DOĞA
Giriş Tarihi : 20-10-2022 10:50

Taşkın Kontrolü Çalışmaları Devam Ediyor

Taşkın Kontrolü Çalışmaları Devam Ediyor

Artvin’in Arhavi İlçesi Kabisre Deresi ve Yan Kolları İnşaatında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, çalışmaları devam eden Kabisre Deresi ve yan kolları inşaatının tamamlanması ile Arhavi’de taşkın riskinin önemli ölçüde azalacağını kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Artvin ve İlçelerinde son dönemde yapılan taşkın kontrolü tesisleri sayesinde yerleşim yerleri ve tarım arazileri olası taşkınlardan korunmaktadır.

Artvin İli Arhavi İlçesi Kabisre Deresi ve Yan Kolları İnşaatında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, ‘Çalışmaları devam eden Kabisre Deresi ve Yan Kolları İnşaatının tamamlanması ile Arhavi İlçesinde taşkın riskinin önemli ölçüde azalacağını’ söyledi.

Genel Müdür Akca, ‘İş kapsamında; Kabisre Deresi sağ sahilinde ilk kademe 1.000 m taşkın koruma duvarı tamamlanmıştır. Sol sahilinde ise kazı ve elektrik, telekom hatları deplasesi yapılmış ve 700 m temel beton imalatı tamamlanmıştır. Beton elevasyon duvarlarına başlanmıştır ve 175 m elevasyon tamamlanmıştır. Kabisre Deresi ve Yan Kolları İnşaatının tamamlanması ile 1 ilçe, 7 mahalle ve 280 ha tarım arazisi taşkınlardan korunacaktır.’ dedi.

Yapılan tesisin fiziksel gerçekleşmesi yüzde 50 seviyesindedir.

Gündem ArtvinGündem Artvin