YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2021 10:35   Güncelleme : 03-11-2021 10:35

Sonbahar Renklerine Bürünen Artvin’de Foto Safari

Sonbahar Renklerine Bürünen Artvin’de Foto Safari

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve Artvin Ormanspor Kulübünün, daveti üzerine Artvin’li gazeteci ve fotoğrafçılar sonbahar renklerine bürünen Artvin’de Foto Safari yaptılar.

Artvin’in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla bu yıl ilkini organize eden Artvin Orman Spor kulübü Borçka ve Kemalpaşa ilçelerini kapsayan Foto Safari düzenledi. Safariye Orman Spor Kulübü Başkanı Alim Çelik, yerel fotoğraf sanatçıları ile birlikte yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Program kapsamında; içerisinde bisiklet yolu, ahşap köprüler, çeşmeler ve seyir teraslarının yer aldığı 52 kilometrelik Türkiye´nin uzun eko-turizm yolunun bir kısmı, Borçka ilçesi Deviskel Vadisi içerisinde bulunan tarihi Banakna kemer köprüsü, Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Güreşen Köyü Kemer Köprü, Borçka’yı Kemalpaşa ilçesine bağlayan Cefuka dağın da gün batımı yer aldı.

Orman Spor Kulübü Başkanı Alim Çelik ; “Burada ki bizim amacımız İnsan, Doğa ve Spor adı altında yöremizin tarihi yerlerini insanlara sosyal medya hesabından tanıtmak ve onlarında buralara gelip buraları görmelerini sağlamaktı. Organizasyona Artvin’de bizim geçen yıl başlattığımız bu yıl devam ettirdiğimiz Eko Turizm yolu güzergâhının tanıtımı daha sonra Banakna köprüsü, Borçka Karagöl yine güreşende ki köprümüzü ve en son Cefuka dağını dolaştıktan sonra Kemalpaşa da gün batımı ile programımızı sonlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya “Sonbaharda sararan kızaran her türlü manzaraya hâkim ormanların yer aldığı Artvin’deki bu güzelliklerini paylaşmak istedik. Ormanların ekonomik fonksiyonu dışında turizm alanında da tanıtmak istiyoruz. Bunlardan biride fotoğraf sanatçılarını davet ederek bu güzellikleri tanıtma gayreti içindeyiz. Ormanların kışı baharı ayrı bir güzelken, sonbaharda çok ayrı bir güzellikleri ortaya çıkıyor,  Foto Safari etkinliğimize katılarak Artvin ormanlarının ve doğasının tanıtmaya katkı sağlayan gazeteci ve fotoğrafçılara teşekkür ediyorum diyerek, ilki yapılan foto safarinin geleneksel hale gelerek daha sonraki yıllarda da yapılacağını vurguladı.

Foto Safari, Artvin Ekoturizm Yolu Fıstıklı-Ormanlı etabındaki Ormanlı Şelalesinden başlayarak, daha sonra Borçka İlçesi Alaca Köyündeki Banakna Köprüsü, Karagöl ve çevresi turuyla devam edip, Güreşen Köyü eski taş köprü ve son olarak Kemalpaşa İlçesindeki Cefuka tepesinde gün batımı ile son buldu.

HATİCE DİLER