YEREL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 11:08   Güncelleme : 05-10-2021 11:08

“SPOR BEYNİ VE BEDENİ GÜÇLÜ KILAR”

“SPOR BEYNİ VE BEDENİ GÜÇLÜ KILAR”

Yürüyüş, fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmeli. 1991 yılından bu yana, her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu, Dünya Yürüyüş Günü kutlanıyor. Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri ile gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi teşvik etmek amaçlanıyor.

Milli Maratoncu Talat Alkan yürüyüşün ve hareketin sağlık açısından önemine dikkat çekti. Atletizme başlayacak olan kişilerin yürüyüşe oldukça önem vermesi gerektiğini belirten Milli Maratoncu Talat Alkan, “Yürüyüş hem sağlık için hem de atletizme yeni başlayanlar için önemlidir.  Kilo kaybetmek için doktorlar tarafından da önerilir. Biz atletizm ile ilgilenen sporcular da koşuya ilk başlayacaklara yürüyüşü öneriyoruz” dedi.

Sporun sağlık açısından önemine de değinen Alkan, “Spor beyni ve bedeni güçlü kılar öyle ki zekâ gelişimini bile olumlu etkiler. Vücut ter yoluyla toksinleri dışarı atar ve güçlü olduğunuz için kışın dahi kolay kolay hasta olmazsınız” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde Avrupa’da insanların açık alanlarda spora teşvik edildiğini söyleyen Talat Alkan aynı uygulamanın Türkiye’de yapılmadığını dile getirdi.

Her yaştan insanın düzenli spor ve yürüyüş yapması gerektiğini vurgulayan Milli Maratoncu Alkan, “İnsanlara sağlıklı ve zinde olmak için yüksek tempolu düzenli yürüyüşler öneririm. Yaş önemli değil mutlaka herkesin düzenli yürüyüş ve egzersizler yapması gerekir. Düzenli spor ayrıca mutluluk verir, strese ve sinire çok iyi gelir. Bir durak önce inip eve veya işe yürüyerek gitmek, otomobil yerine bisiklet kullanmak, yürüyen merdiven yerine normal merdiven ile inip çıkmak hayatımıza oldukça fazla şey katacaktır” şeklinde konuştu.

Gençlerin spora özendirilmesi gerektiğini başarılı insanların onlara örnek gösterilerek yönlendirmenin olumlu sonuçlar vereceğini aktaran Alkan, “Bizlerde okulda, parkta, yolda nerde olursa olsun çocukları spora teşvik etmeliyiz ben öyle yapıyorum. Sigara içen bir öğrenci göreyim hemen yanına yaklaşıp sigaranın zararlarını, sporun faydalarını anlatırım. Bu konuda hepimize sorumluluk düşüyor elimizden geleni yapmalıyız hareketli yaşam sağlıklı yaşam” diye konuştu.

Düzenli yürüyüş yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesinde yararı olduğundan hareketle topluluk halinde olmadan, maske ve sosyal mesafeye uygun şekilde vatandaşların yürüyüş yapmaları hususunda farkındalık, bilgilendirme çalışmaları yapılması önemli.

HATİCE DİLER