YEREL
Giriş Tarihi : 07-12-2021 10:22   Güncelleme : 07-12-2021 10:22

Tüm Engeller Birlikte Aşılır

Tüm Engeller Birlikte Aşılır

3 Aralık dünya engelliler günü farkındalık etkinlikleri çerçevesinde Ardanuç Engelliler Derneği kanyon otelde yemek düzenledi.

Ardanuç Engelliler Derneğince 3 Aralık Cuma günü Kanyon Turistik Otel ve Restoran’da engelliler ve engelli ailelerinin katıldığı bir yemek düzenledi. Yemeğe Ardanuç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ve engelli aileleri katıldı.

Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu belirten Ardanuç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, “Engelli vatandaşlarımıza destek olmak, hizmetlerinde bulunmak her şeyden önce bir gönül işidir” dedi.

Kaymakam Poçanoğlu, “Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını doğru tespit etmek, seslerini daha çok duymak, sorunlarına kalıcı çözümler üretmek, toplumsal bağlarımızı kuvvetlendirmek ve gönül köprüleri tesis etmek adına son derece önem arz etmektedir” ifadesini kullanarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, engellilerle ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diledi.

"En büyük engel sevgisizliktir"

Programda konuşan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ise 3 Aralık Engelliler Günü Farkındalık Programı ile ilgili olarak; Engelliler için Ardanuç Belediye başkanı olarak imkanları doğrultusunda ellerinden geldiklerini yaptıklarını, şu ana kadar yaptıklarının tabiî ki yetersiz olduğunu ve daha çok çaba göstermeleri gerektiğinin bilincinde olduklarını söyleyerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı artırmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerimize ve kıymetli ailelerine sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum, dedi.

Dernek Başkanı Gönül İstanbullu; Engelliler, engelli ailelerinin yaşadığı zorluklar ve yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Evde bakım ücretleri ile 2022 sayılı yasa gereği ödenen engelli maaşlarıyla ilgili GELİR KRİTERLERİ ‘nin kaldırılarak sosyal devlet ilkesi içinde tüm engelli bireylere verilmesini, insan hakları sözleşmesine atılan imzaların gereğinin yerine getirilmesini, Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın bakanımızdan ve tüm milletvekillerinden arz ve talep ediyoruz” diye konuştu.

Gönül İstanbullu Zihinsel Engelliler Federasyonunun; Hiç bir balık uçmaya, hiç bir kuş yüzmeye zorlanamaz, imkan verildiği takdirde engeline uygun olarak bilgi ve becerisine göre yapabileceği işler mutlaka vardır ve verilerek üreten bireyler olmak istiyoruz.

3 Aralık Engelliler Farkındalık Günü vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımıza ve fedakar ailelerine mutlu bir gelecek diler engelleri ortadan kaldırmak için mücadele eden herkesi tebrik eder sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.

Artvin İş-Kur Müdürlüğünden gelen görevlilerce engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Programın sunuculuğunu kendisi de görme engelli olan Süheyla KÖSE ve Songül YÜKSEL yaptı.

Dernek başkanı Gönül İSTANBULLU tarafından kürsüye davet edilen, 2021 yılında çıkarmış olduğu GÖNÜL YARASI isimli kitabın telif hakları dahil tüm gelirlerini Ardanuç Engelliler Derneğine bağışlayan Oktay KÖSE’de iki görme engelli kardeşi olan birisi olarak engellilerin yaşadığı zorlukları tüm gerçek yönleriyle bildiğini ve hayatın bir çok alanında kendisinden önde olan kardeşlerinin özellikle manevi desteğe daha çok ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, derneğe bağışladığı kitabın sponsorluğunu yapan Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım DEMİR’e teşekkür ederek, bir sonraki çıkaracağı iki kitaptan birini yine Ardanuç Engelliler Derneği yararına bağışlayacağını söyledi.