YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 11:30   Güncelleme : 25-04-2022 11:30

Turizm Haftası Coşkuyla Kutlandı

Turizm Haftası Coşkuyla Kutlandı

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlediği “Turizm Haftası Etkinlikleri” kentte çeşitli etkinlikler ile coşkuyla kutlandı.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl 46’ncısı düzenlenen Turizm Haftası kutlamaları kapsamında Artvinlileri sanata doyurdu.

15 Nisan’da Atatürk’ün Anıtına çelenk koyarak başlanan etkinliklere aynı günün akşamı Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür Merkezinde Trabzon Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği tiyatro eseri ile devam edildi.

16 Nisan günü çocuklar Ahmet Hamdi Tanpınar Sinema Salonunda "Renkli Balık" isimli filmi izlediler, akşam saatlerinde de yetişkin izleyicilere hazırlanan sinema ile güzel vakit geçirdiler. Film gösterimleri 22 Nisan gününe kadar devam etti. 17 Nisanda İbrikli İskelesinde buluşulup Borçka Barajı Gölünde tekne turuna çıkıldı. 19 Nisanda ise Çoruh Kent Park'ta önce Hacivat ile Karagöz ardından Halk Oyunları gösterileri gerçekleştirildi. 20 Nisan günü Çoruh Kent Park'ta sanatçımız Özgür Altunkaya Konseri ile vatandaşları adeta coştu. 21 Nisan’da Çoruh Kent Park'ta Kemençe Tulum Şenliği ile bu yılki kutlama programı tamamlandı.

Büyük bir kalabalığa konser veren ve her yöreden seslendirdiği türküler ile dinleyenlerine keyifli anlar yaşatan ses sanatçısı Özgür Altunkaya, pandemi nedeniyle evlerde oturmaktan sıkılan insanlar için bu tür etkinliklerin çok iyi geldiğini vurguladı.

Konser sonrası etkinlikler hakkında değerlendirme yapan Altunkaya, “Turizm haftası etkinlikleri hafta boyunca devam etti. Konserimiz oldu öğrencileri sınav haftasında eğlendirdik. Tulum şenliğimiz de çok güzel coşkulu geçti. Artvin için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, Artvin'i tanıtmaya çalışıyoruz. Turizmi öğrenci arkadaşlarımızdan da faydalanarak yaymaya çalışıyoruz. Her bir öğrenci arkadaşımızı bir youtuber olarak görüyoruz. Onların kendi memleketlerinde bizi tanıtmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Olabildiğince turizmi Artvin'i kalkındırmaya bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz. Sayın valimizin de katkıları ve talimatlarıyla turizm müdürlüğü olarak kentimizi tanıtmaya özen gösteriyoruz. Pandemi sürecinde insanlar evde kalmaktan yoruldu oynamayı seven bir memleketiz zaten halayı horonu severiz insanlara iyi geldi bu etkinlikler. İnşallah devamı gelecektir” diye konuştu.

Turizm haftası etkinliklerinin birçoğuna katılan ve okul nedeniyle Artvin’de bulunan İrem Çiçek, etkinliklerin tadının damağında kaldığını belirterek devamının gelmesini istedi. Artvin’in coğrafyası gereği kent merkezinde aktivite yapacak alanın bulunmadığı için bu tür etkinliklerin kendilerine iyi geldiğini aktardı.

Erzurumlu olan Artvin’de okuyan Furkan Çiçek’te iki farklı kültürün güzelliğinden bahsederek Erzurum’a gittiğinde çevresindekilere Artvin’in güzelliklerini anlattığını belirtti. Çiçek, “Sınav haftasında derslerden bunaldık arkadaşlarla kafa dağıtmaya geldik bu tür etkinlikler sınav haftasından sonra da devam etmeli” dedi.

HATİCE DİLER