YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2021 12:00   Güncelleme : 04-11-2021 12:00

TİCARET SİCİLİ AKADEMİSİ KURULDU

TİCARET SİCİLİ AKADEMİSİ KURULDU

Ticaret sicili müdürlüklerinde hizmet kalitesini artırmak için Ticaret Sicili Akademisi kuruldu.

Proje kapsamında bir el kitabı da oluşturularak, ticaret sicili işlemlerine ilişkin oluşturulacak yol haritasından, girişimcilerin yararlanması sağlanacak.

Konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunan Artvin Ticaret Sicili Müdür Yaşar Kars, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB  tarafından kurulan akademi ile Odalarda verilen ticaret sicili hizmetlerinin,  daha da iyileştirilmesi, sicil iş ve işlemlerinde ortak bir dil oluşturulması ve bilgi aktarımına fırsat verilmesi hedefleniyor” dedi. 

Yaşar Kars, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti; 

“Bu proje ile 81 il, 157 ilçede faaliyet gösteren 238 ticaret sicili müdürlüğünde hizmet kalitesini artırılacak. Yapılacak çalışmayla Ticaret sicili çalışanları gelişmiş bir müfredat çerçevesinde eğitime tabi tutularak, şirket işlemlerinde bilgi birikimi kurumsallaştırılacak.

Ticaret Sicili Uygulamaları Merkezi (TİSUM) koordinasyonunda yürütülecek proje çerçevesinde, ticaret sicili çalışanları, alanında uzman ticaret hukukçularından oluşan bir bilim kurulunun hazırlayacağı müfredat çerçevesinde temel eğitime tabi tutulacak. Ticaret sicili çalışanları, ihtiyaç duyduğu bilgi ve belgelere, tek noktadan erişebilecek.

Ayrıca bir el kitabı da oluşturularak, ticaret sicili işlemlerine ilişkin yol haritası, girişimcilerin yararlanması için sunulacak. Böylelikle yaklaşık 1000 çalışanın görev yaptığı ve yılda yaklaşık 700 bin tescil işleminin gerçekleştirildiği ticaret sicili müdürlüklerinin hizmet kalitesi, akademi bünyesinde yürütülecek eğitim faaliyetleri ile birlikte yükselecek. Verilen ticaret sicili iş ve işlemlerine ilişkin uygulama birliğinin sağlanmasıyla, kaynak israfına da son verilecek.  Ticaret Bakanlığı ile istişare içinde gerçekleştirilecek projeyle, günün koşullarına uygun olarak, daha hızlı ve akışkan bir iş anlayışıyla hizmet verilecek.”