyor muydu?( Hicr 15/99, Zariyat 51/56)