YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 10:58   Güncelleme : 14-08-2021 10:58

Toplu Sözleşme Masası Beklentiyi Karşılamadı

Memur-Sen Artvin Şubesi, Hükümetin, memur ve memur emeklisine 2022'nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkı oranında zam teklif etmesi üzerine basın açıklaması düzenledi.

Toplu Sözleşme Masası Beklentiyi Karşılamadı

Kamuda 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılmasının ardından hükümet bugün de yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren zam teklifini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaptığı açıklamaya göre memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay içinse yüzde 6+enflasyon farkı oranında zam teklifi yapılması ve 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı içinse zam oranı teklifi yüzde 6+6 ve enflasyon farkı şeklinde açıklaması üzerine Memur-Sen Artvin Şubesi “Beklentilerimizi karşılayacak teklif, enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Gözümüz kulağımız toplu sözleşme masasında’

Sendika üyeleri katılım gösterdiği Halitpaşa Meydanında gerçekleşen basın açıklamasında basın metnini Sendika Başkanı İbrahim İnce okudu. Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarının, enflasyon karışışında erimiş maaşlarının en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini ifade eden İnce, “Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor” dedi.

2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifinin memuru yine enflasyona ezdirecek bir teklif olduğunu açıklayan İnce,  “2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5’inci Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı” diyerek kamu görevlilerinin maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, 5’inci Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammının 2 yıl için 4+4 ve 3+3; 19’uncu ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olmasının Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablo olduğunu ve artık bu yanlış hesaptan dönülmesi gerektiğini belirtti.

Memura zammı kamu işvereni versin

Teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatların, yüksek enflasyonun, kurdaki yükselişin, temel ihtiyaç harcamalarındaki artışın, alım gücündeki düşüşün gözetilmemiş olduğuna dikkat çeken İnce, “Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir” dedi.

Bütün kamu görevlilerini mutlu edecek…

Kamu İşvereninin 3600, refah payının, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifinin; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasının, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istediklerini bildiren İnce, “3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır. Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür” dedi.

Oldubittiyle değin pazarlıkla neticelenmeli

İnce okuduğu basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5’inci Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.”