YEREL
Giriş Tarihi : 30-05-2022 11:53   Güncelleme : 30-05-2022 11:53

TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı

TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı

Borçka Atatürk Ortaokulu tarafından 10 danışman öğretmenin ile 51 öğrencinin sergilediği 20 projeden oluşan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, İl Encümenleri, ilçe idare amirleri, okul kurum yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımları ile açıldı.

TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışında konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, öğrencilerin akademik başarısının yanı sıra projelerde yer almalarının önemini ve bu projeleri gerçekleştiren öğrencilerin gelecekte ülkeyi şekillendirecek ve önemli projelerde yer alabileceklerinin altını çizdi.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, katılımlarından dolayı tüm misafirlere ve emeği geçen idareci, tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

TÜBİTAK 4006 Proje Koordinatörü İsmail Kuşçu, yaptığı konuşmada, “TÜBİTAK’ın desteğiyle bu yıl Borçka da sadece Atatürk Ortaokulundadüzenlenen TÜBİTAK 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğuiçindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden,araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenmemetotlarından biridir.Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginingerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücüile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığınortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda proje türüolarak 5 araştırma 8 inceleme 7 tasarım projesi bulunmaktadır. Bu proje türleri alanbakımından 12 farklı alanda 4 algoritma ve mantıksal tasarım, 4 kültürel miras, 2biyoçeşitlilik, 2 tarım ve hayvancılık teknolojileri ve birer tane Su Okuryazarlığı, Görsel veİşitsel Sanatlar, Robotik ve Kodlama, Görsel ve işitsel sanatlar, Sağlıklı yaşam ve beslenme,Ekolojik denge, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji, Havacılık ve uzay olmak üzere toplam20 projeyi 51 öğrencimiz, 10 danışman öğretmenimizin nezaretinde özveriliçalışmalarıyla ortaya koydular.Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim veteknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitliçalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşlarınmimarı olabilirler. Her biri birer bilim insanı olarak ülkemizi çağdaş uygarlıkseviyesine ulaştırabilir.Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Herçalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biriileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır” dedi.

Açılışın ardından projeleri gezen misafirlere öğrenciler, hazırlamış oldukları projeleri ayrıntılı olarak tanıttılar.

özel