YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 11:19   Güncelleme : 27-05-2022 11:19

Türk Mutfağı Gençlere Emanet

Türk Mutfağı Gençlere Emanet

Artvin Çoruh Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Aşçılık Bölümü Öğrencileri, ‘21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası’ kapsamındaTürk Mutfağının yemeklerini geleneksel tarifler ile hazırladılar.

Artvin Çoruh Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Aşçılık Bölümü öğrencileri Türk mutfağının çeşitli yörelerine ait lezzetlerini geleneksel tariflerine göre hazırlayarak, Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve davetlilerin beğenisine sundular.

Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde yapılan yemek etkinliği hakkında değerlendirmeler yapan Artvin Çoruh Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yener Oğan, öğrencilerin mutfak ile tanışmaları için böyle fırsatları değerlendirdiklerini söyledi.

Oğan, “Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki asırlık özgün yemeklere yer vererek hem aşçılık hem de gastronomi mutfak sanatları bölümü öğrencilerimizle ortak uygulama yaptık. 15 tane Türk mutfağına uygun özellikle geleneksel tariflere uygun olarak ürün çıkarmayı amaçladık. Farklı mutfakları çalışıyoruz ama Türk mutfağı haftasına dikkat çekmek ve bilincini yaygınlaştırmak için dersimiz kapsamında güzel çalışmaya imza attık. Bugün yöresel yemeklere yer vermek istedik. Yöremizden ‘hınkal’ yemeğini de yaptık Kayseri mantısını da bunun yanısıra Van yöresine ait ‘kelecoş’ yemeğimiz var Bayburt yöresinde ‘kalacoş’ diye farklı bir versiyonu var. Yemeklerimizi seçerken farkındalığı ve bilinirliği artırmak için özen gösterdik” dedi.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencilerinden Kerim Aksu, Türk mutfağından ürünler çıkardık mutfağa girdiğimiz için mutluyuz. Yener hocamız da bizlere çok yardımcı oluyor hocamızla birlikte birçok güzel yemeğe imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Çocukluk hayalinin şef olmak olduğunu söyleyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencisi İrem Çiçek profesyonel eğitim alıyor olmanın önemine değinerek, “birinci dönem teknik bilgiler öğrendik şimdi de mutfakta bilgilerimizi pratiğe döküyoruz. İlerleyen sınıflarda daha güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sude Yıldızöken ise mutfakta çalışmayı sevdiğini aktararak, uygulama derslerinden keyif aldığını belirtti.

Merkez Yerleşke Beslenme İlkeleri Laboratuvarında düzenlenen etkinliğe AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Üniversite Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ardıç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerle söyleşiye yer verilen programda ilerde yapılacak etkinliklerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Etkinlik Rektör Prof. Dr. Bilgin ve diğer misafirlerin yemekleri tadıp puanlamasıyla son buldu.

HATİCE DİLER