YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2022 13:07   Güncelleme : 19-04-2022 13:07

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan Ziyaret

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan Ziyaret

Türkiye Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş Sarp Kara Hudut Kapısına resmi ziyarette bulundu.

Ziyaret Bakanlık heyetinde bulunan Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Oğuzhan Şatıroğlu katılımı ile gerçekleşti.

Gümrük kapılarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri dinlemek amacıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş nezdinde gerçekleştirilen toplantıya Kemalpaşa Kaymakamı Deniz Yıldırım, Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Merttürk, Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atıf Kesimal, Hopa ve Kemalpaşa’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Gümrük işleyişi ve tır sıra kuyruğunun en önemli gündem maddesi olduğu toplantıda Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek yaptığı açıklamada İran üzerinden Türkmenistan’a geçişlerde Türkmenistan kapısının açılması gerektiğini dile getirirken Bakanlık yetkilileri gerekli çalışmaların yapılacağını konuya 1 ay içerisinde çözüm sunacaklarını ifade ettiler.

Araç giriş çıkışlarında yaşanan sorunları dile getiren Başkan Akyürek girişlerde 450 çıkışlarda 600 sayısına ulaşılması halinde sorunun ortadan kalkacağını söyleyerek geçişlerde mazot kontrolünün zaman kaybına sebep verdiğini dile getirdi.

Ardından Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Ticaret Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Oğuzhan Şatıroğlu, Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Esmeroğlu, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Borçka TSO Başkanı Eşref Merttürk, S.S 08 Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Celil Yıldırım, Artvinli İş Adamları Derneği Başkanı Seçim Altunkaya Hopa Limanını ziyaret ederek Hopa Gümrük Müdürü Atila Karataş ve Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ile bir araya geldi.

Hopa Limanının iç gümrük olarak düzenlenmesi ile ilgili olarak yaşanan gelişmelerin olumlu yönde olduğunu değerlendiren heyet yerinde incelemeler yapmak üzere Hopa Limanında incelemelerde bulundu. İç gümrük olması halinde ithalatını gerçekleştiren firmaların doğrudan Hopa Limanına gelerek işlemlerini tamamlayacaklarının bilgisini verildi.

Hopa Limanı faaliyetleri ve projeler hakkında bilgi veren Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer antrepo depo silo depolama, çimento terminali ve limanın aktivitesini artırmayla alakalı projelerden bahsetti. Doğu Anadolu Bölgesinin bütün yem hammaddesinin Hopa Limanına geldiğini ifade etti.