YEREL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 10:49   Güncelleme : 10-07-2021 10:49

Tarihi Borçka Demir Köprüsü

Perçinli Kemer Köprü, bugün ki adı ile demir köprü.

Tarihi Borçka Demir Köprüsü

Yıl 1930 ve Alman mühendislerin Borcka'ya getirdikleri ilk arabanın karşıdan karşıya geçirilmesi ile başlar hikayesi. Perçinle inşa edilen ve hiç beton kullanılmayan köprü Borçka ilçesinin en güzel simgesi olurken aynı zamanda Dünya Kültür Mirası içinde de kendine yer bulmuştur.

1933 yılında inşasına başlanan köprünün yapımı 3 yıl sürmüş ve Hacı İlyas TEKBAŞ'IN çabaları ile 1936 yılında iki yakayı birbirine bağlamıştır. Ve yıllarca Borcka'ya hizmet eden köprü, birbirinden güzel hikayelere de ev sahipliği yapmıştır. Sadece bir arabanın geçebileceği şekilde inşa edilmesi, inatçı şoförlerinde restleştigi bir sahne haline gelmiştir. Büyüklerimizden dinlediğimiz bir hikaye de aynen şöyle bir olay geçmiştir köprü üzerinde. İki yakasından iki araba karşıdan karşıya geçmek için köprüye çıkar ve iki araç orta nokta da buluşur. Sen geri git! Hayır efendim sen geri git restleşmesi; adeta bir boğa güreşi haline dönüşmeye başlamış ve iki araba geri çekilmiş ve akabinde birbirine doğru hareket ederek kafa kafaya çarpışmışlardır. Yani böylesi hikayeleri hikayeleri üzerinde barındıran tarihi köprü, şimdiler de yeni haline kavuşmak için gün sayıyor.

Çoruh nehri Artvin'in en önemli simgelerinden biridir hiç kuşku yok ki. Ve çoruhun üzerine kurulu demirden yapılma köprü özelliğini taşıması ve yanına da kalın halatlar ile yapılan asma köprüyü arkadaşı olarak görmüştür. Nice güzel manzaralara tanıklık eden ve nice güzel sevdaların ellerini tutuşup hayaller kurduğu tarihi köprüler ilçesi Borçka, şu sıralar Perçinli demir köprüsünün yeni halini heyecanla bekliyor.

Borçka belediyesi tarafından restore edilmeye başlanan köprüye yeni bir havanın katılması ve bunun yanı sıra üzerinde birçok kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacağı gelen bilgiler arasında.

Yükü ağırdı köprünün, yolculuk yapanda vardı, üzerinde durup çoruhu resimleyende. Kavgası da vardı, güle oynaya sevdiklerine koşanıda. Dile kolay tam 81 yıllık bir abide ve heybetinden hicbirsey kaybetmedi. İşte Borcka'nın Perçinli Demir Köprüsü bir tarihin bir hikayenin bir sembolün en güzel anlatımıdır bizlere.