YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2021 12:09   Güncelleme : 18-10-2021 12:09

Sorumlular hakkında inceleme olacak mı?

Sorumlular hakkında inceleme olacak mı?

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Yusufeli’nde yeni yerleşim yerinde Limak İnşaat tarafından yapılan çalışmalarda büyük sıklık ve şiddetle dinamit patlatıldığını ifade ederek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesinde bulundu.

Milletvekili Bayraktutan’ın 1 Ekim 2021 tarihinde Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı     

“Artvin ili Yusufeli İlçesi yeni yerleşim yerinde Limak İnşaat tarafından yapılan çalışmalarda büyük sıklık ve şiddette “Dinamit” patlatıldığı vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir.

Yusufeli halkının tamamı şantiye sahasına dönüşen bölgede mağduriyet yaşamasının yanı sıra, önceden bilgilendirme yapılmadan gerçekleştirilen ilgili patlamalar ve şiddetli sarsıntılar sonucu bir kez daha mağdur edilmektedir.

Söz konusu bilgilendirilmeden yapılan uygulamalar ve üst düzey yoğunlukta gerçekleştirilen patlamaların bölge halkını maddi kayıplara uğratmasının yanında; fiziki yaralanmalara da neden olduğu video görüntüleriyle tespit edilmiş olup, gerekli görüldüğünde tarafınıza iletilecektir.

Bu bağlamda;

  1. İlgili patlamaların yol açtığı mağduriyetler Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
  1. Bakanlığınız nezdinde Yusufeli halkının mağduriyetlerini gidermek adına herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
  1. Daha önce birçok devlet projesine ev sahipliği yapan Yusufeli ilçesindeki yeni yerleşim yeri ile ilgili gerçekleştirilen patlamaların önceki örneklerden uzak şekilde, halkı bilgilendirmeden ve normalin üstünde bir şiddette yapılmasının gerekçeleri nelerdir?
  1. Bölge halkında fiziksel yaralanmalara sebebiyet veren ilgili uygulamaların sorumluları kimlerdir? Sorumlular hakkında bir inceleme başlatacak mısınız?”