YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 11:09   Güncelleme : 03-06-2021 11:12

Trafikte önceliği olanlara alternatif çözüm gerek

Sercan Saral, kapanların kargo dağıtıcılarına etkilerini ve trafikte önceliği olanlara alternatif çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti.

Trafikte önceliği olanlara alternatif çözüm gerek

Kargo dağıtımı yapan Sercan Saral Artvin’de uygulanan kapanlar hakkında “ trafikte önceliği olanlara alternatif çözüm üretilebilirse kapanların çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Saral yaptığı açıklamada; “Benim kapanlar konusundaki eleştirim bu projeyi sunana, bu projeyi onaylayana yoksa benim çalışana kazma kürek sallayana herhangi bir eleştirim yok. Geçen gün haypette ambulansla karşı karşıya geldim, kargoyu verecektim vermekten vazgeçtim hemen geri çekeceğim ki ambulansa yer vereyim diye ambulans şoförü dedi ki geri çıkmana gerek yok zaten kapan var. Haypetten sürse arabasını 2 dakikada çarşıda ama kapan yüzünden en aşağı 10 dakikalık bir zaman kaybı oluyor. Benim ambulansın içinde annem, babam ya da başka biri olsa 5 dakika veya 10 dakika yüzünden bir şey olsa bunun hesabını kim verecek. İl trafik komisyonu mu verecek, o kapanı oraya çaktıran mı verecek.

Kapan bir yandan güzel oldu. Ancak ambulanslara, itfaiyelere, polislere yani trafikte önceliği olanlara alternatif bir çıkış üretilse çok güzel olur. Kapan şeklinde değil uzaktan kumandalı bastığında yolu açan sistemden olsa ve bu kumandalar trafikte önceliği olanlara dağıtılsa çok daha iyi olur. Böylesi Artvin’e daha çok yakışır diye düşünüyorum. Kalp krizi geçiren var, nefes darlığı olan var bunlara ambulans yetişiyor. Ama hastaneye yetiştirme konusunda sorunlar oluyor. Benim evim yanacak olsa itfaiye yetişemeyecek böyle bir şey herkesi çok zor durumda bırakıyor. Bir ev yanma veya hastaneye yetiştirilememe durumunda kimse bunun hesabını veremez.

Kargo çalışanı olarak kapanlar beni etkiledi dersem doğru olmaz. Lastik patlatmadım zaten patlatanlarda dikkatsizliğinden patlatmıştır. Çünkü araç kullanırken şoför yola bakar kapan da zaten yolda bunu fark etmeyip kaptıranlar dikkatsizliğinden veya acemiliğinden kaptırmıştır. Biz kargocular zaten her gün Artvin’deki her yere girip çıktığımız için kapanlar kurulduktan sonra rotamızı ona göre belirledik çok sorun yaşamadık. Kargonun düzenini ona göre yaptık, aracın düzenini ona göre yaptık. Kapan şu açıdan çok iyi oldu. Eskiden ara sokaklarda çok sorun yaşıyorduk. Örneğin Halitpaşadan haypete doğru girdiğimizde oradan aşağı gitmek işkence oluyordu. Karşıdan araba geliyordu mecbur yol vereceksin. 50 metre geri git, dur kalk şimdi tek yön olması bu sorunu ortadan kaldırdı. Ara sokaklardaki kapanlar bence çok iyi oldu. Ama benim eleştirim yine ambulansa, itfaiyeye, polise alternatif bir çözüm üretilmesi yönünde. Çünkü bunlar doğrudan insanın canına müdahale edecek durumlar olduğu için alternatif üretilmek zorunda.

Kargo dağıtımı dediğimizde insanın aklına pantolon, kazak gibi şeyler geliyor. Ama kargoyla ilacını getiren de oluyor. Acil ihtiyaçlarını Artvin’de bulamayıp kargoyla getirenler de oluyor. Ben kargo aracımı kapanın üzerine tahtalar koyarak geçirmek zorunda kalıyorum. Çünkü bizi arayıp ilaç beklediğini söyleyenler oluyor. Benim işim zaten o insanlara o kargoyu yetiştirmek yetiştiremeyeceksem bu işi yapmayayım daha iyi.

Cumhuriyet caddesindeki çalışmaların bitmesini bekliyoruz. Park yerleri yapılacak mı şu an yapılmadı hiçbir yere yapılmadı. Alt caddede cepler kuralına uygun kullanılabilse çok faydalı olacak. Cebi ilk yaptıklarında 15 dakika kuralı vardı. 15 dakika park edip işini halledip gidilmesi gerekiyor. Cebin amacı da zaten bu. Zaten birinci cadde yapılırken esnafla da görüşüldü, onların onayı alındı. Metreye göre bakıldığında da Halitpaşa camiinden ziraat bankasına kadar cep sayısı metreye göre fazla ancak amacına uygun kullanılmıyor. Park eden kişinin arabası akşama kadar orada duruyor. Ben zaten kargo işi yapıyorum yani bir yere kargo vermeye gidiyorum. Onda da 10 dakikadan fazla duramam. Çünkü durursam işim aksar kargom gecikir. Ve 10 dakikalık zaman zarfında ben 2 defa ceza yedim. Ceza yeme sebebim de neden kaldırıma araç çekmişim. Ama benim zoruma giden şey şu sabah çarşıda cezayı yiyorum, akşam bakıyorum ki cezayı yazan kişi kargo sahibi. Ve bu kargo sahibi bize neden kargom gecikti, nerede kaldı şikayetlerinde bulunuyor. Şimdi çarşıda da kargo dağıtıyorum o kişinin kargosu mu geciksin.

Artvin’in nüfusu az ve esnafın durumu da zor. Şu pandemi döneminde esnafın durumu iki katı daha da zorlaştı. Bazıları destek aldı bazıları hiç alamadı. Kimisi kirasını bile ödeyemedi. Şimdi bu adamlara bide biz kargoyu geç bıraktığımızda bu adam daha da zor durumda kalacak. Bizde kargocular olarak esnafa kargoyu en erken şekilde kargoyu yetiştirelim. Bari biz yardımcı olalım diyoruz. Ben hem ev adresi hem de resmi daire çalışıyorum. Her zaman resmi daire evrakları ve esnafın kargolarını en başta veriyorum. Çünkü esnaf benden gelen malını sabah rafa koyup satacak. Biz esnafı böyle düşünürken esnafın da bizi düşünmesi lazım” ifadelerini kullandı.