YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 11:04   Güncelleme : 17-08-2021 11:04

TARAKLI KÖYÜNDE BORA GÜREŞLERİ GERÇEKLEŞTİ

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Taraklı Köyü Boğa Güreşleri Festivalini Artvin ve Artvin dışından yüzlerce kişi takip etti.

TARAKLI KÖYÜNDE BORA GÜREŞLERİ GERÇEKLEŞTİ

Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma Derneği tarafından Taraklı Köyünde bulunan Taraklı Arena’da 5’inci kez gerçekleştirilen Boğa güreşlerinin organizasyonunda Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Savaş Palazoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Çırak, Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Eksilmez, İlyas Cebir, Kamil Kalıncı, Selçuk Palazoğlu bulundu. 14-15 Ağustos 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen festivalde 68 boğa güreşirken, kategorilerinde dereceye giren boğalara 75 Bin TL para ödülü, boğaların sahiplerine de Güney Yem Ticaret’ten Zaim Güney tarafından yem hediye edildi.

Festivalin selamlama konuşmasını yapan Borçka Çevre Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Savaş Palazoğlu, bu yıl arenayı yenilediklerini belirterek Arena’nın yenilenmesinde kendilerine destek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek, güzel bir organizasyon hazırladıklarını ve kazasız belasız bir festival yaşamak dileğinde bulundu.

Festivalin ilk güreşleri deste kategorisinde yapılırken, havanın güzel olması sebebiyle güzel güreşler gerçekleştirildi. Deste kategorisinde 10 boğa güreşirken rakiplerine karşı üstünlük kuran Kambur Kardeşlere ait Yerlan1 adlı boğa kategorisinde birinci olarak 3 Bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Bu sıklette ikinciliği ise Seçkin Kartal’a ait Pehlivan isimli boğa oldu.

Birinci günün güzel mücadelelerinin gerçekleştirildiği ayakta ise 8 boğa mücadele ederken bu kategoride Süleyman Yerlikaya’ya ait Sarı adlı boğayı final müsabakasında yenen Tağo Osman’a ait Tiko adlı boğa birinci olarak 6 Bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

Birinci günün son güreşleri olan Küçük Orta’da 7 boğa güreşirken Yılmaz Köse’ye ait Fırtına adlı boğasını finalde yenen Nurdoğan Cineviz’e ait Kılıç adlı boğa birinci olarak 8 Bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

Festivalin 2’nci gününün ilk güreşleri olan Büyük Orta güreşlerine 18 boğa katıldı. Büyük Orta Güreşleri’nde Azra Aydın’a ait Karayel adlı boğayı yenen Köksal Aydın’a ait Rüzgar isimli boğa Büyük Orta’nın 1!incisi olarak sahibine 10 Bin TL kazandırdı.

Başaltında ise 13 boğa güreşti.  Suat Çepnioğlu’na ait Efe adlı boğayı yenen İsmail Aslan’a Narkoz adlı boğa Başaltı kategorisinde 1’inciliği kazanarak 12 Bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Baş kategorisinde, 700 üzeri kilograma sahip boğalar güreşti. Bu kategoride Kenan Sucu’ya ait Çaço adlı boğasını yenen Yılmaz Köse’ye ait Sadıkoğlu Boğa Üretim Tesisi’ne ait Sabri adlı boğa bu yılın Taraklı Köyü Boğa Güreşleri’nin başboğası oldu. Başboğa Sabri sahibine 14 Bin TL’lik para ödülünün sahibi olurken tüm kategorilerde 2’nci olan boğalara ödüllerin yüzde kırkının ödemesi gerçekleştirildi.