YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 11:05   Güncelleme : 01-07-2021 11:05

Tarım İl Müdüründen gençlere tam destek

Artvin Tarım İl Müdürü Dursun Okur; “ Genç çiftçilere destek olmak müdürlük olarak, bakanlık olarak boynumuzun borcudur” dedi.

Tarım İl Müdüründen gençlere tam destek

Artvin Tarım İl Müdürü Dursun Okur, DOKAP Hayvancılık Projesi’nin Artvin gibi iller için çok önemli, çok değerli bir proje olduğunu söyledi. DOKAP Hayvancılık Projesine müracaatların 1 Temmuz’da başlayıp 31 Temmuz’da biteceği açıklandı.

Vali Yılmaz Doruk ve protokol erkanıyla birlikte Koyuncular Köyünde 2016 yılında 504 çiftçiden biri olan Likapa ( maviyemiş ) bahçesine katıldıklarını söyleyen Okur, 2016-2018 yıllarındaki Genç Çiftçi Projesini uzman erler ismiyle bir pilot uygulamadan sonra 81 ile yaygınlaştırıldığını ifade etti. Bunun dışında da Artvin için çok önemli olduğunu düşündüğü DOKAP Hayvancılık Projeleri olduğunu açıkladı. DOKAP Hayvancılık Projelerinin uygulanabilirlik açısından daha kolay Artvin’e uygun olan bir proje olduğunu belirtti.

Genç çiftçi olan Osman Bayraktar hem çay hasadı yapıp hem de büyükbaş hayvancılığı yapıp köyde hayatını devam ettirirken hayvancılığı ilerletip köyde yaşamayı düşündüğü için hayvancılığı ilerletmek istediğini açıkladı. Hayvancılığı ilerletmek için ahır ihtiyacı gibi farklı ihtiyaçlarının da olacağını belirten Bayraktar, Tarım İl Müdürü Dursun Okur destekleriyle 1 Temmuz’da müracaatlarının başlayacağı DOKAP Hayvancılık Projesi’ne müracaat edip destek sağlamak istediğini söyledi.   

Sinop’ta arkeoloji bölümünü okuyan Bayraktar, ailece çay tarımıyla uğraştıklarını bunun dışında da 6 tane büyükbaş hayvana baktığını açıkladı. Hopa Başköy’de yaşayan Bayraktar, hayvancılığı sadece Hopa’da değil başka illere başka ülkelere de satış yapmak istediğini söyledi. Köylerde gençlere ihtiyaç olduğunu belirten Bayraktar, pandemi sebebiyle insanların köylerin, hayvancılığın, tarımın kıymetini anladığını ifade etti.