YEREL
Giriş Tarihi : 05-11-2021 11:18   Güncelleme : 05-11-2021 11:18

SORUN KİRA DEĞİL KONUT FİYATLARI

SORUN KİRA DEĞİL KONUT FİYATLARI

Köse, “Kiralardaki Artıştan Önce Ev Fiyatlarındaki Artışlara Dikkat Çekmek Gerekiyor.”

Son dönemlerde Artvin’de yaşanan ve konut kira fiyatlarında ki artışlar kiracı ve öğrencilerin tepkisini çekmişti. Yüzde 100’e varan konut kiralarında ki artışların nedenleri tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kira artışlarındaki durumu değerlendiren Sadıkoğlu Otel İşletme sahiplerinden Taner Köse, asıl sorunun konut kiralarındaki artışın değil ev fiyatlarındaki artış olduğunu vurguladı.

İrdelenmesi gereken asıl sorunun konut fiyatlarında ki aşırı artışların olduğunu belirten Taner Köse, “Son 1-2 yıl içinde konut satış fiyatlarında aşırı artışlar söz konusu. Bir anda 2+1 evler 400-500 bin, 3+1 evler 700-800 bin bandına çıktı. Doğal olarak bu fiyatta ki evlerin kira bedelleri de 2-3 bin bandına çıkmasına neden oldu. Burada ki sorun kira fiyatları değil, konut satış fiyatlarında ki artış” dedi.

Konut satış fiyatlarında ki aşırı artışların belli başlı nedenlerinin olduğunu ifade eden Taner Köse, “Daire fiyatları neden arttı bu açık seçik ortada. Bina yapımında kullanılan birçok malzeme; demiri, çimentosu, betonu, diğer malzemeler çoğu dolar bazında işlem görüyor. Ülkenin için de bulunduğu ekonomik durum ve dolar kuruda ortada. Ayrıca buna bir de Artvin’de imar durumuyla ilgili bir sıkıntı oluşunca bölgemizde ki daire fiyatları iyice uçtu. Ancak şuan Artvin’de yaşanan imar sorunu çözüldü. Buna bağlı olarak da arz talepten oluşan o 80-100 binlik ekstra artış düşecek diye düşünüyorum. Ancak bu nokta da bu kira fiyatlarının düşmesini kimse beklemesin. Çünkü vatandaş 700-800 bin liralık bir yatırım amaçlı ev alıyorsa onu da 2-3 bin civarında kiraya vermesi normaldir diye düşünüyorum. İçinde bulunulan durumda bu kira bedelleri makuldür ama insanların ekonomik gelirine bakılırsa makul değil orası başka bir konu” diye konuştu.

“Bir Evi Belli Bir Fiyattan Bir Kişiye Verebilirsin”

Bazı ev sahiplerinin özellikle üniversite öğrencilerine evi kıraya verirken uyguladıkları kişi başına fiyat belirleme konusuna da değinen Taner Köse, “Bir evi belli bir fiyattan bir kişiye verebilirsin. O kişi o evde ister tek başına kalır ister3, ister 5 kişi. Ev sahibi bir kişi üzerinden kontrat yapıp 5 kişiye ayda bin TL’den 5 bin TL’ye kiraya veremez. Bu hem fırsatçılıktır hem de kanunen de suçtur. Bu tarz tutum sergileyen ev sahipleri kanunsuz işler yapmış oluyor. Bu noktada Devlet görevini yapacak. Yetkili kurumlar görevini yapacak. Hatta son zamanlarda Artvin’de günübirlik, haftalık ev kiralayanlar var. Bu suçtur, kiralayamazsın. Bunun kanunu var, nizamı var. Adam günlük ev kiralıyor ama bunun bildirimini emniyete yapmıyor. Bu adam kimdir, kanun kaçağımı, suçlu mu, yanın da getirdiği kişi kim bunların hiçbirine bakılma şansı yok. Bu konu gerçekten son zamanlarda çok olmaya başladı ama unutulmaması gerekiyor ki bir kanunsuzluktur, yasaktır. Aynı zamanda da vergi kaçırmadır. Tuhaf olan sosyal medya üzerlerinden paylaşımlar görüyoruz, yok günübirlik ev vardır, evimizde 2 öğrenciye yer vardır paylaşımları yapan ev sahipleri var. Bunların hepsi suçtur. Bu nokta da devletin, yetkili kurumların devreye girip bunları kontrol etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER