YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 10:42

Son Güreşler Yapılıyor

Son Güreşler Yapılıyor

Sarıgöl’de Boğalar Sezonun Sonuna Doğru Bir Kez Daha Arenaya Çıktılar

Artvin’in önemli kültürel festivallerinde olan boğa güreşleri yaz boyunca merkez ve ilçelerinde devam etti. Sona gelinen boğa güreşlerinin biri de Yusufeli’nde yapıldı. 10 köy muhtarının bir araya gelerek hazırladığı Sarıgöl boğa güreşleri izleyenlere renkli anlar yaşattı.

Festivalin birinci gününde deste, ayak, küçük orta kategorilerinde güreşler gerçekleştirilirken, ikinci günü ise orta boy, büyük orta, baş altı ve baş kategorinde boğalar sahne aldılar.

Yusufeli ilçesi Taşkıran Köyü Sarıgöl Dutluk Mevki Boğa güreşleri arenasında Artvin, ilçeleri ile Erzurum ve Rize’den toplam 73 boğa katılırken, 2022 Sarıgöl Dutluk Mevkii Boğa güreşlerinde yer alan ve 2021 Kafkasör Boğa Güreşleri’nin Şampiyonu Şehzade Yıldırım’a ait Nikor adlı boğa 2022 Sarıgöl Dutluk Mevkii Boğa güreşlerinin baş boğası oldu.

Festivalde Dereceye Giren Boğalar Belli Olurken, Baş Boğa Nikor Oldu

İki gün süren Festival’de 7 kategoride 72 adet güreş gerçekleştirildi. Festivalin final güreşleri niteliğindeki baş güreşlerde 8 boğa güreşirken rakibi Veysel Balcı’ya ait boğayı yenen Şehzade Yıldırım’a ait Nikor adlı boğa baş boğa olarak sahibine 36 bin liralık para ödülünü kazandırdı. Festivalde Deste boyda Necdet Demirci’ye ait Kuzey, Ayak boyda Emre Günay’a ait Joker, Küçük Orta boyda Fatih Kır’a ait Beş Numara, Orta Boy’da Caner Özdemiroğlu’na ait Beter, Büyük Orta boyda Ulaş Gülseçgin’e ait Çakıcı, Baş altı boyunda ise Yaşar Kus’a ait Kara adlı boğalar rakiplerini yenerek birinci oldular.

Boğa güreşlerinde 7 boyda 1.ve 2.olan boğa sahiplerine toplam 143 bin lira para ödülü verildi.  Festivalin arena sunuculuğunu Selim Sılacı ve Ömer Faruk Yavuz gerçekleştirdi. Festivalde yerel sanatçılar konser gerçekleştirilerek izleyiciler hem müziğe hem de birbirinden keyifli boğa güreşlerine doydular.

Taşkıran Köyü Muhtarı Osman Yalçın, Altıparmak Köyü Muhtarı Yaşar Urhan Tekin, Balcılı Köyü Muhtarı Dursun Tozak, Küplüce Köyü Muhtarı İbrahim Gültaş, Bostancılar Köyü Muhtarı Mehmet Ali Doğan, Bıçakçılar Köyü Muhtarı Abdullah Kantar, Yüksekoba Köyü Muhtarı Mehmet Karagöz’ün içerisinde yer aldığı ve Özgüven, Demirdöven ve Yaylalar Köylerinin de desteklediği festival de Karadeniz ve Artvin müziğinin önemli isimlerinden Nurcanım’ın yanı sıra, Hakan Yaralı, Tulumcu Bahrettin Piçakçı, Erol Nisgavlioğlu sahne alarak festivale katılanlara doyumsuz müzik ziyafeti yaşattılar.

Taşkıran köyü Muhtarı Osman Yalçın, Pandemi yasaklarının kalkması sebebiyle daha keyifli ve güzel bir hazırlık gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ilginin beklediklerinden fazla olduğunu ve tüm destekleyen ve katılım gösteren herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Muhtarlar adına açıklama yapan Yalçın, gelecek yıl daha organize şekilde hazırlıklar gerçekleştireceklerini ve bu yıldan çok daha iyi bir festivale hep birlikte imza atacaklarını sözlerine ekledi. 

Sarıgöl Dutluk Mevkii Boğa Güreşlerini takip eden AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta, açıklamalarda bulunarak yapılan boğa güreşlerinin önemli bir bölümüne katılmaya çalıştığını belirterek özellikle Sarıgöl bölgesinin 10 muhtarının bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu festivale ayrı bir önem verdiğini söyledi. Genellikle festivallerin organizatörler veya dernekler aracılığıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Milletvekili Erkan Balta, bu bölgenin 10 köyün bir araya gelerek festival yapmasının birlik ve beraberlik örneği açısından ayrı değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yeni Yusufeli Yerleşim yerinde Derekapı arenanın yerine boğa güreşleri için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından özel boğa güreşi arenası yapıldığının bilgisini paylaşan Av. Erkan Balta, bu geleneğin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için ellerinden gelen her türlü desteği vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

AdminAdmin