YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2022 11:44   Güncelleme : 27-05-2022 11:44

Türk Mutfağı Haftası Kutlandı

Türk Mutfağı Haftası Kutlandı

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Artvin Geleneksel Mutfak ve Kültür Özel Müzesinde ‘Asırlık Tarifleriyle Türk Mutfağından Özgün Lezzetler Artvin’de Buluşuyor’ programı düzenlendi.

Türk Mutfağı Haftası kapsamında Artvin Valiliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Şavşat Belediyesi, Artvin ve Hopa Ticaret ve Sanayi Odalarının katkılarıyla‘Asırlık Tarifleriyle Türk Mutfağından Özgün Lezzetler Artvin’de Buluşuyor’ programı gerçekleştirildi.

Kentin yöresel ve coğrafi işaretli yemeklerinin tanıtıldığı programda konuşma yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Özner Bilmiş, haftanın önemine değinerek, “Türk mutfak kültürü ve ürünlerimiz gerek yurt içinde gerek yurt dışında çeşitlikurumlar, sektör, yerel yönetimler, üniversiteler, yurtdışı temsilciliklerimizaracılığıyla farklı temalarla ve farklı zamanlarda çeşitli etkinliklerletanıtılmaktadır. Şehirlerimizin birçoğunda gastronomi festivalleri adı altındaçoğu küçük çaplı uluslararası boyutlarda olmayan etkinlikler düzenlenmektedir.Hem tanıtımın daha etkin olması, ulusal ve uluslararası arenada sesgetirebilmesi, hem de zaman ve kaynak israfının engellenmesi açısından 21-27Mayıs tarihleri Türk Mutfak Haftası olarak ilan edilmiştir. T.C. Cumhurbaşkanlığıve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Bakanlığımız desteği ilehazırlanan Asırlık Taifelerle Türk Mutfağı Kitabından hareketle hayata geçirilenTürk Mutfağı Haftası, 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimizaracılığı ile tüm dünyada dikkat çekecek düzeydeki etkinliklerle kutlanmaktadır.İlimizde de Sn. Valimizin talimatlarıyla, bu yıl ilk kez kutlanacak olan 21-27Mayıs Türk Mutfak Haftası kapsamında, Asırlık Tarifleriyle Türk MutfağındanÖzgün Lezzetler Artvin de Buluşuyor etkinliği organize edilmiştir. Bu etkinlikteTürk Mutfağından özgün lezzetlere farkındalık yaratmak için İlimiz mutfağındanCoğrafi işaret tescili almış ürünlerle harmanlanan lezzetleri hem tanıyıp hemtadına bakacaksınız.Türk Mutfak Haftamız kutlu olsun” dedi.

Davetliler Artvin yöresine ait ikramların tadına baktı. Şavşat ketesi, Hopa Hamsili Ekmeği, Hopa Laz Böreği, Puçuko, Hatila balı gibi coğrafi işaretli ürünler de tadılarak tanıtımları yapıldı. Programda ayrıca yapımı tamamlanan Geleneksel Mutfak ve Kültür Özel Müzesi de gezildi.

Etkinliğe Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Baro Başkanı Av. Ayla Varan, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özner Bilmiş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan, İl Müftüsü Mesut Harmancı, İl Ticaret Müdürü Bilal Taş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal, Artvin Çoruh Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ardıç, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Gökalp Eren’in yanı sıra Artvin’in yöresel lezzetlerinin üreticileri katıldılar.

HATİCE DİLER