YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2022 12:55

Tarihi Süreç Yaşayan Yusufeli İçin Gezi Rotaları

Tarihi Süreç Yaşayan Yusufeli İçin Gezi Rotaları

Tarihi boyunca birçok kez yer değiştiren Yusufeli ilçesi Çoruh nehri üzerine yapılan barajlar nedeniyle bir kez daha yer değiştirmeye hazırlanıyor. Tamamlandığında kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3’ncü Türkiye'nin 1’nci en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajında su tutulmasına başlanmasıyla birlikte mevcut yerinden daha yüksek kotta inşa edilen yeni yerine taşınacak.

Şimdilerde taşınmaya başlayan ve tarihi bir süreç içerisine giren Yusufeli ilçesinin geçmişi ve bugünü hakkında derleme yaptık.

Tarihi kaynaklardan Yusufeli ve Çevresine sırasıyla Kimmerler , Sakalar, Arsaklıların İslam hakimiyetine kadar hüküm sürdüğü anlaşılmaktadır. 645 yılında Mekkeli mesleme oğlu Habib kumandasındaki İslam ordusu bu bölgedeki Bizanslıları yenerek bölgeyi İslam Ordusuna bağladı. Daha sonra bölge , Selçuklu Akınlarına sahne olmuş ve 1. Alaaddin zamanında Şavşat-Artvin-Yusufeli kesimleri Anadolu Selçuklu Devletine katıldı. İlk ilçe teşkilatı Erzurum iline bağlı olarak 1879 yılında Kiskim kazası adı ile kuruldu. Kazanın resmi adı ise Kiskim beyleri torunlarının zorlamaları ile kabul edildi. Kaza ilk merkezi olan Öğdem’de 10 yıl kalabildi. 1889 yılından sonra merkezi Ersis oldu. 1912 yılında ilçenin Kiskim olan adı Yusufeli olarak değiştirildi. 1915 yılında Rus işgali başlayınca , 1916’da tedbir için kayıtlar Bayburt’a taşındı ve 1918’de Ruslar geri çekilince Ersis’e geri getirildi. Ersis, 1926’ya kadar ilçe merkezi olmaya devam eder. 1926’da ilçe merkezi tekrar Öğdem’e nakledilerek Erzurum’dan alınıp ilk defa Artvin’e bağlandı. 7 yıl Artvin’e bağlı kaldıktan sonra 1933 yılında Rize Merkezli Çoruh vilayeti kurulup Artvin’de bu Vilayetin ilçesi olunca Yusufeli bu sefer köyleri ile birlikte Erzurum’a bağlandı. 1936 yılında Rize Merkezli Çoruh Vilayeti kaldırılarak, merkezi Artvin olmak üzere yeni Çoruh vilayeti kurulunca, Yusufeli’de Erzurum’dan alınarak Artvin’e bağlandı. 1950 de şimdiki yerine taşındı. Önümüzdeki süreçte ise ilçenin üstünde kurulan yeni yerleşim yerine tamamen taşınacak.

Yusufeli Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Tarihi yerlerinin yanında, Yusufeli doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin seçenekler barındırır. Karadeniz Bölgesi denilince akla ilk gelen doğal güzelliklerden olan yaylalar, bu bölgede de kendini tüm güzelliği ile gösterir. Artvin-Yusufeli’nde manzaraların güzelliğine doyacağınız yaylalar ve doğal güzellikler şunlar:

 İntkor Yaylası: Eşsiz manzaralara sahip olan İntkor Yaylası, özellikle trekking yapmak isteyenler için gidilmesi gereken duraklar arasında bulunur.

Dilberdüzü: Kaçkar Dağı’na gitmek isteyenlerin uğrak noktası olan Dilberdüzü, özellikle dağcıların en çok uğradığı bölgelerden biri. Dere kenarında mola vererek serinleyebilir dilerseniz kamp yapabilirsiniz.

Yaylalar Köyü: Adından da anlaşılabileceği gibi Yaylalar Köyü, içerisinde birbirinden güzel birçok yaylayı barındırır. Konaklamanızı köy merkezinde yapabilir ve çevresindeki yaylaları gezebilirsiniz. Yusufeli’ne 62 km uzaklıkta yer alan Yaylalar Köyü’nde trekking sporu için uygun alanlar bulunur.

Çoruh Nehri: Çoruh Nehri üzerinde mola verebilir ve nehir kenarında serinleyebilirsiniz. Bunun dışında, Yusufeli’nde yapılabilecekler arasında rafting seçeneği de bulunur. Hem ileri seviye rafting deneyimi arayanlar için hem de ilk defa rafting yapacaklar için uygun olan rafting noktaları, Çoruh Nehri’nde yerini alır.

Ciro Şelalesi: Yeşile doyabileceğiniz ve açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz bu yaylaların dışında uğramanız gereken diğer bir doğal güzellik ise Ciro Şelalesi. Türkiye’deki en yüksek rakımlı şelalelerden biri olan Ciro Şelalesi’ne gitmek için İntkor Yaylası’ndan başlayan trekking yolunu takip edebilirsiniz. Özgüven Köyü’nde bulunan şelalenin suyu kademeli olarak 165 metreden dökülüyor. Fotoğraf çekmek isteyenler için harika manzaralar sunuyor.

Yusufeli’nde Nerede Kalınır?

Artvin-Yusufeli’ne gitmeye karar verdiyseniz, buraya en az 2-3 gün ayırmanız önerilir. Trekking rotalarından geçerek doğanın tadını çıkarmak ve Yusufeli Yaylalar yöresinde piknik yapmak için bir gününüzü ayırabilir ve diğer günlerde tarihi yapıları ve Yusufeli köylerini gezebilirsiniz. Yusufeli veya Artvin yöresinde birçok konaklama seçeneği mevcut.

Doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile Yusufeli, Karadeniz seyahatiniz sırasında uğramanız gereken duraklar arasında bulunur. Yusufeli’nde, farklı seviyelerdeki yürüyüş ve trekking grupları için elverişli olan birçok yürüyüş yolu veya patika yer alır. Hoteller, butik oteller ve kır evlerinin de konaklama seçenekleri de mevcut. Özellikle kalabalık gruplar için kır evleri oldukça uygun olur. Çocuklu aileler, çiftler, kalabalık arkadaş grupları ve trekking turları gibi farklı gruplar için uygun konaklama seçenekleri mevcut. Yusufeli’nde konaklamaya alternatif olarak, Artvin merkezde konaklayarak hem Artvin’i hem de Yusufeli’ni gezi programınıza ekleyebilirsiniz. Yusufeli turu yapmak isteyenler için Sarıgöl çevresindeki konaklama seçenekleri de değerlendirilebilir.

Gündem ArtvinGündem Artvin