SİYASET
Giriş Tarihi : 08-09-2022 11:12

TÜİK Başkanı 84 Milyonun Hakkını Yiyor

TÜİK Başkanı 84 Milyonun Hakkını Yiyor

Demokrat Parti Artvin İl Başkan Yardımcısı Hakan Çil, “TÜİK enflasyonu düşük açıklayarak işçinin, emeklinin ve memurun ekmeği ile oynuyor” dedi.

TÜİK’in yayınladığı enflasyon rakamları hakkında yazılı basın açıklaması yayınlayan Demokrat Parti Artvin İl Başkan Yardımcısı Hakan Çil, TÜİK rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon, mal ve hizmetlere dair fiyat düzeyinin yükselmesi sebebi ile paranın satın alma gücünde meydana gelen düşüşü ifade eder.

Bugün Türkiye’nin birinci sorunu enflasyondur. 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde enflasyon yüzde 30 idi. 20 yıldır Enflasyon ile mücadele diye diye enflasyonu yüzde 80' 21' e çıkardılar ve enflasyon altında kaldılar.

AKP iktidarının sebep olduğu Enflasyon virüsü 84 milyonun ümitlerini ve hayallerini söndürdü. Geçen sene 150 bin TL olan bir araba bu yıl en az 500 bin TL, geçen sene 250 bin TL olan bir daire bu yıl en az 1.milyon TL.

Türkiye istatistik kurumu (TÜİK) milyonlarca memurun, işçinin, asgari ücretli ve emeklinin ve onların Ailelerinin kaderini belirliyor, milyonların cebine girecek para, mutfağına girecek ekmek adeta TÜİK tarafından belirleniyor. TÜİK ülkemizde adeta bir büyük patron gibi; bütün emek gelirleri onun açıkladığı oranlara göre belirleniyor. O nedenle Enflasyonun düşük gösterilmesi, hatalı ölçülmesi milyonlarca çalışanın ve emeklinin hakkının gasp edilmesi demektir. TÜİK İktidarın baskısı ile Enflasyonu düşük açıklayarak işçinin, memurun, emeklilerin ekmeği ile oynuyor.

Örneği: İstifa eden TÜİK başkanı Sait Erdal Dinçer Haber Türk yazarı Kemal Öztürk’e ‘Bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum’ demişti. Çok doğru söylemiş. Şimdiki TÜİK Başkanı kendi koltuğu için 84 milyonun hakkını yiyor.

TÜİK' e göre Aağustos ayında enflasyon yüzde 1,46, yıllık olarak yüzde 80,21 bu oranlar gerçeği yansıtmıyor. Enflasyon Araştırma Gurubu’nun (ENAG) açıkladığı oran yüzde 181,37 arada ki fark işçinin, memurun, emeklilerin alacağı zamandan dolaysıyla halkın cebinden çalınıyor. Bilerek Enflasyon düşük gösteriliyor ki çalışan ve emekli yeterli zam almasın.

Biz emeklilerin ve çalışanların çalınan paraları yandaş müteahhitte, zenginlere, kur korumalı mevduat sahiplerine ve bankalara aktarılıyor.

Bu paralar çiftçilerin, emeklilerin, memurların hakkı.

Enflasyon düşük gösterilerek halkın cebinden çalınıyor.

Bu yetmediği gibi Elektrik, Doğal gaz zamları gibi az da olsa Enflasyonu etkileyecek zamlar memurun, çalışanların, emeklilerin zam alacağı aylara göre ayarlanıyor ki daha az Enflasyon farkı alsın.

Örnek: 1 Eylül ' den itibaren Elektriğe ve doğalgaza zam yapıldı.

Bu aynı zamanda doğru dan milletin cebinden alınan paralardır.

TÜİK işini doğru yapmıyor, verileri doğru toplamıyor ve enflasyonu doğru ölçmüyor.

TÜİK'in açıkladığı Enflasyon ile halkın hissettiği Enflasyon başka.

TÜİK'in Açıkladığı Enflasyon Aileleri yıkıyor, Aileleri dağıtıyor, borcu olan borcunu alamıyor, alacağı olan alacağını alamıyor, evlenecek gençler evlenemiyor, evsiz olan ev alamıyor, arabası olmayan araba alamıyor, arabası olanda anahtar çalıştırmaya korkuyor.

Kiracı ev kiralayamıyor kavgalar başını almış gidiyor.

Yaklaşık 6 ayda bir TÜİK başkanı değişiyor.

TÜİK başkanları aklını başına alsın birkaç günlük koltuk sevdası için bu iktidarın yediği kul hakkına girmesin.

Baksın Yüce Allah ‘Ben bütün haklarımı helal ederim, fakat kul hakkı ile gelmeyin kul hakkını helal etmem’ diyor.”

Sariye TOPALOĞLU

AdminAdmin