YEREL
Giriş Tarihi : 10-05-2021 13:56   Güncelleme : 10-05-2021 13:56

TAM KAPANMADA ÇİÇEKLERE YOĞUN İLGİ

'' Anneler gününde çiçekçi organizasyonları iş başında ''

TAM KAPANMADA ÇİÇEKLERE YOĞUN İLGİ

Tam kapanma sonrası Anneler gününü de gelmesi ile birlikte çiçekçilere olan ilgi yoğun artış ile karşılandı. Artvin'de yer alan esnaflardan Alparslan Karacan kendi işletmiş olduğu çiçek evinde gelen talepleri bizlere aktardı.

Anneler günü için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Alparslan, ''Öncelikle Anneler gününde İç İşleri Bakanlığının 8 ve 9 mayısta yürüme mesafesinde tüm müşterilerimiz saat 17'ye kadar siparişlerini gelip alabilirler buradan.  17'den sonra ise saat 24'e kadar biz adreslerine teslim ediyoruz.  Çalışmalarımız şu anda, siparişlerimiz yoğun genelde telefon üzerinden online siparişlerimiz geliyor. Şu anda hazırlıklarımız başladı buket, saksı çiçekleri falan öyle devam ediyor '' ifadelerini kullandı.

Tam kapanma sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tarımsal yönden süreci değerlendiren Alparslan şu ifadelere yer verdi, ''Tam kapanma sürecimiz yani biz tarımsal ürünler tohum, bitki çeşitleri olduğu için bize kısıtlama gelmemesi normaldi tabi çünkü bizim sulanacak bitkilerimiz var eğer ölürse ki bunun önüne geçilmiyor daha çok ilerleyen zamanlarda bunun daha çok şeyi olacak ileride sorunlar çıkacak. O yüzden şu anki uygulama bize yönelik tabi ki iyi görünüyor ama tabi memnun olmayanlarda var bizde tabi ki bazı konularda eleştiriyoruz memnun olmadığımız yerler oluyor. Mesela atıyorum benim çiçekçim kapalı olsaydı büyük marketler, AVM gibi yerler çiçeği satıyor onlara serbest biz satamıyoruz bizim burada çürüyor çöpe atıyoruz ne oluyor? biz zarar görüyoruz. Biz getirttirdiğimiz üründen 10 bin lira zarar ettiysek çöpe attıysak 20 bin lira demek bizim zararımıza bunu kim karşılayacak? yani devletimizin tabi ki  bu konuda birazda hassas ve duyarlı olması sonradan, sonradan daha iyi oluyor tabi ki görerek yaşayarak tecrübe ediyor devlet zamanla sanırım '' dedi.

Ulusal marketlerin Çiçekçilik adı altında yer alan organizasyonlara değinen Alparslan sorulan sorunun ardından yaptığı açıklamada birçok esnaf gibi çözüm yoluna değindi.

Marketlere birçok satışta yasak geldi bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Vatandaş için sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Alparslan, ''Bence bazı konularda doğru bir uygulama tabi ki insanlar 15 gün idare edecek bir şekilde. Tabi benim sattığım ürünü marketin satması haksız rekabete giriyor hani beni kapatıp sen markette sattırmaya izin verirsen tabi ki etik değil. Pandemi sürecine doğru karar bence tabi vatandaşa biraz  sıkıntı yaratabilir '' dedi.

Bu karar sizce pandemi sürecinde mi? böyle kalmalı yoksa sürekli devam etmeli mi?

''Sürekli derken bir kısıtlama getirilse yine iyi olur tabi ki, sürekli derken sayısı azalabilir ya da belirli günler satılabilir. Ulusal marketler mesela bizdeki müşterimizin bazıları geliyor diyor, şu fiyat niye sizde bu fiyat gibi söylemler oluyor. Tabi onlar bir kere getiriyor ama biz devamlı varız, biz ayağa hizmet ediyoruz. Şimdi onlar gidip görerek alıp geliyorlar ama biz hizmet yapıyoruz ondan sonra sarması var, süslemesi var, teslimatı var, notu var, müşteri ile ilgilenmesi var, vergisi var, kirası var ondan sonra her türlü şeyi var onlar sadece alıp satıyor ama bizde emek var ve emek olduğundan dolayı biz tek tek satıyoruz onlar binlerce çeşit getirdiği için rekabet edemiyoruz ''

Sizce tam kapanmaya yeterli uyuluyor mu? Denetlemeler nasıl?

Tam kapanmanın ne kadar yeterli olduğuna dair açıklamada bulunan Alparslan şu ifadeleri kullandı, ''Ben her geçtiğimde polisler arada sırada durduruyor tabi ki görevlerini yapıyorlar ama bu İç İşleri bakanlığının uzaklığından dolayı suiistimal oluyor gördüğüm kadarıyla onu vatandaş artık kendisi duyarlı olması lazım. Yani poliste ne yapsın? bir şekilde hangi birine sorsun her durana sorsa trafik karışacak evrak desen herkeste evrak var geçici bir şey almış herkes e-devletten herkes alamamış bazı mağdur olanlarda var ama bence yani ihtiyacı olan çıksın. Bizde sistemin yoğunluğundan iş yeri için çalışıyor belgesi çıkartmakta zorluk çektik sadece sigortalı çalışanlarımıza izin alabildik. Onlara e-devletten çıkarabildik ama işveren olarak biz alamadık biz muhasebemize sorduğumuz zaman dedi ki, vergi levhası onunla çıkabilirsiniz. Artık onunla çıkacağız '' dedi.