YEREL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 19:09   Güncelleme : 30-09-2021 19:09

“TEPEDEN İMNE SİYASETİN HALKTA KARŞILIĞI YOK”

“TEPEDEN İMNE SİYASETİN HALKTA KARŞILIĞI YOK”

Deva Partisi bölge koordinatörü Metin Kaşıkçı’nın Katılımıyla partinin Artvin’de ki teşkilatlanma durumunu ve il yönetimindeki eksiklikleri yerinde görüp değerlendirmek adına ilçe başkanlarının da dâhil olduğu toplantı gerçekleştirildi. Kaşıkçı, “Tepeden inme siyasetin de halkta karşılığı yoktur. Dolayısıyla halkına dokunan, halkının ihtiyaçlarını bilen, sorunlarına vakıf olan, çözüm önerileri geliştirebilen halkla aradaki trafiği sağlayacak teşkilatlarımızı süratle hayata geçirmemiz gerekiyor. Güçlü bir teşkilat oluşması adına biz en kısa zamanda kongrelerimizi de burada tamamlayarak topluma yayılan iyi bir siyaset anlayışını Artvin’e kazandırmak istiyoruz” dedi.

Toplantıda parti yönetimine konuşma yapan Bölge Koordinatörü Metin Kaşıkçı, “Demokrasi ve Atılım partisi kısa adıyla ifade edecek olursak deva partisi Karadeniz bölge koordinatörü olarak bugün sorumluluk bölgemde bulunan 9 ilden biri olan Artvin'de teşkilat mensuplarımızla bir araya gelmek teşkilatı içindeki güçlü oluşumu yerinde görmek birlikte istişarelerde bulunmak üzere buradayız. Siyaset teşkilatta, tabanla yapılan bir olgu. Bizde güçlü bir teşkilat oluşmadan halka inmeden halka dokunmadan onlarla hemhal olmadan siyaset yapılamayacağını bilen bir ekip olarak, burada güçlü bir teşkilatın oluşabilmesi adına neler yapmalıyız, nerelerde eksikliklerimiz var ve nerelere dokunmanız gerekir enine boyuna Artvin’i ele alacağız. Deva Partisi’nin Artvin'de en iyi şekilde temsil edilmesi ve geleceğe yönelik hedeflerinin neler olması gerektiğine ilişkin Artvin’den bir bakış açısı ve vizyon elde edip bunu da genel merkezdeki yetkililerimiz de paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Artvin’deki teşkilatlanmanın tam olarak kurulmadığını bunu da yeni kurulan parti olduklarına ve pandemi şartlarına bağlayan Metin Kaşıkçı, olası bir erken seçimde sandığa gidebilecek ehliyete sahip olduklarını aktararak “Deva partisi 10 Mart 2020 tarihinde tüzel kişilik kazanmış bir siyasi parti siyasal yaşamımızda yeni yer alan bir parti. pandemi süreci ile birlikte birçok zorlukla da karşılaştığımız bir zaman dilimine denk geldi partimizin kuruluşu. İktidarın erken bir baskın seçim hazırlıklarını da göz önüne alarak öncelikli olarak seçime girme yeterliliğini sağlamak adına süratli bir teşkilatlanma gerçekleştirdik. Türk siyasal yaşamında biraz da pandemin etkisiyle çok farklı bir yapılaşma içerisinde olduk. Özellikle bize internetten bir takım dijital platformlardan ulaşan arkadaşların yapmış olduğu başvurular üzerinden dijital ortamda teşkilatlanmasını sağlayan bir yapıda olma durumunda kaldık. Artvin de bizim en hızlı teşkilatlandırma yaptığımız ilk yetkiyi verdiniz illerimizden biriydi. Seçilme yeterliliği anlamında malumunuz mutlaka 81 ilin salt çoğunluğunda yani 41 ilde teşkilatlanmak ve bu illerin en az 3’te 1 ilçesi ve il teşkilatının kongresi ile birlikte seçilme yeterliliğine sahip olunuyor. Bu çerçevede hızlı bir teşkilatlanma oldu o teşkilatlanmanın getirdiği tabii güzelliklerin yanında bizim daha iyi noktada olmasını arzu ettiğimiz seviye gelebilmek adına el atmamız gereken boyutları olduğunu da gördük. Bu seçilme yeterliğine sahip bugün seçim olsa seçime girebilme ehliyetine kavuşmuş olan Deva partisi olarak istiyoruz ki Artvin’in tüm kılcal damarlarına yayılabilecek toplumun tüm kesimlerine Artvin anlamında temsil edebilecek temsil kabiliyeti yüksek halkın sorunlarına vakıf, halkın sorunlarının sesi, kimsesizlerin sesi olabilecek kuvvetli bir teşkilat yapısı oluşturmak niyetimiz. Arkadaşlarımızla burada bugün Deva partisi olarak birlikte bir beyin jimnastiği yapıp neler yapmamız gerektiğini ilişkin bir çalışma yürüteceğiz. Üye sayısı noktasında henüz arzu ettiğimiz seviyede değiliz. Malumunuz biz kurucu heyet olarak burada Deva partisi İl Başkanlığı kurulmuş kongresini henüz daha gerçekleştiremedi. İlçelerimizde örgütlenmelerimiz başladı onların tabelaları asılıyor onlar tabana yayılıyor ve en son noktada il teşkilatımız ile birlikte burada kongremizi yaparak İnşallah genel başkanımızın da güçlü bir katılımı ile birlikte Artvin'de de Deva’nın inşallah en iyi şekilde temsil için çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlçe başkanları arkadaşlarımız da son derece gayretli bir şekilde çalışıyorlar. Üye sayımız da her geçen gün artıyor. Hatta şöyle bir serzenişte karşı karşıya kalıyoruz bir an önce biz de üye olmak istiyoruz.  Çok sayıda müracaatın olduğu bir zaman diliminde bizim de insanlarımızın bu beklentilerini ve hissiyatlarını ayakta tutabilecek güçlü bir teşkilat yapısını oluşturmak ihtiyacı bizi bugün buraya getiren ana nedendi” şeklinde konuştu.

Deva Partisinin Artvin kongresinin yakın bir tarihte olacağına dikkat çeken Kaşıkçı, “tepeden inme siyasetin halkta karşılığı yok” diyerek sözlerine şu ifadeleri ekledi: “Teşkilat olmadan siyaset üretemezsiniz. Tepeden inme siyasetin de halkta karşılığı yoktur. Dolayısıyla halkına dokunan, halkının ihtiyaçlarını bilen, sorunlarına vakıf olan, çözüm önerileri geliştirebilen ve burada elde ettiği verilerle genel merkezde buna uygun çözüm politikaları geliştirebilmek adına bizim bu arada trafiği sağlayacak teşkilatlarımızı süratle hayata geçirmemiz gerekiyor. Güçlü bir teşkilat oluşması adına biz en kısa zamanda kongrelerimizi de burada tamamlayarak ki ilçelerimizin sayısı yeterli şu anda güçlü bir teşkilat yapısını il noktasında da sağladıktan sonra da o iyi fiziki mekândan topluma yayılan iyi bir siyaset anlayışını Artvin’e kazandırmak istiyoruz.”

“Genel başkanımız başta olmak üzere tüm genel merkez yetkililerimiz teşkilatlarımız ilçe teşkilatlarımız maalesef bugün iktidarın yapmadığını yapmaya gayret ediyoruz halktan kopmama ya halktan uzaklaşmamaya araya mesafe koymamaya birebir onlara dokunarak onların hissiyatını yakalamaya ve yaşadıkları günlük ve güncel sorunları yakalamaya ve buna uygun da çözümler üretmeye yönelik politikalar geliştirmeye gayret ediyoruz” diyen Bölge Koordinatörü Kaşıkçı, Siyasetin halka hizmet için yapılan bir alan olduğunu vurgulayarak, “eğer siz kalkar da bunu bir başka kulvara taşır, biz halka dokunmadan da siyaset yaparız derseniz işte bugünkü iktidarın durumuna düşme gibi tehlike ile karşı karşıya kalırsınız. İktidarın çizdiği tablo ile acaba gerçekten vatandaşımızın ülkemizde yaşadığı tablonun aynı olup olmadığını sanırım her evde her anne baba her evlat mutlaka çok yakından takip ediyor. Bunları değerlendirmekte şu anda demokratik hak ve özgürlükler anlamında bir takım sıkıntıların yaşandığı gerçeğinden yola çıkacak olursak belki insanlarımız sessiz ama bir gün o sandık mutlaka konuşacak” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER