YEREL
Giriş Tarihi : 10-12-2021 17:24   Güncelleme : 10-12-2021 17:24

“Transfer Bugünü, Alt Yapı İse Geleceği Kurtarır”

“Transfer Bugünü, Alt Yapı İse Geleceği Kurtarır”

Bölgesel Amatör Lig'de mücadele eden Artvin Çoruh Spor Takımı Antrenörü ve U-18 Teknik Direktörü Mert Başköylü Artvin Çoruh Spor Kulübü alt yapı faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.Başköylü, “Transfer bugünü, Alt yapı ise geleceği kurtarır bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Türk futbolunun en büyük sorunun alt yapı eksikliği olduğunu dikkat çeken Mert Başköylü,  kulüplerin sorumsuz bir şekilde hareket ettiğini ve alt yapı faaliyetleri yapmadıklarını belirterek“Biz Artvin Çoruh Spor kulübü olarak pandemi esnası ve pandemi sonrası hiç bir alt yapı müsabakası oynanmasına rağmen yaklaşık 30 sporcumuz (2003-2004-2005-2006) doğumlu sporcular ile U- 18 yaş grubu Alt yapı faaliyetlerimizi bilimsel veriler ve çalışma programı ile sürdürüyoruz.Amacımız maç, turnuva kazanmak, Şampiyon olmak değil Futbolcu yetiştirmek. Artvin Çoruhspor altyapısı olarak bizim en büyük hedefimiz, sürekli gelişmek, sürekli takip. Bunların sonucunda oluşacak süreklilik bizim için çok önemli. Her zaman önümüze bakmalıyız, önümüzdeki hedeflere kenetlenmeliyiz.  Biz sporcularımızı her zaman takip etmek zorundayız, çünkü nihayetinde onlar genç! İlgi noktaları belli zamanlarda başka başka noktalara kayabiliyor. Odaklandıkları değişik noktalar da olabilir ki ben bu tarzda şeyleride istiyorum. Bir sporcu eğitim, okul, aile yapısı, sportif faaliyetleri ve onun dışındaki ekstra faaliyetlere de odaklanması lazım. Pandemi öncesinde Sezon içerisinde çocuklarımız antrenmanlar yapıyorlar, turnuvalara katılıyorlardı. Yaz dönemi geldiği zaman ben gençlerimizin ciddi anlamda yaz tatili yapmalarını ve başka aktivitelere yönelmelerini istiyorum. Nitekim o aktivitelerden sonra âşık olduğu, gönül verdiği futbol topuna tamamıyla sarılabilsin. Bunlar bilimsel araştırmalardır ve şöyle denir: gelişmekte olan bir sporcu adayının, ergenlik döneminin öncesinde ya da sonunda kendini bulmasıyla farklı aktivitelere de yönelmesi gerekiyor. Bu aktivitelere yaptırılmıyorsa o oyuncu ya da o potansiyel yetenek belli bir zaman sonra sürantrane olarak Futboldan kopuyor. Bu yüzden biz Antrenörler, aileler bu dönemi gençlerle rekreasyon faaliyetleri eşliğinde geçirmeleri faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Alt yapı oyuncuları ile bal liginde mücadele eden Çoruhspor oyuncuları arasındaki iletişimden de bahseden Antrenör Başköylü, “Alt yapımız ile ilgili en çok merak edilen konu ise Bal liginde mücadele eden Artvin Çoruhspor A takımı ile alt yapımız arasındaki iletişim anlamında şunu söyleyebilirim. A Takımımızla altyapımız özellikle U18 Takımımızla iletişimimiz çok iyi ve yöneticilerimiz, A takım Teknik ekibi antrenörleri U18 takımımızda nasıl yetenekler olduğunu biliyorlar. Alt yapı Futbolcularımızın gelişimlerini bizimle birlikte takip ediyorlar. Sezon başında 2003 doğumlu alt yapı sporcularımızdan Mehmet İspirli A takım kadrosuna dahil oldu, Sezonun ikinci yarısına Mehmet kardeşimizin lisansını yetiştireceğiz. Mehmet kardeşimizin dışında şuan takım potansiyelinde üç sporcumuz daha var onları ayrıca bir çalışma programına almış bulunuyoruz, bu üç sporcuyu devre arası kampında A takıma dahil edip faydalanmak gibi bir planımız var, inşallah bu sporcu kardeşlerimizi A takıma monte edip güzel sonuçlar alırız diyerek sözlerini tamamladı” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER