YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 13:33   Güncelleme : 28-04-2021 13:33

Tamam kapanalım ama borçları kim ödeyecek

Kendi dükkanını açmak için birçok borca girmek durumunda kalan Kadir Özdemir bu 21 günlük tam kapanma sürecinde ne yapacağını ödemelerini nasıl yapacağını düşünüyor.

Tamam kapanalım ama borçları kim ödeyecek

9 yaşından beri berberlik yapan Kadir Özdemir 15 Şubat 2021 tarihinde açmış olduğu berber tam kapanma yasağı ile dükkanını 17 Mayıs tarihine kadar kapalı tutmak durumunda kalacak.

Tam kapanmayı değerlendiren Özdemir bu süreçte yaşayacağı problemleri anlattı: “ 15 Şubat tarihinde kendi dükkanımı açtım. Kendi dükkanımı açabilmek için 60 bin TL ye yakın borca girdim. Bu yasaklar gelmeden önce borçlarımı da bir şekilde ödüyordum. Ama şimdi 21 gün kapalı kalacaksınız diyorlar. Tamam kapanalım ama bu borçların ödenmesi gerekiyor. Kim ödeyecek bunları, nasıl ödenecek bilmiyorum. Ben 24 yaşındayım kendi işimi açıp, kendi mesleğimi yapıp rahat bir nefes almak istiyorum. Ancak bu yasaklar belki 21 gün sürecek ama beni ödeme olarak 4 ay 5 ay öteye atacak. Her şeyin başı sağlık tabii ki buna bir itirazımız yok. Ama burada borçlar var, kimse çıkıp da kardeşim bu ay kapalıydın borcunu ödeme ya da ne zaman eline geçerse o zaman öde demiyor. Bankalar 2 gün sonra arıyor, beyefendi borcunuzun son ödeme tarihi geçti diyerek. Bize kapanmamız gerektiği söyleniyorsa destekte çıkılmalı. Sadece borçta değil ben evime ekmek de götürmeliyim. Sadece bu işten gelir sağlayıp ev geçindiren abilerimiz var. Hadi ben bekarım ailemin yanında kalıyorum. Bahsettiğim abilerimiz, evli olanı, çocuğu olanı var. Bunlar ne yapacak kim düşünüyor bunları. Kapanın dendi konu kapandı. Kim bizi düşünüyor ya bu adamın borcu var, bakması gereken bir ailesi var. Nasıl ödeyeceğiz borçlarımızı, nasıl eve ekmek götüreceğiz kimse düşünüyor mu? Evet bu Covid-19 salgını belasından kurtulabilmek için belli başlı kısıtlamalar olmalı bunun için herkes fedakarlık yapmalı kabul ediyorum. Ancak fedakarlık hep vatandaştan, küçük esnaftan bekleniyor. Kimse bizim için fedakarlıkta bulunmuyor. Bizi bütün bu olumsuzluklarla baş başa bırakıyorlar. Bu kadar olumsuzluğu devlet büyüklerimizin gördüğüne eminim. Benim bir esnaf olarak ricam bize esnaflara destek olmalarıdır. Böyle zor bir süreçte devlet büyüklerimizi yanımızda görmek, hissetmek istiyoruz.

Yasaklar 17 Mayıs’ta bitecek. Peki 17 Mayıs’ta tamamen açılacak mıyız? Yasaklar bittikten sonra ki süreç nasıl olacak? Yasakları koyuldu. Ancak insanların aklında oluşan birçok soru var. Bunların giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yasaklar bitince ne olacak, ne bitecek bilmiyoruz. Yasaklar konuldu biz nasıl geçineceğiz, nasıl borçlarımızı ödeyeceğiz bununla ilgili en ufak bir açıklama yok. Yasaklar koyuldu konu kapandı diyerek bu iş olmaz. Esnaflar kapanması gerektiği söyleniyorsa destekte çıkılmalı ama bu destekle ilgili kimse bir şey demiyor. Vatandaşlara evinden çıkma çıkarsan ceza yazarım deniliyorsa vatandaşın evden çıkmaması için destek olunmalı. Ama bunun için de kimse bir şey demiyor. Bu kadar soru işareti varken bu yasaklar nasıl uygulanacak bilmiyorum. Ancak umarım bu yasaklar faydasını gösterir de Cumhurbaşkanımızın dediği 5000 in altına ineriz. Ve eski normal güzel günlere geri döneriz. Çünkü artık bu süreçte insanlar maddi olduğu kadar manevi olarak da çok zor durumdayız. Psikolojilerimiz bozuldu. Bir an önce normalleşme sürecinin başlaması gerekiyor.”