SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-01-2023 17:07

Soğuk Bekleyiş

Soğuk Bekleyiş

Sağlık sektöründe geç tarihlere verilen randevu sıraları, doktor sayısından kaynaklı sınırlı sıra verilmesi gibi etkenler hastaların sağlık sisteminden şikayet etmesine neden oluyor. Online randevu alamayan vatandaşlar gişelerden sıra almak için hava aydınlanmadan hastane yolunu tutmak zorunda kalıyor. Vatandaşların o saatte açık olmayan hastane kapılarındaki soğuk bekleyişi her gün sürüyor.

Özellikle Randevu alımlarında verilen uzun süreli tarihler nedeyile hastaların tedavilerinin gecikmesine neden oluyor. Tedavisini aksatmak istemeyen vatandaşlar ise sabahın erken saatlerinde hastane yolunu tutarak gişelerden sıra almaya çalışıyor. Doktorların randevusuz hasta alma sayılarındaki kısıtlı oran ise birçok vatandaşın sıra alamadığı için tedavi olamadan geri dönemsine neden oluyor. Hastalar karşılaştıkları bu sorunları acillerden sıra alarak çözmeye çalışıyor bu da acillerdeki yoğunluğun artmasına neden oluyor. Pek çok hasta ve hasta yakını dertlerini anlatamadıklarını dile getiriyor. Yetkililere birçok şikayet gitmesine rağmen günlerce çözüm bulunamaması sağlık sektöründe gelinen son noktayı gösteriyor.

Vatandaşlar MHRS veya 182 üzerinden randevu alamadıkları bölümlerde tedavi olmak için sabahın erken saatlerinde hastaneye geliyor. Henüz hava aydınlanmamışken hastane önünde olmak zorunda olan vatandaşlar o saatte kapılar açık olmadığı için dışarıda beklemek zorunda kalıyor. Havaların soğuk olması nedeniyle kapının önünde beklemenin zor olduğunu söyleyen vatandaşlar hastane kapısının erken açılmasını talep ediyor.

Hastane kapılarının açılmasının ardından gişelerde tekrar sıraya giren vatandaşlar bu sefer de doktorların randevusuz hasta alma sayılarının az olması nedeniyle istediği bölüme sıra aladan dönebiliyor. Gişelerde oluşan yoğunluğu azaltmak için bölümlerin kendi gişelerinde sıra verilmiyor oluşu da vatandaşlar açısından can sıkıcı duruma gelmiş durumda.

Hastane görevlilerinin hangi doktorun kaç hasta alacağını veya hangi doktorların o gün olmayacağını saatlerce bekledikten sonra öğrenmeleri ise ayrı bir sorun teşkil ediyor.

Hastaneye sabah 6.30’da geldiğini söyleyen bir vatandaş şunları kaydetti: “Sistemden randevu alamadığım için bu saatte hastaneye gelmek durumunda kaldım. 7’ye kadar beklersin diyenler olabilir ama bu orada bitmiyor. 7’den 8’e kadar da kayıt sırasında bekliyoruz. 9’da da doktor geliyor. Öncelik randevulu hastanın onlar bakılıyor biz yine bekliyoruz. Yarım günüm beklemekle geçiyor bu can sıkıcı bir durum. Bugün doktor var mı kaç hasta alacak onu da bilmiyorum. Belki de boşuna geldim bilmiyorum. Üstelik sabahın bu saatinde soğukta kapının önünde beklemek durumda oluyoruz. Tabi hastane kuralı gereği 7’den sonra açılabilir ama en azından kış mevsiminde bu sorunumuzu çözmek adına kapılar daha erken açılsa içeride sıcakta beklesek daha iyi olur. Belliki sağlık sisteminde bir aksaklık var. Bu yüzden biz de randevusuz geliyoruz karşılıklı iyi niyet içerisinde sorunlarımızı çözmeliyiz.”

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin