YEREL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 10:48   Güncelleme : 03-08-2021 10:48

Sporcular Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde yetişiyor

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Artvin’de Kurumsal Faaliyetler” adlı programa Gençlik ve Spor Yusufeli İlçe Müdürü Fatih Kırbıyık konuk oldu.

Sporcular Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde yetişiyor

Kırbıyık, Artvin’de bulunan Olimpiyat Hazırlık Merkezi ve Sporcu Eğitim Merkeziyle alakalı açıklamalarda bulundu.

Sporcular Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde yetişiyor

Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nin kuruluş amacını anlatan Kırbıyık, “Beş yıldır ilçe müdürü olarak görev yapıyorum. Aslen Beden Eğitimi Öğretmeniyim. On beş yıl boyunca Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığından Gençlik Spor Bakanlığına geçiş yaptım. Olimpiyat Hazırlık Merkezi Türkiye’de yaklaşık yirmi noktada var. Bunların bir tanesi Yusufeli’ndedir. İlçede bulunan tek merkez Yusufeli’ndedir. Diğerleri tamamen il merkezlerindedir. Bakanlık olimpiyatlara gidecek sporcuların alt yapısını oluşturmak için bu merkezleri kurdu. Olimpiyat Hazırlık Merkezi ilçemizde 2013 yılında faaliyete başladı. Olimpiyat Hazırlık Merkezi kuruluşundan bu yana birçok madalya kazandı ve amacına ulaştı diyebilirim. Şu anda on bir sporcuyla çalışmalarımız devam ediyor. Kano ve akarsu branşında ülkemizi uluslararası yarışmalarda ve dünya şampiyonlarında temsil eden sporcularımızı burada yetiştiriyoruz. Kano, akarsu su ve durgun su olarak iki kategoride ayrılıyor. Akarsu branşında iki tane merkez var. Birisi Rize’dir diğeri de Artvin’dir. Kano branşı bizden sonra Ardeşen’de de başladı. Şu an da iki il arasında tatlı bir rekabet var. Milli takım iki il den oluşuyor. Türkiye kupası yarışları en son Artvin’de gerçekleşti. Geçen hafta burada olan kampta dereceye giren gençler ve Rize de ki sporcular vardı. Bu kampın sonucunda hocalarımız değerlendirmelerini yaptı. Böylelikle önümüzdeki Dünya ve Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek sporcuları bu şekilde tespit etmiş olduk” diye konuştu.

“Kendi ayakları üzerinde durabilirler”

Hazırlık ve Eğitim Merkezleri’nin avantajlarından bahseden Kırbıyık, “Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nin haricinde Sporcu Eğitim Merkezide var. Sporcu Eğitim Merkezinde kano ve güreş branşında sporcularımız var. Merkezimiz yatılı ve 45 yatak kapasitelidir. Bize kayıtlı olan sporcularımızın bütün ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi aynı zamanda gençler harçlık olarak belirli miktarda para alıyor. Gençlerin yatılı statüsüne girilebilmesi için sekizinci veya dokuzuncu sınıfa geçmiş olması gerekiyor. Olimpiyat Hazırlık Merkezi için ise çocukları yirmi bir yaşına kadar burada saklayabiliyoruz. Eğitim Merkezi için ise liseyi bitirdikten sonra çocukları buradan mezun etmiş oluyoruz. Çocuklar merkezde kaldığı sürede çoğu zaten Milli Sporcu oluyor ve Beden Eğitimi bölümlerine de ek puan alarak rahatlıkla gidebiliyorlar. Çocuklar okurken de 1500-2000 TL lik millilik bursu alıyor. Dolayısıyla merkezimize kayıt yaptıran bir çocuk iyi bir şekilde çalıştıktan sonra bir şekilde kendi hayatını kurtarıp kendi ayakları üzerinde durabiliyor” dedi.

“Spor Lisesi Artvin için çok faydalı oldu”

Spor Lisesi’nin Artvin’e çok büyük katkılar sunacağını ve Liseye kaydolmak için Yusufeli’nden de belirli müracaatların olduğunu ifade eden Kırbıyık, “Spor Lisesi açıldı ve ilk kayıtlar başladı. Antrenörler bu konuda çocuklarımızı yönlendirdi. Spor Lisesi’nin açılması Artvin için çok güzel bir yenilik oldu. Çünkü yetenekli sporcular kendilerini geliştirmek ve eğitimlerini sürdürmek için başka şehirlere gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu da ailelere ekstra olarak bir yük getiriyordu. Spor Lisesi’nin açılmasıyla çocuklarımız kendi memleketlerinde eğitim öğretime devam etme fırsatı yakaladılar. Bu doğrultuda Spor Lisesinin açılmasına vesile olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Pandemi öncesinde 15-20 branşta çocuklarımıza hizmet veriyorduk. Her branşta da en az bir grubun oluşması için yirmi kişinin geldiğini düşünürsek çok hareketli bir ortamdı. Aşağı yukarı dört yüze yakın çocuk antrenman için her gün tesislerden faydalanıyordu. Bunun yanı sıra yetişkinlere de spor yaptırıyorduk. Kadınlara yönelik çalışmamız da vardı. Yusufeli’nde faydalı bir şey yapıldığında, planlı ve programlı bir çalışma sergilediğinizde insanlar yapılan şeye rağbet gösteriyor fakat pandemi sürecinde böyle olmadı. Elimiz kolumuz bağlandı. Sosyal mesafenin korunması ve onun dışında birçok tedbirler söz konusu olduğu için dolayısıyla kursları kapatmak durumunda kaldık. Çok kısa süreliğine merkezdeki yatılı sporcuları da evlerine gönderdik. Yaklaşık bir ay boyunca kapalı kaldık. Sonrasında covid-19 testi olarak çocukları merkeze tekrar kabul ettik. Bu süreçte yaz spor okulları devam ediyor. Pasif yaşam, hareketsiz yaşam insanın psikolojisini ve fizyolojisini bozuyor. İnsanlarda hayat neşesi kalmamış durumda. Bu süreci çok ağır geçirdik ve gülmeyi unuttuk. İnşallah bunları spor yaparak bir nebzede olsa aşacağız” ifadelerine yer verdi.