YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2022 11:30   Güncelleme : 07-05-2022 11:30

SU SORUNU SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK

SU SORUNU SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan 3 yıllık görev sürecinde ki çalışmaları ve faaliyetleri hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Borçka’da ki altyapı çalışmalarının büyük bir bölümünü tamamladıklarını belirten Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Temmuz 2020'de başlayan çalışmalarda bittiğinde 7.496 metre olması öngörülen kanalizasyonun 6.600 metresi tamamlandı. Altyapı çalışmalarının en hızlı ilerleyeni yağmur suyu boruları oldu. 2.575 metre olması öngörülen çalışmaları, 3.462 metre ekletilerek 6.037 metreye çıkartıldı. Altyapı çalışmalarının içme suyu kısmı tamamlandığında su sorunu sorun olmaktan çıkacak. 25.670 metre öngörülen çalışmanın 11.200 metresi tamamlandı” dedi.

“İçme Suyu Arıtma Tesisimiz Tamamen Yenilendi”

İlçede yürütülen içme suyu çalışmalarına değinen Başkan Ercan Orhan, “Devre dışı bırakılan eski arıtma tesisi yeniden faal hale getirildi, 10 tır arıtma kumu kullanıldı ve kent merkezine içilebilir, sağlıklı su verilmeye başlandı. Bakımsız durumdaki içme suyu arıtma tesisimiz tamamen yenilenerek hijyenik ve sağlıklı bir hale getirildi. Su arıtma için filtre kumu, mevcut yapıların içleri kalebodur döşenerek tamamen temiz hale getirildi. Su kaçakları giderilerek 50 bin m3’lük içme suyu kentimize kazandırıldı. Gündoğdu Mahallesindeki 600 m3’lük depo inşaatına başlandı. Kameni bölgesindeki inşaata inşaat alanındaki karlar kalktığında başlanacak. Ülkemizde her şeyin maliyeti artmasına ve maliyetler suya da yansımasına rağmen üç yıldır suya hiç zam yapmadık. Yenilenmesi devam eden su altyapımız ve depo çalışmalarımızla birlikte, hemşehrilerimizin kontörlü su sayacına geçiş dönemini başlattık. 632 kullanıcı yeni su sayaçlarına geçerek hem su tasarrufuna hem de kent bütçesine katkıda bulundu” diye konuştu.

“Her Şey Borçka Halkı İçin”

İmkanlar dahilinde her alanda çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Başkan Orhan, “Aydınlar Mahallemizde bulunan Aydınlar Mahallesi Camii ve Kur’an Kursunun çevre düzenlenmesini gerçekleştirerek yurttaşlarımızın hizmetine sunduk. Gündoğdu Mahallemizdeki altyapı çalışmalarında 8 km. içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı tamamlandı. Esentepe mevkiinde de altyapı ve üstyapı çalışmaları bitmiştir. Kentimizin çeşitli mahallelerinde ihtiyaç duyulan yerlerde kendi imkanlarımızla 115 aydınlatma direği diktik. Kentte alternatif ring hattının devreye alınması sonrası elektrik kesintilerinin daha az yaşanacaktır.

Çoruh Yaşam Vadisi çalışmaları kapsamında, nehir kıyısında bulunan yürüme yollarının ışıklandırmasını gerçekleştirdik. 1 kilometrelik etabın 350 metresi tamamlandı. Borçka Halk Ekmek insan sağlığına en uygun ekmek ve unlu mamulleri, özel diyet gerektiren gruplar da dahil Borçka halkı için en ekonomik şekilde sunmayı amaçlamaktadır.

Belediyemizin mobil uygulaması hayata geçirildi. Uygulama üzerinden yurttaşlarımız belediye hizmetlerinden online şekilde faydalanabiliyor. Kentimizin çeşitli noktalarına Wifi noktaları kurularak, hemşehrilerimizin ve misafirlerimizin ücretsiz olarak internete erişimi sağlandı.

Kentimizde bulunan yaklaşık 80 sokak hayvanının kısırlaştırılması belediyemiz veteriner birimi tarafından gerçekleştirildi. HAYTAP ve İBB tarafından gönderilen mamalarla kentimizdeki belirli noktalarda, sokaktaki canlarımızın düzenli beslenmesi sağlandı” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER