YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2021 10:43   Güncelleme : 27-07-2021 10:43

Survivor Opiza

Opiza Halkından İsmail Yiğit, Artvin ilinin merkez ilçesine bağlı Bağcılar (Opiza) köyünde düzenlenen “Survivor Opiza” etkinliğinin nasıl yürütüldüğü hakkında açıklamalarda bulundu.

Survivor Opiza

Yiğit, “Survivor Opiza” etkinliği için başvurunun sadece Bağcılar Köyü (Opiza) ‘dan yapıldığını ve yarışın on altı kişinin katılımı ile gerçekleştirildiğini belirterek, “Daha sonra ilk başvuran on altı kişiyi belirledik. Bu on altı kişiden önce bir eleme yaptık. Ardından çeyrek final ve yarı final yaparak yarışmayı tamamlayıp yarışmanın birincisini seçtik. Yarışmak isteyen diğer kişileri ise seyirciler arasından seçip yarıştırdık” diye konuştu.

Parkurun nasıl hazırlandığı anlatan Yiğit, parkurun planlamasını ve malzemelerini tamamen kendisinin hazırladığını ve karşıladığını ifade ederek, “Oğlum ve yeğenlerim ufak işlerde bana yardımcı oldular. Zor işler için ise bir gün ücretle birini çalıştırıp birlikte yaptık. Parkurun tamamen hazır hale gelmesi üç gün sürdü “dedi.

Survivor Opiza fikrinin nasıl ortaya çıktığından bahseden Yiğit, “Köyde çocuklar oyun oynarken survivor tarzında parkur hazırlayıp kendi aralarında yarışıyorlardı. Daha sonra pandemiden ötürü insanların çok sıkıldığını düşündüğüm için geniş çaplı bir parkur hazırlayıp köy halkından yaşlı, genç, kadın, erkek yarışmak isteyen herkesi yarıştırmak istedim. Çok ilgi görünce de herkesin çok eğleneceğini düşünerek bunu bu şekilde bir yarışmaya çevirdim” ifadelerine yer verdi.

Survivor Opiza etkinliğinde yarışanlara hangi ödüller verildiğini anlatan Yiğit, “Yarışmaya katılan on altı kişiden 1. olana çeyrek altın, 2. olana 250 TL para ödülü verdik. Seyirciler arasında her yarıştırdığımız iki kişiden kazanana yüz TL para ödülü verdik. Finalden sonra oyunlar oynayıp Survivor Opiza’yı bitirdik. Geçen sene bu etkinliğin ilkini ödülsüz bir şekilde ve köyde yarışmak isteyen bütün vatandaşlar ile yaptık. Bu sene ise işin içine ödül koyarak yapmak istedik. Bir sonrakini gelecek ilgi ve alakaya göre çevre köylerle yapacağız. Gelecek talepler doğrultusunda daha sonra il çapında olmasını düşünüyorum” dedi.

Ayşe ÖZDER