YEREL
Giriş Tarihi : 10-01-2022 18:09   Güncelleme : 10-01-2022 18:09

SPOR BİR DİSİPLİNDİR

SPOR BİR DİSİPLİNDİR

Yazıcı, “Amacımız hem spor çeşitlerini arttırmak hem de yapılan faaliyetleri arttırarak Çocukların yeteneklerini keşfine ve onların boş zamanlarını verimli, etkili bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak”

Hopa Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Zafer Yazıcı, ilçede yaptıkları sportif faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Yazıcı gençlerle iç içe olduklarını belirterek, “Çocuklarda boş zaman her zaman oluyor bu boş zamanını ya olumlu bir şeyde dolduracak ya da siz eğer olumlu bir şeyle doldurmaz sanız o olumsuz bir şeyle hemen dolduruyor zaten. Kötü arkadaş sosyal medya bağımlılığı Bunlar en büyük dertlerimiz” dedi.

Sporun başlı başına bir disiplin olduğunu vurgulayan Mehmet Zafer Yazıcı, “Genelde öğretmenlerden ve idarecilerden şöyle bir geri dönüş alıyoruz disiplin kazanma anlamında spor bir disiplindir bildiğiniz gibi tıpkı bir kompozisyon da olduğu gibi sporda da bir giriş gelişme ve sonuç vardır. Sporun başlangıcından bitişine kadar bu disiplini mutlaka kazanıyor antrenörler, okullarda beden öğretmenlerin bizim antrenörlerimiz var bizim Hopa'da 5 tane antrenörlük var şu anda kadrolu bunların da artmasını umut ediyoruz. Badminton, Judo, basketbol, tekvando şeklinde antrenörlerimiz var. Bunların artması için de taleplerimiz var tabii ki daha fazla spor branşlarına ulaşıp o spor branşlarında da her yeteneğe ulaşmayı hedefliyoruz. Çocuklar bu disiplin aldığında Dolayısıyla Hayatının her safhasında bunu uyguluyor derslerinde de başarılı oluyor. Hayatında bir ideale ulaşmak için gereken yapmak anlamında o disiplini kazanan çocuk bu kazanımını derse de uyarlaya biliyor. Boks salonumuz var bu sene Türkiye üçüncüsü öğrencimiz çıktı aynı zamanda Ardeşen fen lisesinde okuyor şu anda orta sonda. Türkiye üçüncüsü oldu şu anda da aynı zamanda Fen Lisesi'ni kazandı. Şöyle bir algı var velilerimiz de spor yaparsa dersten kalır gibi bir düşünce var aslında planlamayı güzel yaptıktan sonra spor yapan aynı zamanda derslerde de başarılı olabilir” dedi.

Sadece spor olarak değil kültüre sanata yönelik yaptıkları çalışmalarla Artvin’i en iyi şekilde temsil ettiklerini belirten Yazıcı, “Masa tenisinde daima il birliklerimiz oluyor futsalda Yine aynı şekilde profesyonel anlamda ilimizi temsil eden tek Hopa Spordur futbol anlamında. Futbol çok yaygın Hopa sporun amatörleri hariç ilgiden dolayı stadımızda personellerimiz de futbol branşında yaptığımız 300 400’e kadar ulaştığımız öğrencilerimiz var. Yaz tatillerinde onlardan da bahsettiğim gibi boş zamanı değerlendirme manasında onlara da yardımcı oluyoruz. Güreşte gayet güzel çalışmalarımız var. 50 tanesi müsabakalara katılabilecek düzeyde ama 100'ün üzerinde ilgi duyan çalışmalara katılan sporcularımız var. Badminton yine aynı şekilde Bunlar da daima hep derece elde eden çocuklarımız mevcut. Geçtiğimiz senelerde Güreşte Türkiye birincisi olan öğrenciler oldu. Sadece spor olarak değil kültüre sanata yönelik şeyler de mevcut” diye konuştu.

“Kurumsal Bir Kulübüz”

24 saat hizmet anlayışıyla hizmet verdiklerini söyleyen Yazıcı, “20'ye yakın branşımız var kurumsal olarak Gençlik Spor ve Gençlik Merkezi'nde kurumsal bir kulübüz. Gençlik Merkezi müdürümüz burada birlikteyiz, 20'ye yakın branşımız var bu branşlarda çocuklara kurumlarla iletişim halinde boş zamanlarını değerlendirmek hem de kendini geliştirmek ve yeteneklerini keşfetmek anlamında kulübün avantajlarından faydalanabiliyorlar. Bizim anlayışımız şu 24 saat anlayışımız var Yeter ki personel yeterli olduktan sonra ve talep olduktan sonra 24 saat açık tutabiliriz biz amatör kulüplere vatandaşlara bu gördüğünüz salon gece 11'e kadar açık. Gençler geliyor esnaflarımız geliyor, esnaflarımız gündüzleri Ticaretle meşgul akşam 7'den ve 8'den sonra gelip burada voleybol oynuyorlar Basketbol oynuyorlar. Çok mutlu oluyorlar onların mutluluğu da bizlere aynı şekilde mutluluk veriyor. Aynı zamanda gençlik merkezimizin Salonu da var Orada da yine aynı şekilde faaliyetler mevcut faydalanabiliyorlar. Stadımızda önümüzdeki günlerde zemin yapılacak. Çok seyirci olduğu için seyirciler yönelik bir çalışmamız da olacak bir tribün yapma anlamında. Yazın gerçekleşirse stat anlamında istenen amacına ulaşmış olacağız. Yanımızda 5 katlı bir hizmet binamız var onu kuruma kazandırmak için sporun ve gençlik merkezimizin kültürel ve sanatsal eğitim sel faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla oranın tadilatı var. Sağ olsun müdürümüz de beraber Ankara’daydık orada bir bağışçı üstlendi. Maddi durumu olanaksız olan öğrenciler için oralarda kurslarımız olacak Türkçe ve matematik gibi dersleri Görecekler liselere veya üniversitelere hazırlık gibi kurslar görebilecek. Önümüzdeki aydan itibaren halk eğitim mantığıyla kurs açabilme sistemimizde geliyor sonrasında bu kursları açacağız birçok kursu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Amacımız Tüm Gençlere Ulaşmak”

Proje ve çalışmalarla Hopa’da ki tüm gençlere ulaşmaya çalıştıklarını da belirten Yazıcı, “Toplamda yaklaşık Hopa’nın nüfus 28.000, bunun 8 bine yakınını da gençler oluşturuyor bu gençlerin hepsini ulaşmaya çalışıyoruz. Yaz aylarında Okullar da tatil olduğu için bize daha fazla iş düşüyor. En etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ama yazdığın daha çok boş vakitleri olduğu için biz minibüsle beraber gençlere ulaşmaya çalışıyoruz. Yeri geliyor köylere gidiyoruz onları icap ederse köylerden getiriyoruz. Burada yararlanamıyorlarsa bile biz oraya gidip antrenörlerimiz de kendi buldukları ortamlarda sportif faaliyetler yaptırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda da yine daha emmesini arttırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Gezici bir minibüsün arkasına kütüphane düşündük bunun gibi bazı projeleri geliştiriyoruz onları nasıl faaliyete geçiririz diye devletten alacağımız destekler ile birlikte nasıl yapabiliriz diye düşünüyoruz çalışıyoruz. Çocuklardaki bu boş vaktin ortadan kaldırmaya çalışacağız kötü bağımlılıklardan uzaklaştırmak amacıyla, hatta obezite ile bile çünkü obezitenin çözümü de yine spordan geçiyor ona da çözüm bulmuş oluyoruz. Bu şekilde bir sorumluluk içerisinde bütün çocuklara hizmet vermek istiyoruz ulaşamadığımız bir tek çocuk bile kalmasın istiyoruz. Geziler yapıyoruz çocukları mesire yerlerine götürüyoruz sportif faaliyetler yapıyoruz Kur'an kursları yapıyoruz bunlar yanı sıra futbol faaliyetleri, langırt, badminton gibi şeyler yapıyoruz. Hem spor çeşitlerini arttırıyoruz hem de yapılan faaliyetleri arttırarak Çocuklarda hem yeteneklerini keşfine hem de onların boş zamanlarını verimli, etkili bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Hatice Diler