YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2022 11:45   Güncelleme : 16-04-2022 11:45

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLER BAŞLADI

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLER BAŞLADI

Artvin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 46’ncısı düzenlenen 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası etkinlikleri dün başladı. Milli İrade Meydanında günün anısına Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan etkinlikler hafta boyunca devam edecek.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 46’ncı Turizm Haftası nedeniyle tören düzenlendi.

Valilik önünde düzenlenen törene, Artvin Vali Yardımcısı Onur Özaydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Özner Bilmiş, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Kurum Müdürleri, STK ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Özner Bilmiş Programda yaptığı konuşmada turizmin amacının sadece gezmek, eğlenmek değil aynı zamanda bilgi ve görgü açısından değişiklikleri keşfet olduğunu söyledi.

Türkiye’nin turizm potansiyeline dikkat çeken Bilmiş, “Halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, toplumda turizm bilincini geliştirmek ve turizm hareketliliğini canlı ve zinde tutmak amacıyla her yıl 15-22 Nisan 2022 tarihleri arası "Turizm Haftası" olarak kutlanmakta olup bu yıl 46. Kez kutlanacaktır. Farklı kültürlere sahip insanları görmek, farklı coğrafyalara sahip şehirleri, ülkeleri görmek turizmin en genel tanımıdır. Turizmin amacı sadece gezmek, eğlenmek değil aynı zamanda bilgi ve görgü açısından değişiklikleri keşfetmektir. Turizm aynı ülke sınırları içerisinde oluyorsa iç turizm, farklı ülkeler söz konusu ise dış turizm olarak adlandırılır. Aynı şekilde yapılan bu gezilere katılan insanlara da turist denmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye yabancı turistler için çok önemli bir cazibe merkezidir” dedi.

Kentin Turizm potansiyeline de değinen İl Kültür ve Turizm Müdürü Özner Bilmiş, İlde mevcut 372 adet tescilli kültür varlığı bulunduğu bilgisini vererek “Turizm alanındaki mevcut onlarca turizm destinasyon merkezlerine ek olarak turizmin hizmetine yeni sunulan İbrikli marinası, eko turizm yolu, Artvin marka ürünleri gibi yeni destinasyonları ziyaret edecek, alışveriş yapacak ve görmeye gelecek olan yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlamak üzere 143 adet konaklama tesisimizin 3 bin 150 adet odası ve 4 bin 876 yatağı bulunmaktadır. Ayrıca ilimizde 15 adet Seyahat Acentesi faaliyet göstermektedir” diye konuştu.

Hafta boyunca Müdürlük tarafından organize edilecek olan etkinlikler etkinliklerden bahseden Bilmiş,  programları şu şekilde sıraladı:

“Cuma- Cumartesi günleri Gökyiğit Kongre Salonunda Tiyatro, 17 Nisan Pazar günü İbrikli Marina da Halka ücretsiz tekne turları, 1 hafta boyunca sinema salonunda ücretsiz sinema gösterimi, 19/21 Nisan tarihlerinde Çoruh parkta amfi tiyatro da; Konserler, Bragi Dans Grubunun gösterisi, Halk Oyunları, Tulum/Akordion Şenliği, Karagöz Hacivat gösterisi düzenlenecektir. Bu etkinlikler düzenlenmesinde bizden desteğini esirgemeyen Valimiz Yılmaz Doruk’a, Çoruh Üniversitesine, Artvin Belediye Başkanlığına, Artvin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığına, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, Milli Eğitim İl Müdürlüğüne, Grand Artvin Yönetim Kurulu adına Serhat Sezgin’e teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu haftanın ilimiz ve ülkemiz turizmine hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Müdür ÖznerBilmiş’in konuşmasının ardından, Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen liselerarası slogan yarışmasında birinci olan Tuğba Taşkın’a Vali Yardımcısı Onur Özaydın ödülünü taktim etti.

Program halk oyunları bölge yarışmasında birinci olup Türkiye şampiyonasında kenti temsil ederek dereceye giren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Artvin Halk Oyunları ekibinin dans gösterisi ile son buldu.

HATİCE DİLER