YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 10:58   Güncelleme : 07-05-2021 10:58

TAM KAPANMA SONRASI ÇİFTÇİNİN İMTİHANI

Yasakların başlamasından sonra Pazar alanlarında kulanım dışı kalması nedeni ile vatandaş meyve, sebze alamaz halde alışverişini yapmakta zorluk çekmenin eşiğine geldi.

TAM KAPANMA SONRASI ÇİFTÇİNİN İMTİHANI

Artvin’de yer alan çiftçilerden sokak kenarlarında, yol kenarlarında yaptıkları fidan satışı ile hem kendi ailelerini geçindirmeye çalışıyor hem de insanların meyve ve sebze alışverişini karşılamaya çalışıyor. Çiftçilerin pandemi yasaklarından dolayı diğer esnaflar gibi geçim derdi yaşaması da ayrı sorunlardan biri haline geldi.

Yerli çiftçilerden olan İsmail Demirhan yapılan röportaj sırasında şu ifadelere yer verdi, ‘’ 10 yıldır Kendi çapımızda para kazanmaya çalışıyoruz son 2-3 yıldır da kendi üretimimi yapıyorum. Tabi yasakların olmasından dolayı alıcıda normale göre iyice azaldı. Biber, salatalık, çilek gibi fidanların satışını yapıyoruz. Köy ürünü olan her çeşit fidan elimizde mevcut. Elimizde ata tohumları olanlarda var olmayanlarda var tabi gelen müşterinin doğrultusunda istediği gibi alabiliyorlar ‘’ dedi.

Geçim sıkıntılarına da yer veren Demirhan, ‘’ Şu anda, iyi değilse kötüde değil diyebilirim. Yasaklar Pazar alanlarının kullanım dışı kalmasına neden oldu bu durum tüm Pazar esnafını etkilediği gibi bizleri de etkiledi. Çünkü pazarda gelen fidan alıcısı yol kenarındaki gibi değil süreklilik ve bir hareket içerisinde kalabalıkta yer aldığımız için mantık olarak kazançta önceki günlere göre düşüş yaşamış durumda zaten ‘’ ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda yapılan bir açıklamada Pazar günlerinde pazarcıların satış yapması durumu gündemde bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Demirhan, ‘’ Yani bu durum iyi aslında ama bunlara serbestlik olursa iyi olur. Biz oraya tezgâhı kurduktan sonra müşteri gelmediği sürece bir anlamı yok o zamanda adı tam kapanma olmaz eğer vatandaş dışarıya çıkarsa kalabalık ortam oluşturulursa. Bir çıkmazın içindeyiz diyebilirim ‘’ dedi.

Sizce tam kapanmada denetlemeler ve bu süreç işe yarayacak mı?

Tam kapanma ile ilgili şu ifadelere yer veren Demirhan, ‘’ Tam kapanma hiç kesintisiz 3 ay olursa iyi olur. 2-3 hafta ile olup sonra tekrar açılacaksa tekrar başa saracağız zaten ama nedir daha deminde dediğim gibi 2 hafta değil de 1 ay olsun. Sonrasında rahat edelim önümüzü görelim daha iyi olur böyle sürekli aynısı olacağı için hem esnaflar olarak bizlerde zor durumda kalıyoruz. Önümüzü göremeyip ticarete atıldığımız zaman bir anlamı olmuyor çünkü insanlar yasaklar ve salgından korkuyor.

Aynı zamanda pandemi durumunun etkisinden bahseden Demirhan sonrasında röportajı sonlandırdı. Demirhan, ‘’ Pazar olmadığı zaman biz yokuz diyebilirim. Çok fazlasıyla zarardayız ne kadar burada ürünlerimiz olmuş olsa da çoğunluğunu pazarda tüketiyoruz. Aşı olmakta istemiyorum açıkçası çünkü güvenemiyorum ne olacağından dolayı ‘’ ifadelerine yer verdi.