YEREL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 11:08   Güncelleme : 05-06-2021 11:08

Tamamlayıcı beslenme nedir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Ediz Edeer, tamamlayıcı beslenme hakkında bilgilendirmelerde bulunarak çocukların 6.aydan itibaren nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

Tamamlayıcı beslenme nedir

6.aydan itibaren başlanması gerekiyor

Tamamlayıcı beslenmenin ne olduğunu açıklayan Dr. Ediz Edeer, tek başına emzirmenin süt çocuğunun besin gereksinimlerini karşılamaya yeterli olamadığını, 6. ayda başlatılan diğer yiyecek ve içeceklerin anne sütü ile sunulduğu, yarı katı ve katı besin çeşitlerinin alıştırıldığı, aile sofrasına bir geçiş süreci olduğunu belirtti.

Edeer, 6.aydan sonra çocukların dışarıdan aldığı gıdaların test edilmesi gerektiğini söyleyerek diğer gıdaların tüketilebilmesi için altıncı aydan itibaren başlanması gerektiğini çünkü çocukların altıncı aydan itibaren nöromotor gelişimi, sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin tam oturduğu bir dönem olduğunu ifade etti. Edeer, “Altıncı ayın aynı zamanda çocuğun dil refleksi yani itme refleksinin kaybolduğu, başının düzgün bir şekilde tuttuğu ve mama sandalyesinde artık oturabildiği bir dönemdir” dedi.

Erken veya geç başlanmaması gerekiyor

Çocuklar için ek gıda tüketimine erken başlanmaması gerektiğini çünkü verilen besinlere karşı bazı alerjik reaksiyonların gelişebildiğin belirten Edeer, “Bu besinler beraberinde egzama, astım, tıbbi diyabet gibi rahatsızlıkları yanında getirebiliyor. Verdiğimiz besinler kontamine olduğu ve çocuğunda bağışıklık sistemi tam gelişmediği için bazı enfeksiyon hastalıklarına da zemin hazırlamış oluyor. Eğer 6.aydan daha geç bir süreçte başlanırsa çocuklara çiğneme refleksini hem de tat ve duyu reflekslerini daha geç bir yaşta kazandırmış oluruz. Aynı zamanda 6.aydan sonra anne sütünün çocuğun büyümesi ve gelişmesi için yeterli olmaz bu yüzden çocuğun büyüme ve gelişmesinde yavaşlamalar meydana gelir” ifadelerine yer verdi.

6.aydan sonra verilecek gıdalar

Edeer, 6. aydan itibaren ek gıda olarak çocuklara market ürünleri ve seralarda yetişen meyvelerin ve sebzelerin verilmemesi gerektiğini mevsiminde çıkan meyve ve sebzelerin yedirilmesinin daha uygun olduğunu ifade etti. Bu besinleri yedirmek için çocuğun uykulu ve yorgun olmaması ve aç karın ile tüketilmesi gerektiğini belirten Edeer, “Meyvelerin cam rendede püre haline getirilmesi, sebzelerin ise buharda pişirilerek çatalla ezilmesi gerekiyor. İçinde küçük pütürlükler olabilir, diş etleri değdiğinde dağılabilir bir kıvamda olması gerekir. Miktar olarak birinci gün bir çay kaşığı, ikinci gün bir tatlı kaşığı, üçüncü gün bir yemek kaşığı ölçüsünde verilmesi gerekiyor. Herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmayacağına dair üç gün boyunca çocuğun gözlemlenmesi eğer olmazsa ikinci bir gıdaya geçilmesini öneriyorum. Bu gıdaları tek tek denedikten sonra artık kendi kararımıza göre sebze ve yoğurt çorbaları verilebilir. Kendi mayaladığımız yoğurdu, pekmezi veya kendi sıktığımız meyve sularını tatlandırıcı olarak kullanabiliriz” diye konuştu

1 yaşına kadar verilmemesi gereken gıdalar

Çocuklara 1 yaşına kadar verilmemesi gereken yasaklı gıdalardan bahseden Edeer, “Yumurtanın beyazı, çilek, kivi, domates, domates salçası, şeker, tuz, bal, ceviz, fındık verilmemesi gereken gıdalardır. 9.aya kadar ise deniz ürünleri ve balık eti yasaktır. Alerjik bir reaksiyon geliştiğinde cilt döküntüleri, kakada renk değişikliği, sülük mukusumsu bir görüntü veya kan görülebilir. Daha ileri bir aşamada anaflaktik şok dediğimiz hırıltılı bir solunum da olabilir. Bu durumda mutlaka acile gitmeniz gerekiyor. Daha hafif bulgularda ise bunları not edip doktorunuza başvurabilirsiniz” dedi.