YEREL
Giriş Tarihi : 22-10-2021 11:39   Güncelleme : 22-10-2021 11:39

TEZGÂHLARDA ÇEŞİTLİLİK ARTIYOR

TEZGÂHLARDA ÇEŞİTLİLİK ARTIYOR

Balık avı yasağının 1 Eylül itibariyle kalkmasının ardından tezgâhlarda yerini alan balıklarda çeşitlilik artma başladı. Hamsinin kilosu 15 liradan satılıyor.

Artvin’de Balıkçılık yapan Ömer Çokal balık çeşitliliğini ve fiyatları değerlendirdi. Balıkçı Çokal, “Eylül 1’nden sonra yasaklar kalktığı için sezon başladı sayılır. Hamsi fiyatları bu sene 15 lira kilosu, bu tarihlerde hem güzel hamsi geliyor hem de şu an fiyatları uygun, hamsi ne kadar bol çıkarsa ona göre fiyatlarında düşüş oluyor, çeşitlilikte bu sezon gayet iyi. Kışın özellikle hamsi olsun diğer balık çeşitleri olsun fazlalaşıyor. Şu an tezgâhlarımızda çupra, levrek, somon, palamut, çinekop, hamsi, mezgit, istavrit gibi genellikle günlük gelen balıklarımız bunlar. Çeşit bol biz insanlarımızın en fazla talep ettikleri balık çeşitlerini getiriyoruz aksi takdirde denizde çeşit bol, denizde çeşit bitmez. Kış sezonu bizim sezonumuz, şu an satışlarımız gayet iyi havaların soğumasıyla da artış gösteriyor. Şu an ki satışlardan memnunuz” dedi.

Balık fiyatları ise şöyle:

“Çupra 60 lira

Levrek 60 lira,

Somon 40 lira

Palamut tanesi 30 lira,

Çinekop 40 lira,

Hamsi 15-20 bandında değişiklik gösterebiliyor,

Mezgit kilosu 25 lira,

İstavrit 15 tl ve 20 tl civarlarında.

Büyük balıkların fiyatları genellikle sabit, ama küçük balıklarda günlük 5 lira iniş veya çıkış olabiliyor balığın durumuna göre.”

HATİCE DİLER