YEREL
Giriş Tarihi : 28-07-2021 11:16   Güncelleme : 28-07-2021 11:18

TÜGVA 3. Olağan İl Genel Kurulu gerçekleştirildi

Türkiye Gençlik Vakfı 3.Olağan İl Genel Kurulu gerçekleştirildi.

TÜGVA 3. Olağan İl Genel Kurulu gerçekleştirildi

Programa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, AK Parti İl Milletvekili Erkan Balta, AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Memur Sen İl Başkanı İbrahim İnce, Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, Sağlık Sen İl Şube Başkanı Fehmi Er, Eğitim Bir Sen İl Şube Başkanı İbrahim İnce, AÇÜ Genel Sekreteri Muhammet Ardıç, TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Talha Sağlıklı katıldı.

TÜGVA Artvin teşkilatının takım kaptanı Halil İbrahim Keskin açılış konuşmasını gerçekleştirerek, “Hareketimizin kuruluşu insanlığın var oluşuna dedemiz Hz. Âdem (A.s) dayanır. Bizler Hz. Âdem (A.s) zamanında başlayan hak ve batıl mücadelesinin hak tarafında mücadele veren hakikat hareketinin mensuplarıyız. Gençlik hareketlerimizin tarihine baktığımızda Musab bin Umeyr ve Üsame bin Zeydler (ra) gibi nicelerini görürüz. Şunun çok iyi farkındayız ki bizlerde, bizden önce bu dava için mücadele etmiş abeylerimizin eserleriyiz. Bizlerin gençliği MGV’de mücadele etmiş büyüklerimizin tecrübeleriyle geçti. Aynı şekilde onlarda MTTP’ de mücadele etmiş ağabeylerimizin hikayeleri onlara referans olmuştu. Buradan aldığımız Cihat ve heyecan aşkıyla beş yıla aşkın süreci ilimizde aynı hissiyatlarda mücadele ediyoruz. Hareketimizin ismi TÜGVA yani Türkiye Gençlik Vakfıdır. TÜGVA, baş harflerden de anlayacağımız üzere tevhit, ümmet, gayret, vahdet ve aksiyon olarak karşılığı olan bir hizmet hareketidir. Rabbimizin bizi isimlendirdiği üzere bizim has ismimiz İslam’dır. TÜGVA’nın bir bireyi olarak benim ve teşkilatımızdaki kardeşlerimin hayatta arzu ettiği en yüksek kariyer hedefiyse Allah, vatan, namus ve bayrak yolunda gayret ederken şehit olmaktır. Akabe biatlarında Allah Resul’üne anlattıklarını kabul ettiğimiz takdirde, biz ne vadediyorsun ey Muhammed! dediklerinde “Allah Resulü sadece Cennet diye buyurmuştu. İşte bizim hedefimiz sadece budur. Biz; Allah’a davet ediyoruz. Güzel bir iş yapıyoruz ve ben Müslümanlardanım diyoruz. Bizler Yahudilerin yaptığı gibi yapamayız. Yahudiler gibi Ey Musa, sen git rabbin ile birlikte savaş, biz burada kalıyoruz diyemeyiz. Allah yeryüzünde İslam’ı hâkim kılacak ama bunu melekler üzerinden değil biz inanan mücahid gençler vasıtasıyla gerçekleştirecek. Meleklerin yeryüzüne inmesi de şarta bağlı, o şart bedir de bin kişinin karşısına üç yüz kişi ile çıkabilmek” ifadelerine yer verdi.

“Artık toparlanama vakti”

Keskin, “Bir anda gaza gelip, kısa sürede nefesini tüketen yüz metre koşucularından değiliz, biz maraton koşucularıyız. Biz koşu bitse de koşan atlarız. Türkiye fiilen işgal edilemedi ama zihnen işgal edildi. Tam bin küsur yıl insanlık tarihini yapmamızı mümkün kılan medeniyet iddiaları önce terkedildi sonra da inkâr etme aymazlığı gösterildi. Yaklaşık bir asırdır bu ülkenin çocuklarını aşağılık kompleksinin eşiğine sürükleyen, özgüvenini düşünme melekelerini yok eden sömürgeci eğitim sistemi yozlaştırıcı kültür, popüler sanat ve medya rejimi genç kuşaklarımızı kurşuna diziyor ve ruhsuzlaştırıyor ve bunu fark ettirmeden, hissettirmeden yapıyorlar. Artık toparlanma, muhasebe yapma, yanlışlarımızı gözden geçirme, zihnimizi körleştiren ruhumuzu yok eden batının bize ezberlettiği ezberlerimizi bozma ve emin adımlarla geleceğe yürümemizi sağlayacak genç kuşaklarımıza ruh, ideal, özgüven, kazandıracak uzun soluklu bir medeniyet yolculuğuna soyunma vaktidir” diye konuştu.

Ruh atılımı olmadan bu hedefe ulaşmak imkânsız!

Keskin, “Birinci medeniyet krizinin aşılmasında kurucu olarak Melikşah, uygulayıcı olarak Nizamülmülk, öncü olarak Gazali kilit rol oynadı. Benzer bir kriz zamanında ruh atılımını yine bir kuşaklık zaman dilimi içinde Fatih Sultan Mehmet Han ile gerçekleştirdik. Sağına Akşemseddin’i, soluna Molla Gurani’yi alan Fatih, tarihin akışını değiştiren, hakikat bayrağının üç kıtada dalgalanmasına, üç kıtayı barış yurdu ve insanlık yurdu yapmasına imkân tanıyan büyük bir ruh atılımına imza attı. Şimdi bize lazım olan ise 10 yılda 100 yılın tohumlarını ekecek yeni Selahattinler, Alparslanlar, Fatihler, Yavuz Sultan Selimler, Abdülhamitler, Necmettin Erbakanlar ve Tayyip Erdoğan lar yetiştirecek” ifadelerine yer verdi.

Bir öncü kuşak!

Medeniyet iddialarıyla kuşanılırsa tarihin yeniden yazılabileceğini ifade eden Keskin, “Eğer Batılıların ürettiklerini tepe tepe tüketme aymazlığı sergilemeye devam edersek, tarihe veda ederiz. Eğer, fikir ve sanatta, kültür, eğitim ve medyada on yılda yüz yılın tohumlarını ekemezsek, ruh, ideal, ahlâk, özgüven ve tevazu sahibi öncü bir kuşak yetiştiremezsek, yok oluruz! Dolayısıyla bizler bu ideali gerçekleştirmeye memur, mecbur hatta mahkumuz! İmanlıyız, kuvvetliyiz, ümitliyiz, zafer bizim yarın bizim inşallah. Şunu ifade etmek isterim ki çıkmış olduğumuz bu yol sadece bizim değil tüm ümmeti Muhammedîn yoludur. Başarımız mazlum coğrafyaların başarısı, başarısızlığımız ise mazlumların üzüntüsüdür. Bugün Filistin’de herhangi bir kapıyı çaldığınızda ve Türkiye'den geldiğinizi söylediğinizde, Abdülhamit’in torunları gelmiş sözünü işitirsiniz. Bizler Filistin davasına bizden öncekilerin yaptığı gibi sonuna kadar sahip çıkacağız. Bir kez daha buradan ilan etmek istiyorum ki Kudüs Filistin'in başkentidir ve öyle kalacaktır. Bizim nazarımızda terörist Israil'in elbet bir başkenti vardır. Oda Rahman'ın Kur'an da bildirdiği gibi Cehennemin dibidir. Bugüne kadar yapmış olduğumuz etkinliklerde desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Başdanışmanımız İsrafil Kışla ya Valiliğimize, Millet Vekilimize, il Başkanlığımıza Yusufeli Belediyemize, kurum amirlerimize ve hassaten gecesini gündüzüne katarak çalışan TÜGVA teşkilatının bütün kademelerinde görev alan kardeşlerime ayrı ayrı teşekkürü ediyorum. Bu vesileyle Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Yol göstererek yardımcı oluyoruz”

TÜGVA olarak birçok faaliyet gerçekleştirdiklerinden bahseden Yönetim Kurulu Üyesi Spor Koordinatörü Mahmut Talha Sağlıklı, “Bizler hem manevi boyutta hem de gündemi yakalayan çok güncel işlere imza atıyoruz. Bugün baktığımızda Türkiye’nin hemen hemen her illerinde gençlik merkezlerimizle beraber icat hane çalışmalarımız var. Bize icat çıkaracak, yenilik getirecek, fikir üretecek bir gençlik lazımdır bunun peşindeyiz. Türkiye Gençlik Vakfı olarak biliniyoruz ama aynı zamanda yurtdışı koordinatörlüğümüzde var. Dünyanın pek çok ülkesinde de varız. Artık Türkiye’de yaptığımız faaliyetleri yurtdışında da yaparak ülkemizi diğer ülkelere çok güzel bir şekilde anlatıyoruz. Gençlerin kendilerine gelmeleri, özlerine dönmeleri tarihini, kendisini ve neslini bilmesi, geçmişle günü yakalayan bir bilinç oluşturması gerekiyor. Bu noktada gençleri daha da geliştirecek faaliyetleri kendilerine sunuyoruz. Bende Milli Sporcuyum, uzun yıllar güreş yaptım. İnşallah bu sene de Spor koordinatörlüğü olarak çok büyük işlere imza atacağız. Binlerce gençleri kamplarda ağırlayarak onları tabiatla, doğayla iç içe buluşturduk. Bugün inek gördüğünde kaçan bir çocuk o ortamda bulunarak ateş yakmayı, çadır kurmayı öğreniyor. Gençlerin hareket halinde olması gerektiğini düşünüyoruz çünkü malesef genç yaşta obeziteye yakalanan, yerinden kalkamayan gençleri görüyoruz. Hareket etmek beynin iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan faktörlerden birisidir. Hareket eden bir genç aynı zamanda çok daha üretken olabilir. Bununla ilgili de gençlerin hem üretken hem sağlıklı olması içinde yol göstererek yardımcı oluyoruz” dedi.

“Bu ülkenin en büyük zenginliği gençlerimizdir”

Artvin’de TÜGVA’nın olması ve üçüncü yılını doldurmuş olmasının çok önemli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Yüksek İslam Enstitüsü talebe federasyonu vardı bende orada talebeydim ve bu faaliyetlerin içerisindeydim. Ensar gibi kurum ve kuruluşlar gençliğe hizmet eden kurumlardır. Gençlik kurumu değildir. Ama TÜGVA bence gençlik kurumu olarak kalmalıdır. Gençliğe hizmet etmek ayrı bir şeydir gençliğin oluşturduğu bir tohum olmak ayrı bir şeydir. Gençliği yönetmeye kalksanız yönetemezsiniz günün gençliği özgüvenli olan ve teknolojiye aşinalığı olan gençlerdir. Bugünün gençlerinin güzel yönleri var. Bu yüzden gençlere değer verirsek, sevgiyle yaklaşırsak ve gençlerle beraber yol yürürsek hep birlikte çok güzel şeyler yapabiliriz. Fakat Gençleri figüran olarak yapmaya çalışırsak bir sonuç alamayız. Bunun için ben TÜGVA yı bir gençlik teşkilatı olarak biliyorum. El değmediğimiz, dokunmadığımız bir genç kalmaması lazım. Amacımız bu ülkeye faydalı milli ve manevi değerlerine sahip vatanına, milletine faydalı bir nesil yetiştirmek ve bu topluma hizmet etmektir. Bu ülkenin en büyük zenginliği gençlerimizdir. Bir genç bir ülkenin veya bir şehrin kaderini değiştirebilir. Bizim hiçbir genci kaybetme lüksümüz olamaz. Olay sadece başarılı olan gençlerle ilgilenmek değil bugün topluma adapte olamamış gençler ile de ilgilenmektir. İlgi gösterilmeyen gençler belki yarın hepimizin başına çok ciddi sıkıntılar getirecek bir genç haline dönüşebilir. O gençleri kötülüklerden kurtarmak, vazgeçirmek bizim görevimizdir” diye konuştu.

Yeni yürütme yönetim kuruluna seçilen isimler: Kadın aile koordinatörü Funda Özbayrak. Kadın ve erkek Koordinatörleri Ebru Çelik ve Muhammed Yaşar. Lise kadın ve erkek Koordinatörleri Zeynep Öztürk, Muhammed Ali Erdem. Üniversite kadın ve erkek Koordinatörleri Neside Özder, Mehmet Ali Çolak. Teşkilat koordinatörü Osman Delibaş. TÜGVA Artvin teşkilatının takım kaptanı Halil İbrahim Keskin yeni il temsilcisi olarak atanmıştır.