YEREL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 17:39   Güncelleme : 09-10-2021 17:39

TARIM KREDİ TEFECİLİK YAPIYOR

TARIM KREDİ TEFECİLİK YAPIYOR

Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, toplumsal gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin belirlediği asgari ücret ile insanların geçim sağlayamadığını, gün geçtikçe gelen zamlara alıştıklarını fakat gelen zamların fahiş zamlar olduğunu belirten Koyuncu, “Soğuklar başladı, kömür fiyatları ortada. Kentimize doğalgaz geldi, doğal az faturalarını insanlar görecekler. Ama insanlar kömürden daha iyi olduğunu düşündükleri için, kömür fiyatları çok yükseldiği için doğalgaza bağlanmak istiyorlar. Şimdi dolar arttığı zaman kömür fiyatları 3'ü geçecek. Tarım Kredi Kooperatifleri de kömür satıyor fakat paran yoksa peşin alamıyorsan sana kredi aldırıyor. Krediyi benden çek, benden ürün al diyor. Gübreyi ondan alacağız fakat gübre olarak vermiyor önce faizli kredi satıyor. Sen o hesabına yatan parayla tekrar Tarım Kredi’den ürün alıyorsun. Tarım kredinin yaptığı ciddi tefecilik. Hem sana parayı satıyor hem gübreyi satıyor” dedi.

‘Ülkeye kargaşa hakim’

Tarım Kredi Kooperatiflerinin başlattığı tanzim satışı değerlendiren Koyuncu, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkede şu an belirsizlik var. Bugün aldığımız ürünler için satıcı da tedirgini alıcı da tedirgin. Mesela kömürü satanlar 3 liradan bugün satsa yarın tekrar aynı fiyata alacağının garantisi yok. Bugün düşük fiyata satarsa yarın aynı fiyata alamıyor. Şu an ülkeye ciddi anlamda kargaşa hâkim. 30 Eylül'de Tarım Kredi Kooperatiflerinin taksit ödemesi vardı, çay parası yatmadığı için ödemeyi bir gün geciktirdik, bir günlük gecikmede faize düştü ve takip başlatıldı.

‘Çiftçi ve toplum örgütlü olmalı’

Çiftçiyi koruyan bir ekonomi ve kanun olmadığı için çiftçinin tek şansı seçim dönemleri. Ülkede seçim dönemi varsa çiftçi biraz iyi imkanlara kavuşuyor. Çiftçi ve toplum örgütlü olmalı. Eğer örgütlü olursak ancak o zaman çözülür. Örgütlü toplumu hiç kimse yenemez. Örnek veriyorum ne kadar kanunlar kendi nezdinde işlemese bile çiftçi örgütlü olduğu zaman istediği fiyatı belirler. Biz çay eylemi yaparken Arhavi Ziraat Odası Başkanı bizi kınadı, üreticiyi kınadı. Siyasetçi gibi açıklama yaptı Arhavi Ziraat Odası Başkanı. Böyle Ziraat Odası'nın olduğu yerde nasıl örgütlenmiş olacağız. Ben de ziraat odası üyesiyim ama benim söz hakkım var mı yok. Ziraat Odası bizim hakkımızı korumuyor. Benim çayım kötüleştiği zaman devlet de ziraat odası da görevli göndermiyor. Artık devlet bünyesinde çok sayıda ziraat mühendisi olmasına rağmen onlara evrak işleri yaptırıyorlar. Kışın dondan çay yandı, kaç tane ziraat mühendisi geldi. ÇAYKUR bugün çay parası ödemek için kredi çekiyor, özel şirketlerden finans şirketlerinden devletin veya özel bankalardan kredi çekiyor ama ÇAYKUR genel müdürlerinin, yöneticilerinin aldığı maaş ortada. Bizim paralarımızla şatafata yönelmişler.

‘3 bin 400 TL param olsa kredi devlete olan borcumu öderim’

30 yıldır yeni Çay Fabrikası yapılmadı. İlçelerde toplam 4 tane çay fabrikası var, onlarca da Özel sektör fabrikası. Devlet, 2 tane daha fabrikası yaptırır ve özel sektörden eklerseniz üretici çayını düşük fiyata satmaz. Şu an hem devlet düşük fiyata alıyor hem de çay üreticisi örgütsüz. Sadece Hopa'da eylem yapmakla bu işler olmuyor. Bütün çay üreticilerinin eylem yapması, ortak ses çıkarması gerekiyor ki çözüm elde edebilelim. Kendileri pandeminin en ağır olduğu dönemlerde AKP il kongreleri yaptı, onlara tek bir ceza yazılmadı ama biz eylem yapıp hakkımızı aradığımız için 3 bin 400 lira para cezası yazıldı. Bu anlayışta olan kişiler çiftçinin sorunu çözebilir mi? Bu anlayışa sahip olan kişiler bu halkın sorununu çözebilir mi? Bin tane de kooperatif kursanız yine de çözülmez. Halk örgütlenip kooperatifini kurarsa ancak o zaman çözülebilir.

Halka gelince ümüğünü sıkıyorlar ama tüccarlara, iş insanlarına sonsuz destek veriliyor. Halkın örgütlü olması gerekiyor. Biz sorunlarımız olduğu zaman hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Biz cezalar için itiraz dilekçemizi verdik, iptal ettirebileceğimize dair umudumuz var. Olmazsa son noktasına kadar gideceğiz. Zaten benim 3 bin 400 lira param olsa devlete olan Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borcumu öderim.