YEREL
Giriş Tarihi : 30-11-2021 18:21   Güncelleme : 30-11-2021 18:21

ŞOFÖRLÜK SABIR İSTEYEN MESLEK

ŞOFÖRLÜK SABIR İSTEYEN MESLEK

Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şeref Öngüner, Dünya Şoförler günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. 

Şeref Öngüner, mesajında “Dünya Şoförler Günü münasebeti ile tüm şoför camiamızın, gecesini gündüzüne katan, fedakâr, cefakâr tüm şoför camiamın, üyelerimin Dünya Şoförler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş büyüklerime Allahtan rahmet diliyorum, bu mesleği bırakmış, emekliliğe ayrılmış büyüklerime de sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Şu an yollarda olan servis şoförlerimize, kamyon şoförlerimize, taksi şoförlerimize, minibüs şoförlerimize, bütün şoför camiamıza sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum. inşallah emeklerinin karşılıklarını alırlar. 2022’ ye yaklaşıyoruz 2022 de en güzel şekilde huzurumuzun, bereketimizin, olduğu kazasız belasız bir yıl diliyorum” dedi.

“Artvin’deki Şoför Camiası İle Gurur Duyuyorum”

Şoförlük mesleğinin sabır isteyen zorlu yönleri olduğunu belirten Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şeref Öngüner, “Hastasından cenazesine kadar, 7 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki büyüklerimize kadar dünyadaki herkesi taşıyan bizleriz. Şoförlük camiası olmasa, şoförlük mesleği olmasa hiç kimse bugünün şartlarında hiçbir şey yapamaz, onun için bizim camiamız sabır ve sükûnet içerisinde mesleğini ifa ediyor. İki kişi bu zamanda anlaşamazken, arkadaş arkadaşla anlaşamazken şoförlerimiz binlerce kişiyle uğraşıyor, yüzlerce öğrenci ile uğraşıyor, taksi şoförlerimiz yine aynı şekilde vatandaşla her türlü dertle uğraşıyor. Odamıza kayıtlı şu anda 468 tane üyemiz var. Artvin’deki şoför camiası ile gurur duyuyorum ben bunun sebebi de bugüne kadar biz kimse ile tartışan, herhangi bir emniyetlik ya da karakolluk veya bir davalık süreç yaşamadık. Gerçekten işlerini her daim layığı ile yapan, düzgün bir şekilde mesleğini sürdüren bütün şoför camiamın her biri ile gurur duyuyorum, yaptığı mesleği layığı ile yerine getiriyorlar” ifadelerini kullandı.

“Sen Haklı Olsan Da Karşıdan Gelen Seni Ölüme İter”

Trafiğe çıkan her vatandaşın emniyet kemeri takması konusunda uyarılarda bulunan Öngüner, “Emniyet kemeri anlamında şehir olarak yani ilçelerimiz ile beraber duyarlıyız, servis yapanlar olsun, taksicilerimiz olsun, kamyon şoförlerimiz olsun, minibüs şoförlerimiz olsun emniyet kemerine dikkat ederler. Çünkü biz dikkat etmesek bile emniyet merkezlerimiz kemer kurallarına uymayanlara ceza-i işlem uyguluyor. Buradan tüm şoför arkadaşlarımız ve sivil araçlarımız da emniyet kemerlerini taksınlar çünkü şöyle bir laf vardır “sen haklı olsan da karşıdan gelen seni ölüme iter” diye bir laf var. Bu yüzden Artvin coğrafi şartlarında emniyet kemeri hayatı kurtaran bir etkendir. Emniyet kemerlerimizi de lütfen takalım” şeklinde konuştu.

“Kış Lastiği Takmayan Sivil Araçlar Trafiğe Çıkmamalı”

1 Aralık tarihi itibari ile tüm ticari araçların kış lastikleri takması zorunluluğunu da hatırlatan ve şoförlerinin bu kurala uyduğunu söyleyen Şeref Öngüner, “1 Aralık itibari ile genelde her yıl 1Aralık oluyor, bu tarihte kış lastiği uygulaması vardır. Bizim şoförlerimiz kurallara uyar hatta 1 Aralık olmadan takmaya başlar, bir dolmuş şoförümüz mecbur takıyor kış şartlarında Orköy olsun, Atmaca tarafları olsun, İskebe olsun tehlike arz ettiği için zaten takmak zorundalar. Bir yanlış anlaşılmaya dikkat çekmek isterim ticari araçlara diyoruz ki kış lastiğimizi takalım, takmayanlara ceza yazalım ama sivil araçlarımız takmıyor. Sivil araçlarımız kış lastiklerini takmayınca yolda kalınca senin kış lastiğin olsa ne olur ya da zincirin olsa ne olur, öndeki araç kaldığı zaman bütün trafiği etkiliyor. Kış lastiği uygulamasına geçildiği zaman ticari araçlara da olmalı, sivil arabalara da olmalı. Zaten esnafımız zor bir dönemden geçti bu pandemi sürecinde bu şartlara rağmen kış lastiğini eksiksiz bir şekilde yerine getiriyor. Trafik ekipleri ticari araçlara detaylı bir kontrol uyguluyor yerine getirilmesi gerekenleri bildiriyor ama sivil araçlara böyle bir uygulama yok. Kış ayları içerisinde de Hopa yolu, Varyant yolu, Borçka yolu kar düştüğü zaman çok tehlikeli oluyor, sivil araçlarımıza kış lastiği uygulaması yapılmadığı zamanda bir araç kaydığında karşıdaki arabaya da zararı olabilir. Kış lastiği uygulamasına biz dikkat ediyoruz. Sivil araçlarda dikkat etsin kış lastiğini eksik etmesinler, takmıyorlarsa da trafiğe çıkıp tehlike arz etmesinler” diye konuştu.

HATİCE DİLER